KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Ergün ile Aygün’ü kim karşı karşıya getirdi?
Ergün ile Aygün’ü kim karşı karşıya getirdi?
Siyaset
26 Aralık 2011 Pazartesi 08:57
  • 2646
  • 9

Ergün ile Aygün’ü kim karşı karşıya getirdi?

AKP’nin en önemli isimlerinin başında gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile bir dönem il başkanlığı yapmış ve genel seçimlerde ise milletvekili koltuğuna oturmuş olan Zeki Aygün, şu günlerde fikir ayrılığı yaşıyor.

Neden mi?
AKP Derince İlçe Başkanı Mehmet Eryürek yüzünden.
Her ikisi de Derinceli olan bakan Ergün ve milletvekili Aygün, Eryürek yeniden ilçe başkanı olmalı mı yoksa olmamalı konusunda ayrılık yaşıyor. İkili fikir çatışmasına girdi.
İlçe başkanı Eryürek, genel merkezin prensip kararına uymayarak yeni dönemde tekrar ilçe başkanlığına aday olacağını ve çekilmeyeceğini söylemişti. Bunun üzerine önce il yönetimi Eryürek`i yalnız bıraktı, sonra ilçe yönetimi.
Öyle ki iş restleşmeye varmadan önce Eryürek`in yanında duran bir çok mahalle başkanı ve ilçe yöneticisi şimdilerde istifa ederek Eryürek`i yalnızlaştırıyor.
Tabi bu istifalarda başta Mahmut Civelek olmak üzere il yönetimindeki bazı ‘ağır ağabeylerin` büyük payı da yok değil...
Herkes Eryürek, hala neden bu kadar direniyor derken, önceki gün basın mensuplarıyla bir araya gelen milletvekili Zeki Aygün, çarpıcı bir açıklama yaptı. Bildiğiniz gibi Aygün, eski il başkanı.
Yani teşkilatlarla çok sıkı fıkı olmuş bir isim. Bunun yanında da kendisinin de söylediği gibi duygusal biri.
 İl başkanlığı döneminde partiyi zora sokan pek çok konuda duygusal davrandığı için sorunları çözememiş bir isim. Çözemediği sorunlardan biri de İzmit ilçe eski başkanı Nedim Arsal olayıydı.
Aygün, Arsal`ı kırmamak adına radikal kararlar alamamış, partiyi zora sokmuş, en sonunda işin içine bakan Nihat Ergün girmiş ve Arsal olayı jet hızıyla çözülmüştü.
Bir dönem Derince`de ikamet eden Aygün, bu süreçte ilçe başkanı Eryürek ile de iyi ilişkiler içine girmişti.
Bunun yanında Eryürek`in teşkilata olan bağlılığını bilen Aygün, şu günlerde yalnızlaştırılan Eryürek`in yanında duran tek parti büyüğü. Zaten bunu kendisi de itiraf etti.
Aygün, genel merkezin kararını uygulamak isteyen il başkanı Mahmut Civelek`in ismini vermeden bir nevi eleştirdi.
Aygün, “Eryürek`i kırdık, vefasızlık yaptık` dedi. Evet bu çok samimi bir itiraf. Ne il başkanı ne de diğer yöneticiler bunu bu kadar açık söylemedi, söyleyemedi.
Aygün, Eryürek`in yanında yer alarak Bakan Ergün`e de karşı duruşunu göstermiş oldu. Çünkü Eryürek`in tekrar ilçe başkanı olmasını istemeyen en önemli isim bakan Ergün.
Eryürek ile yıldızı bir türlü barışmayan bakan Ergün, her ne kadar teşkilat işlerine karışmıyor gibi gözükse de işin arka planında bizzat kendisi süreci yönetiyor.
Milletvekili Aygün, Eryürek`i desteklediğini ele güne ilan ederken başta bakan Ergün`ü ardından ise il yönetimini karşısına almış oldu. Bakalım bu destekten sonra Eryürek güçlenecek mi yoksa daha mı çok baskı görecek?
Bunu da bekleyip göstereceğiz..!
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ