KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
DP'de Çiller sürprizi
DP'de Çiller sürprizi
Siyaset
26 Kasım 2010 Cuma 12:14
  • 1869
  • 23

DP'de Çiller sürprizi

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Çiller'in aday olması için görüşeceği öğrenildi

DP'de kongre yapılacak mı yapılmayacak mı tartışmalarında bir son dakika sürprizi yaşandı.


Eski Başbakan ve eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e yakınlığı ile bilinen Hasan Ekinci önceki gün DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile yaklaşık 2,5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, Cindoruk sürpriz bir öneri getirerek, Çiller'in aday olması halinde ocak ayında bir kongre yapılmasını düşünebileceklerini ve bu konuda Çiller ile görüşebileceklerini ifade ettiği öğrenildi.


Ekinci, bu bilgileri doğrularken, Bugün gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Cindoruk ile görüştüm. Kendisine kongreyi yapıp yapmayacaklarını, ne zaman yapacaklarını sordum. Kendisi, 'İl kongreleri devam ediyor 20 Aralık'ta bitiyor. 7-8 Ocak'ta büyük kongre yapmayı planlıyoruz. İnşallah GİK'te bu kararı alacağız' dedi" diye konuştu.


“BUYURSUN GELSİN”
Ekinci, Çiller'e Cindoruk'un mesajını götüreceği yönündeki iddialara da cevap vererek, Cindoruk'un kendisine, "Teşkilatlar, 'Sayın Demirel Tansu Hanım'ı istemiyor' gibi bir şeyler söylediler bana, ben Sayın Demirel ile görüştüm, böyle bir şey söz konusu değil, kendileri de 'Buyursun gelsin' dediler. Geçmişte bazı şeyler yaşanmış olabilir. Bir büyük kongre yapalım, büyük kongrede Tansu Hanım buyursun gelsin" dediğini aktardı.


“DELEGE HALKIN İSTEDİĞİNİ İSTER”

Ekinci, Cindoruk'un parti teşkilatlardan ve kamuoyundan gelen taleplere karşın Çiller'in siyasete dönüp dönmeyeceğine, kongrede aday olup olmayacağına dair hiçbir açıklama yapmadığına işaret ettiğini, bu konuda kendisinden bir cevap beklediklerini ilettiğini de söyledi. Ekinci, Cindoruk'a Çiller'in bir kongre olup olmayacağı belli değilken böyle bir açıklama yapamayacağını anlattığını ifade ederken, "Halk kimi isterse, delege de onu ister. Sayın Cindoruk, 'Biz platformu açacağız, kongre yapacağız, Tansu Hanım da genel başkanlığa aday olup olmayacağını açıklasın. Güçlü bir iktidar adayı çıkarmak, merkezin birliğini sağlamak istiyoruz. Sayın Demirel de karşı değil, Tansu Hanım buyursun gelsin' diyorlar" dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ