KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
“Ekonomide sorunu barış kardeşlik çözer”
“Ekonomide sorunu barış kardeşlik çözer”
Siyaset
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 11:58
  • 1425
  • 0

“Ekonomide sorunu barış kardeşlik çözer”

Yeniden Refah Partisi Çayırova İlçe Başkanı Aykan Dönmez ülkenin genel durumu üzerine yaptığı değerlendirmede, “Ekonomik sorunların çözümü küresel politikalara entegre olmak değil, ülkede barış ve kardeşlik ortamını tesis etmekten geçer” dedi

Mart ayı içinde birinci ilçe kongresine hazırlanan Yeniden Refah Partisi Çayırova İlçe Teşkilatı’nda üye kaydı ve ilk kongrede oy kullanacak delegeleri belirleme çalışmaları yoğun tempoda sürdürüyor. Necmettin Erbakan Vakfı Çayırova Şubesi’nin ardından yine Doktor Fatih Erbakan liderliğinde kurulan partinin de Çayırova İlçe Kurucu Başkanlığı’na atanan Aykan Dönmez mart ayındaki kongreye yönelik olarak hafta içinde basın toplantısı yapmıştı. Yerelin yanı sıra genel değerlendirmelerde de bulunan Dönmez eğitim sorunun da Milli Görüş ile aşılacağını kaydetti. Dönmez şunları kaydetti:

SOSYAL YAPI VE SORUNLAR

Bu gün ülkemizin sosyal yapısına bakıldığında ilginç bir yapı gözümüze çarpmaktadır. Yaş gruplarına göre sosyal yapı değerlendirildiği zaman, bambaşka bir Türkiye göze çarpmaktadır. 40 yaş üzeri Türkiye’sinde aman geriye dönmeyelim yoksa ne yaparız, hem zaten ülkeyi yönetecek başka birisi yok ki, kime oy vereceğiz anlayışı hakimken,

30 yaş altı Türkiyesinde yeter artık,  yok mu bu işi yapacak başka bir kişi, başka bir kadro, başka bir yapı anlayışı yaygındır. Yine 40 yaş üzeri Türkiyesinde yeniliklerden korkan bir anlayış hakim iken, 30 yaş altı Türkiye sinde durağanlığa karşı yeniliğe açık hatta talep eden bir anlayış hakimdir. Ülkenin ağır ekonomik koşulları toplumun psikolojisini bozan en önemli etkendir.

Bu bozukluk bireye, aileye ve topluma çok ağır maliyetler yüklemektedir. Ve bu maliyetler maalesef “market poşeti” kadar dahi ilgi çekmemektedir. Yara sürekli kanamakta bünye zayıf düşmektedir Bu günkü iktidarın ne beklenen değişimi yönetecek enerjisi nede bunu doğru yere yönlendirecek vizyonu vardır.

DEĞİŞİM İSTEYEN SOSYAL YAPI

 Öyle görülüyor ki bu sosyal körlük çokta uzak olmayan bir zamanda, iktidar sahiplerini;  elinde kendisine kerhen destek veren seçmenler ile değişim isteyen bir sosyal yapı karşında mücadele etmek durumunda bırakacaktır ki; sonuç olarak bu sonucu belli olan bir mücadeledir.

Sonuç olarak ülkenin gençlerinde sosyal sıkışma, orta ve üst yaşlarda ise sosyal sıkıntı hakimdir. İnsanımız mutsuzdur. Bu mutsuzluk ülkede yeni bir iktidarı zorunlu kılmaktadır ve müjdelemektedir.

EKONOMİK YAPI VE SORUNLAR

Ülkemizin ekonomisi bu gün çökmüş durumdadır. 16 yıllık iktidarın kudretinden korkan kişi kurum ve kuruluşlar bu ağır durumu dillendirmekten imtina etmektedir.

Lakin herkes çok net bir şekilde bilmektedir ki ekonomi batıktır. Ülkede para ve finans krizi birlikte seyretmektedir ve mali kriz de maalesef çok yakındadır.

Bu durum karşısında iktidar çözümü birkaç yıl evveline kadar yerden yere vurduğu IMF’nin desteği ile aşmaya çalışacağı söylenmektedir.

Hatta küresel piyasalardan para bulabilmek adına ülkenin ekonomik yönetimini danışmanlık hizmeti adı altında küresel sermayenin şirketlerine devir etmiş durumdadır.

Ekonomik sorunların çözümü küresel politikalara entegre olmak değil, ülkede barış ve kardeşlik ortamını tesis etmektedir. Çözüm milli ve kararlı bir duruştur, çözüm adil düzeni kurmaktır. Çünkü ekonomi yalnızca bir ülkenin içerisinde bulunduğu bir denklem değildir.

ÇÖZÜM ADİL YÖNETİMDE

Yeryüzünde bir adil yönetim anlayışı olmadan yalnızca bir ülkenin ekonomik refahı mümkün değildir.Ekonomik sorunlarımızın çözümü Türkiye merkezli yeni bir küresel nizamın kurulmasıdır. Bu gün ülke bu kadar ağır durumda iken ne yapılabilir ki diyenlere en güzel cevap ülkemizin kurulduğu 1923 şartlarını hatırlamaktır.

Henüz yeni kurulan devlet daha yolun başında 1923 de İzmir de ülkenin ekonomik istiklalini temin edebilmenin yollarını aramak için iktisat kongresi yapmış ve bu kongreye işçisi, köylüsü, sermayedarı kim var ise davet edip onları dinlemiştir.

1923 şartlarında yapılanı bu gün bu ülke pekâlâ yapabilir fakat bunu yapabilmek için fikri ve vicdanı hür olmak ve gerçek manada bu millete inanıp güvenmek gerekir.

Yakın tarihte milli görüş lideri muhterem hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın 54. Hükümeti, devraldığı enkazı yine aynı ruh ve inançla şaha kaldırmış olması, bugün bile ümidimizin yeşermesine vesiledir. Ekonomik sorunları bu inanç ile ele alıp çözmek gerekir.Aksi hal çözüm değil çöküş getirir.

 

EĞİTİMİMİZİN SORUNLARI

Okullarımız ve öğretmenlerimiz yeterlidir. Yeterli olmayan eğitim nizamı ve argümanlarıdır. Ben inanıyorum ki özveri sahibi bir ilkokul öğretmenimiz milli eğitim bakanı olmuş olsa eğitimin tüm sorunları çözülür.

Ve çok iyi biliyorum ki eğer eğitim gereği olduğu şekilde tatbik edilir ise bu ülke çok kısa zamanda tarih sahnesinde yeniden yıldız gibi parlar. Ama bunu yapabilmek için bağnazlık ve aşırılıktan uzak insan olma hedefi güden bir nizam ile insan yetiştirmek lazım.

Yoksa; “bizim partime verilen oy, yarın mahşerde size berat olacak” diyen birisinin milli eğitim bakanlığı yaptığı bir sistem ancak yobazlık ve bağnazlığı besler, gençlerimizi tarumar eder. Eğitim sorunu milli görüş ile çözülür, azim ile gayret ile sevgi ile çözülür.

HALK DEĞİL PARTİLER SEÇİYOR!

Bilindiği üzere ülkemizde seçim yapılmaktadır.  Peki soruyorum; belediye başkanlarını, millet vekillerini kim seçmektedir.Millet mi? Hayır Peki kim seçmektedir? Siyasi partiler seçmektedir. Halka düşen ise onların seçimlerini onaylamaktan öteye geçmemektedir.

Siyasi partiler içerisinde kümelenen menfaat grupları siyasi partileri, o partilerde halkı yönlendirmektedir ve sonuç olarak bir yanda siyasetten beklenti içinde olan bir halk kitlesi, diğer taraftan tekrar seçilmek için partisinin çıkarlarını önceleyen bir vekil veya başkan ortaya çıkmaktadır.

DEMOKRATUR BİR SİSTEM

Bu sistem demokrasi değil demokratur sistemidir. Yanlıştır ve ihtiyacımız olan bu değildir. Refah partisi bir güneş gibi doğmuştur, milletimizin de desteği ile çığ gibi büyümektedir. Yakın gelecekte iktidarı ele alacaktır ve yeniden büyük Türkiye yi, barış ve huzur ortamını inşa edecektir.”

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ