KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Ermeni tasarısına DSP’den tepki
Ermeni tasarısına DSP’den tepki
Siyaset
23 Aralık 2011 Cuma 14:54
  • 855
  • 0

Ermeni tasarısına DSP’den tepki

Sözde ‘Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı’nı kabul eden Fransa’ya tepki gösteren DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, AKP’ye yüklendi

DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, dün bir basın açıklaması yaparak, Fransa parlamentosunda kabul edilen sözde ‘Ermeni Yasa Tasarısı`nı eleştirdi. Ermeni soykırımını kabul etmeyenleri cezalandıracak yasanın kabul edilmesinin sindirilebilecek bir şey olmadığını ifade eden Gürpınar, hem iktidara hem de Fransa`ya yüklendi. Gürpıbar, “Hükümet lobi faaliyetlerinde yetersiz. DSP olarak biz böyle bir yasayı kabul etmiyoruz. Hükümetin bu taslağın Fransız meclisine sunulması sırasında Sarkozy'nin boyu ile değil Fransa'nın gücüyle ilgilenmesi gerekirdi. Yasanın yürürlüğe girmesiyle burada yaşayan Türkler iki konuda sıkıntı çekecek. ‘Ermeni soykırımı yaşanmış mıdır?` sorusuna ya cevap vermeyecek ya da 'hayır' cevabı verecekler”dedi.
 

İKİNCİ ADAY İSTEMİYOR
AKP`nin anti demokratik uygulamaları olduğunu da söyleyerek konuşmasına devam eden Gürpınar, “AKP Türkiye'de ki hiçbir ilçe kongresinde ikinci bir aday istemiyor. AKP kendi parlementosunu kurmak istiyor, ilçelerde de kendi belediye başkanlarını istiyor. Demokrasiden uzak yöntemle ikinci adaylar adaylıktan zorla çekiliyor. ‘Demokrasi bizim için bir amaç olamaz, ilmi anlamda araç olabilir' diyen bir Başbakan`ın lideri olduğu partide böyle gelişmeler pek de şaşırtıcı değil” diye konuştu.
 

CHP`YE DE YÜKLENDİ
Son olarak CHP'ye de yüklenen Gürpınar, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Dersim ilçe yönetimlerinin ve Diyarbakır yönetimlerinin görevden alınmaları bize göre göstermelik bir harekettir. Dersim tartışmalarında 'Dersim katliamı yaşanmıştır' diyen bir milletvekilinden önce sen Dersim ilçe yöneticilerini görevden alıyorsun. Eğer bu konuda samimiysen milletvekilini partiden uzaklaştır” diyerek sözlerini tamamladı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ