KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
DP’de Kadir Ayhan Kaman’ı 3’e katladı
DP’de Kadir Ayhan Kaman’ı 3’e katladı
Siyaset
12 Aralık 2010 Pazar 17:05
  • 3641
  • 43

DP’de Kadir Ayhan Kaman’ı 3’e katladı

DYP’li Serdar Kaman kazanmasın diye Anavatan’lı Kadir Ayhan ve Necmettin Hücümen’in ortak liste çıkardı. Kongrede 158 oy alan Ayhan, 53 oy alan Kaman’ı üçe katladı

Yaklaşık 1.5 yıl önce Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi`nin birleşmesiyle kurulan Demokrat Parti`nin 2. olağan genel kurulunda birleşmenin amacına ulaşmadığı bir kez daha görüldü. Sabancı Kültür Merkezi`nde gerçekleşen kongrede DYP kökenli il başkan adayı Serdar Kaman`ın kazanmaması için Anavatan kökenli Necmettin Hücümen adaylıktan çekilip diğer Anavatan kökenli Kadir Ayhan`a destek verdi. GİK üyesi Sefer Ekşi`nin büyük rol oynadığı üçüncü liste çıkması ve adaylıktan çekilme sürecinde yapılan konuşmalar da partilileri sinirlendirdi. Yanlışlıkla söylenen Anavatan ve DYP kelimeleri salonda tansiyonu yükseltirken birleşmenin aslında sağlanmadığı anlaşıldı.
 

3.5 SAAT GECİKME
Kongre saati olan 10.00`da SKM`ye gelen partilileri kötü bir sürpriz bekliyordu. Serdar Kaman ve Kadir Ayhan`ın dışında Necmettin Hücümen`in de liste çıkaracağı haberi kulisleri artırdı. Bu sırada liste tartışması yaşayan yöneticiler ve ilçe başkanları anlaşma sağlanması için gizli toplantılar yapınca kongre tam 3.5 saat gecikti. CHP kökenli olması nedeniyle parti tabanının il başkanı olmasını istemediği Zafer Arda kongre saatini bekleyenlere Kadir Ayhan ve Serdar Kaman`a karşı Yaşar Keskin`in de destek verdiği Necmettin Hüzümen`in liste çıkaracağını söyledi. Bunun üzerine ilçe başkanları ve bazı parti büyükleri ortadan kayboldu.
 

GİZLİ TOPLANTI YAPILDI
NCITY`de bulunan Kent Sofrası`nda Sefer Ekşi ile bir araya gelen ilçe başkanları durum değerlendirmesi yaptı. İddialara göre teşkilatlanmadan sorumlu il başkan yardımcısı olan Hücümen`i Kadir Ayhan yönetim listesine almayınca Sefer Ekşi`den destek alarak üçüncü liste çıkarmak istedi. Gizli toplantının ardından salona gelindi ancak burada da tartışmalar bitmedi. Ekşi ve MKK üyesi Halil İbrahim Şahinler listelerin birleşmesinde anlaşamadı. Şahinler, “Kadir Ayhan bana verdiği sözü tutmak zorunda” sözlerine Ekşi, “Senin adamın dik duramıyorsa ben yapayım?” karşılığını verdi.
 

GEBZE TEŞKİLATI TEPKİLİ
Bu sırada Gebze ilçe teşkilatı Kadir Ayhan mı Sefer Ekşi mi il başkanı diyerek oy kullanmadan salonu terk etme tehditinde bulundu. Kadir Ayhan ve Sefer Ekşi baş başa görüşme yaptıktan sonra anlaşma sağlandı ve iki liste birleştirilerek Hücümen adaylıktan çekildi. Diğer yandan saat 13.30`da başlayan kongreye genel başkan Hüsamettin Cindoruk ve genel başkan yardımcısı Ahmet Özal`ın gelmesi bekleniyordu. Ancak Cindoruk ve Özal`ın Bolu Tüneli`nde mahsur kaldıkları için gelemedikleri öğrenildi. GİK üyeleri; İbrahim Çetinkaya ve Salih Sarı, genel merkez disiplin kurulu üyesi Ruhi Saner, eski milletvekilleri İbrahim Artvinli ve İsmail Kalkandelen, DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, AKP İl Yöneticileri, eski il başkanları ve delegeler salonda kongreyi izledi. İktidar günlerinden eser kalmayan DP`de salonun yarısı boş kaldı.
 

TOPAL ‘ANAP` DEDİ
Kongrenin açılışını yapan il yöneticisi Ural Topal`ın konuşmasında ANAP`lılar demesi ise salonda kıyameti kopardı. DP kökenliler salonda Topal`a tepki gösterirken ANAP kökenliler de alkış tuttu. Bunun üzerine Topal, “Hata yaptım çok üzgünüm ama art niyet aranmasına daha çok üzüldüm. Kimseyi kaybetmeye değil, kazanmaya çalışmalıyız” dedi. Kongrede oy birliğiyle divan başkanlığına eski il başkanı Hayrettin Çetinkaya, katipliğe ise Teoman Aydınoğlu ve Selçuk Üstün getirildi. Topal için yaşanan tartışmaya sinirlenen Çetinkaya gözyaşlarına hakim olamadı.
 

DÜŞMANI GÜLDÜRMEYİN
Çetinkaya yaptığı konuşmada, “Bütün gözler üzerimizde. Lütfen yapmayalım. Bu nikah kıyıldı, bozulamaz. Kır atın şahlanması sevgi ve saygıya bağlı. Düşmanı güldürmeyin. Bu partiye 40 senemi verdim. Başbakan bizden korktuğu için DP`nin tabanını oyun dedi. Bizans oyunları oynuyorlar. Allah aşkına birlik olalım” ifadelerini kullandı. Ayakta alkışlanan Çetinkaya`nın ardından il başkalığı için aday olanlar konuştu. İlk olarak mevcut il başkanı Kadir Aynan kürsüye gelerek partinin en zor günlerinde başkan olarak atandığını söyledi. Aynı şevkle yeniden aday olduğunu açıklayan Ayhan, “Bilgi ve deneyim ben de ve partimde var” dedi.
 

BÜTÜNLEŞEMEDİK
Daha sonra adaylıktan çekilen Necmettin Hücümen söz alarak iyi bir il başkanıyla partinin ivme kazanacağını belirterek, “İl ve ilçe teşkilatlarında bütünleşmeyi sağlayamadık. Bu sağlayacak kişi il başkanı olmalıdır” dedi. Ardından söz alan partili Recai Gönenç de Ural Topal`ın yaptığı hatayı yapınca salonda yine sinirler gerildi. Gönenç ‘Sevgili DYP`liler` diye söze başlayınca bu kez Anavatan kökenliler ayaklandı. Gönenç tartışma yaratanları bastırarak şu açıklamaları yaptı, “Ben dümdüz bir insanım. Bugünkü il teşkilatı sınıfta kalmıştır. Kongre 3 saat gecikmez. Salonda 300 kişi bile yok” dedi.
 

KAMAN BBP`YE ÇALIŞTI
Partililerden Necdet Çelik ise, bu zamana kadar DP`ye ihanet etmediğini söyleyerek il başkan adayı Serdar Kaman`ın yerel seçimlerde BBP Karamürsel adayı olan kardeşi için çalıştığını söyleyince Kaman`ı destekleyen Muhammet Ertürk kürsüye kadar çıkarak Çelik`in üzerine yürüdü. Çelik, DP`de yöneticilerin delegeleri sildiğini de söyleyerek tabanın sesine kulak vermelerini istedi. Bunun üzerine il başkan adayı olarak söz alan Serdar Kaman kendisine iftira atıldığını söyleyerek konuya açıklık getirdi. Kaman şöyle konuştu; “Bugün 2 saat uyudum. Sabah şükür namazı kıldım Allah bana bugünleri gösterdi diye. Allah şahidimdir ki söylenenler iftira.
 

BÜYÜKŞEHİR ADAYIYDIM
Ercüment Şahin il başkanıyken bana Büyükşehir adaylığı teklif edildi. Şahin ile Ankara`ya gittik. O zamanki genel başkanımız Süleyman Soylu bana teklif etti ben de kabul ettim. Ancak daha sonra beni arayan genel başkan Soylu Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım`ın kendisini aradığını, kardeşimin BBP`den adaylığının sıkıntı yaratacağını söyledi. BBP Karamürsel Belediye Başkan adayı benim öz kardeşim, Yıldırım benim parti kardeşim. Hangisine adaylıktan çekil diyeyim? Biri çekilecekse o ben olmalıydım. Bu nedenle adaylıktan çekildim. Kardeşim Karamürsel`de aday diye o sürede bir kez Karamürsel`e gitmedim ve kimseye telefon bile açmadım. Bana iftira atan bu insanları şerefli partimde görmeye dayanamıyorum.” Kaman daha sonra seçilirse yapacaklarını anlatırken seçilmezse de parti neferi olarak çalışmaya devam edeceğini dile getirdi.
 

KARDEŞİZ DÖNÜŞÜ YOK
Kongrenin sonlarına gelince partide bu zamana kadar görev yapmış il başkanı ve kadın kolu başkanlarına plaket verildi. Bu sırada sahneye çıkan Sefer Ekşi, kongreye müdahil olmadığını dile getirdi. Ekşi, “Bu kavgalar tabanımızın hala canlı olduğunu gösteriyor. Delegelerin silinmesi genel merkezin hatası. Ben kimsenin delegesine müdahil olmadım. İsmi silinenlerin bir çoğu Anavatanlı ama olsun artık DP var. Biz kardeşiz bunun dönüşü yok. Kongrede kimseyi desteklediğimi açıklamadım. Partimin birlik beraberliği için her zaman maddi ve manevi hazırım” diye konuştu. Öte yandan salon DP bayrakları ve Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Hüsamettin Cindoruk`un resimleri asılıydı. Gözler genel başkan olması için baskı yapılan Tansu Çiller`i aradı ancak Çiller`in resmi hiçbir yere asılmadı. DP`nin kasasında sadece 305 TL bulunduğunun açıklanması da üzüntü yarattı.
 

AYHAN`IN LİSTESİ DELİNDİ
Seçim kurulunun baskısıyla divan kurulu konuşma yapmak isteyenleri kabul etmemek zorunda kaldı. Listeleri alan seçim kurulu oy kullanma işlemini 15.30`da başlatbildi. Kadir Ayhan`ın listesi ciddi şekilde Sefer Ekşi ve Hücümen tarafından delindiği görülürken Ayhan`ın kendi listesinde büyük kongre delegesi bile olmadığı görüldü. Kadir Ayhan`a muhalif olan Yaşar Keskin ve Zafer Arda, büyük kongre delegesi olarak Kadir Ayhan`ın listesinde yer aldı. Öte yandan, her iki listenin büyük kongre delegeliğinde yer alan tek isim Gölcük ilçe başkanı Ahmet Levent oldu. Eski milletvekilleri; İbrahim Artvinli, İsmail Kalkandelen, eski İzmit belediye başkanı Cevdet Bağdat da Serdar Kaman`ın listesinde delege yazıldı.

KADİR AYHAN`IN YÖNETİM KURULU LİSTESİ:

Yönetim kurulu: Kadir Ayhan (başkan), Süleyman Süzer, Mükerrem Ocakoğlu, Necmettin Hücümen, Necdet Çelik, Hüseyin Durumer, Işı Anlıpak, Ural Topal, Serpil Şerefhanoğlu, Neşe Beşer, Ali Yılmaz, Temoman Aydınoğlu, Saynur Malçok, Gürkan Dilber, Halil İbrahim Şişman, Erkan Yılmaz, Soner Merttürk, Suzan Çoker, İsa Satır, C. Cahit Çanga, Ekrem Ese, Serkan Emek, Mennan Eyüpoğlu, Mustafa Yıldız, Hasan Ekşi, Mustafa Aydemir, M. Salih Fırat, Selçük Üstün, Soner Kızgınkaya.
Disiplin kurulu : Sabri Çakım, Feyzullah Kolaylı,Cevat Ekşi, Kemal Kaser, Lütfü Gürgün, Metin Çizer, İsmail Kaymaz, Murat Biçer, Rafet Sarı, İzzet Çakar, Osman Küçükosmanoğlu.
Kurultay delegeleri: Ercüment Şahin, Mükerrem Ocakoğlu, Hayrettin Çetinkaya, Sinan Saral, Zafer Arda, Kenan Yazıcı, Yaşar Keskin, Halit Sagır, Hüseyin Durumer, Ali Yılmaz, Mustafa Karabulut, Fevzi Canbaz, Fuat Çakır, Mehmet Kılıç, Halit Şener, M. Zafer Çağlayan, İsmet Kıvanç, Yaşar Erbaş, Ahmet Levent, Ayhan Öztürk, Süleyman Sarısüleyman, Mustafa Gerzeli, Üzeyir Mert.

SERDAR KAMAN`IN YÖNETİM KURULU LİSTESİ:

Yönetim kurulu: Serdar Kaman(Başkan), Adnan Koç, Fikri Subaşı, Olcay Çelik, Ayşe Yüce, Saime Özön, Mustafa Kocabıyık, Zeki Altın, Selahattin Satır, Murat Öztürk, Nasır Erdem, Rukiye Kırat, Ayşe Şirin Ergin, Asiye Kısa, Gürsel Sülün, Erkan Güloğlu(habersiz ismi listeye yazıldığı için istifa etti), Mustafa Demirel, Neşet Yavuz, Savaş Vardoğan, Ümit Yılmaz, Turgut Altıntaş, Batuhan Üretürük, Gündüz Kesal, Ersin Şenol, Ali Alkan, Hakan Uzun, Turan Turan, Raşit Pulat, Muhammet Ertürk.
Disiplin kurulu: Nedim Birgül, Özer Karslı, Kenan bal, Vedat Gönenç, Cengiz Ulusinan, Ceyhun Yerebakan, Adem Ertürk, Olcay Azak, Yaşar Kurt, İrfan Bozdağ, Hayri Akbaş.
Kurultay delegeleri: Serdar Kaman, Recai Gönenç, İbrahim Artvinli, İsmail Kalkandelen, Cevdet Bağdat, Ahmet Levent, Tahmiran Yıldırım, Yakup Gürkan, Olcay Çelik, Fikri Subaşı, Özer Karslı, Ayşe Yüce, Saime Özön, Hülya Öztürk, Melike Kuka, Arif Başyemenici,  Metin Koşar, Salih Akyıldız, Ali Alkan, Raşit Yılmaz, Çağrı Alpaslan, Raşit Pulat, Muhammet Ertürk. 
 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ