KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Körfezi’nde balıklar için hayat durdu
İzmit Körfezi’nde balıklar için hayat durdu
Güncel
18 Temmuz 2010 Pazar 12:41
  • 3391
  • 11

İzmit Körfezi’nde balıklar için hayat durdu

İzmit Marinası’nda önce kabuklu canlılar ardından da dip balıkları karaya vurdu. Balık ölümlerine kimyasal madde üreten fabrikaların atıklarını denize bırakması neden oluyor

İzmit Marinası daha önce görülmemiş düzeyde bir kirlilik yaşıyor. Bölgede yaşanan kirliliğin ve balık ölümlerinin sebebi olarak Başiskele Seymen mevkiinde bulunan halk arasında Bingo olarak bilinen Hayat Kimya Fabrikası`nın atıklarını denize boşaltması gösteriliyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Kocaeli Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Barbaros Akkuş ve balıkçılar, yetkilileri göreve çağırıyor.

MARİNA ÇOK KİRLİ

Kocaeli Merkez Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Barbaros Akkuş:
Balık ölümlerinin sebebi oksijen yetersizliği ve kimyasal yüklenmedir. Civardaki fabrikalar arıtma tesislerini çalıştırmıyor, belediyenin denetimi ise yetersiz. Sürekli denetim yapılamıyor. 24 saat tesisin başında duramazlar, ne olursa saat 24.00`den sonra oluyor. Ben hayatım boyunca marinada bu düzeyde bir kirlilik görmedim. Yetkililer bu konuya ayrılan milyon TL`lik bütçeyi, araştırmaya ve önlem almaya harcasınlar. Aşırı derecede sanayi kuruluşu ve liman var. Kimyasal madde üreten fabrikaları deniz kenarına kurmak en büyük hata. Balıkçı kooperatifleri ve dernekleriyle bir araya gelerek ilgili birimlere şikayet dilekçesi vereceğiz. Kurum ve işletmeleri duyarlılığa davet edeceğimiz bir basın toplantısı düzenleyeceğiz. Balıkçılar teknelerini bağlamış durumda, balığa giden yok.
 

KARAOSMANOĞLU MARİNAYA GELSİN

Balıkçılıkla geçimlerini sağlayan Ali Yıldırım, Sadettin Özyayla ve Cemil Aksu Kocaeli:
Büyükşehir deniz otobüslerinin sintinesini(atık suyunu) marinaya boşaltıyor. Karaosmanoğlu seçim zamanı, 5 yıl sonra denize girileceğini söylemişti. Şimdi bu denizde balıklar yaşayamıyor, gelsin de çalışmalarını yerinde görsün. Arıtmaların çalıştırılmadığı fabrikalara göz yuman belediye kendi arıtmalarını çalıştırsa yeter. Burası marina olmaktan çıktı tersane oldu. Dilovası`ndaki Çolakoğlu Metalurji Demir Çelik Fabrikası`nın temizlenmesi sonucu ortaya çıkan tüm ‘kurum` denize boşaltıldı. Balıkçı arkadaşlarımız gözleriyle gördü. Fabrikalar 200 metrelik borularla denizin içerisine pisliklerini akıtıyor. Birileri bu rezalete dur demeli. (3 BALIKÇI)

TEMMUZDA BALIK OLMAZ MI?


Balık malzemecisi Adnan Şentürk:
Kirliliğin son boyutunu yaşamaktayız. Eskiden bu dönemler marina tamamen dolu olurdu, insanlar balık tutmaya gelirlerdi. Temmuz ayında balık olmaz mı? Bir zamanlar mezgitin, kefalin çıktığı marinada şimdi sadece gümüş balığı var, o da çok seyrek. Sahil güvenlik iyi çalışmıyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz.


BU BİR ÇEVRE FELAKETİ

Balık avcısı Erkan Üzer:
Bu kirlilik Marmara Denizi`nin genelinde var, Gebze`de de aynı, Karamürsel`de de. Kirliliği ısınmaya bağlıyorlar, alakası yok. Bu durum, gemi atıklarından ve belediyenin yetersiz denetiminin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge balıkların geçiş noktası, normalde bu dönemde birçok balık çeşidinin bu bölgeye gelmesi lazım. Fabrika ve gemi atıkları balıkların oksijen almasını önlüyor ve ölümlerine neden oluyor, bu bir çevre felaketi.

NİHAT ERGÜN SAHİLLERİNE BAKSIN

Balık avcısı Turgay Çakmak:
Bundan 40 yıl önce kiralık sandallarla 1 saatte 2 teneke (15 kilo) balık tutardık. Şimdi ise karaya vuran balık ve midyeleri topluyoruz. Bunun sebebi  fabrikaların ve gemilerin atıklarının denetlenmemesidir. Belediye ve denizcilik yetkilileri önlem almalı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ilimizin çocuğu gelsin bir sahillerine baksın.

DENİZDE OKSİJEN KALMADI

Balıkçı Cemil Aksu:
Denizde oksijen kalmadı, koy sirkülasyon yapamıyor ve bütün fabrikaların atıkları burada toplanıyor. Temmuzda her akşam izmarit, pisi ve mezgit yakalardık, şimdilerde istavrit ve sardalya dahi nadir çıkıyor, çoğu ise ölüyor. Fabrikaların arıtmaları kontol edilmiyor. Temizlik sorunu aşılmadıkça balıklar karaya vurmaya devam edecek. Marina insanların ruhen rahatladığı bir yer. Emekliler, aileler ve işsizler buraya dinlenmeye geliyor, ölü balıkları ve çevre kirliliğini görmeye değil.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ