KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Eylül ayının rekortmeni Karaosmanoğlu
Eylül ayının rekortmeni Karaosmanoğlu
Siyaset
04 Ekim 2012 Perşembe 09:56
  • 1928
  • 0

Eylül ayının rekortmeni Karaosmanoğlu

Eylül ayı içerisinde yaptığımız istatistiki araştırma neticesinde basında en çok yer alan belediye başkanı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu, ikincilik koltuğuna ise Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık oturdu

Hazırlayan: Zeynep AKAR-Selvi ARI

Bizim Kocaeli Gazetesi olarak siz değerli okurlarımız için her ay belediye başkanlarının, belediyelerin, milletvekillerinin, il başkanlarının ve ilçe başkanlarının basın karnesini açıklayacağız. Kocaeli`nin en çok okunan iki gazetesi Bizim Kocaeli Gazetesi ve Özgür Kocaeli Gazetesi`nde yer alan tüm haberleri tarayıp, siyasi partilerin ve siyasetçilerin karnesini sizlerle paylaşacağız.

 
KİM KAÇ KEZ ÇIKTI?
Gazete sayfalarında en çok hangi belediye başkanının haberi yer almış, en çok hangi belediyeyle ilgili haberler her iki gazetede yer bulmuş, kentin milletvekilleri basında kaç kez boy göstermiş, hangi il ve ilçe başkanı çok çalışıp da gazete sayfalarına taşınmış, hangi parti hakkında kaç haber yapılmış. Hepsini ama hepsini sizler için tek tek araştırdık.
 
3 SİYASİ PARTİ
Bizim Kocaeli ve Özgür Kocaeli Gazetesi`nin tüm sayfalarını eylül ayı içerisinde taradık. Eylül ayında yalnıza mecliste grubu bulunan 3 siyasi partinin basın karnesini çıkardık. İktidar partisi AKP, ana muhalefet partisi CHP ve muhalefet partisi MHP`nin basında kaç kez yer aldığını araştırdık. Ekim ayının sonuçlarında Saadet Partisi (SP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Demokrat Parti (DP)`yi de göreceksiniz.
 
CHP, AKP`Yİ SOLLADI
Yaptığımız istatistiki araştırmadan çıkan sonuç çok şaşırtıcıydı. Basında ne çok yer alan siyasi partinin iktidar partisi AKP olmasını bekliyorduk ancak CHP, AKP`yi az bir farkla solladı. CHP`nin Bizim Kocaeli Gazetesi`nde 43 haberi çıkarken, Özgür Kocaeli Gazetesi yalnızca 28 kere CHP`ye yer vermiş. Böylelikle CHP 71 haber siyasi partilerde birinci sıraya oturdu. 
 
AKP İKİNCİ, MHP ÜÇÜNCÜ
İktidar partisi AKP ise toplamda 67 haberle CHP`yi takip etti. Bizim Kocaeli Gazetesi 40 AKP haberine yer verirken, Özgür Kocaeli Gazetesi 27 kez yer vermiş. MHP ise üçüncülü sırada yer aldı. MHP; Bizim Kocaeli Gazetesi`nde 25 kez, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 19 kez yer aldı. Böyle MHP`nin bir ay içerisinde toplamda 44 haberi her iki gazetenin sayfalarında yer almış oldu.
 
 
 

BELEDİYE BAŞKANLARINDA KARAOSMANOĞLU, BİRİNCİ

Belediye başkanlarının karnesi ise ilginç. Basında en çok yer alan belediye başkanı haliyle Kocaeli Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu. Bir saniye bile durmayan, basın yayın ekibi de iyi çalışan Karaosmanoğlu, basında tam 46 kez yer almış. İşin ilginç yanı Karaosmanoğlu, hem Özgür Kocaeli`de hem de Bizim Kocaeli`de 23`er kez yer almış. Diğer ilçe belediye başkanları Karaosmanoğlu`nu yetişmek için çok koşmalı.
 
DÜĞÜNLER İKİNCİ YAPTI
Başkan Karaosmanoğlu`nu ikinci sırada takip eden isim Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık oldu. Karabalık, gazetemizde 32 kere, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 11 kez yer almış. Karabalık, birincilik tahtına oturan Karaosmanoğlu`ndan sonra 43 haberle ikincilik koltuğunu kaptı. Karabalık`ı ikinciliğe taşıyan ise düğün haberleri oldu. Çünkü Karabalık, ilçesinde gerçekleşen her nikah ve düğün merasimine katılarak bunu haberleştiriyor.
 

ÇOK UĞRAŞTI AMA...
Medyada yer almak için popüler işler yapan ve çok uğraş veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın üçüncü sırada olması bizi şaşırttı. Evet Doğan, ne yaptıysa birinci olamadı. Çünkü basında bir ay içerisinde yalnızca 30 kez haberi çıktı. Doğan, gazetemizde 8 kez kendisine yer bulurken, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde 22 kez haber konusu olmuş. Doğan`ın, Karaosmanoğlu`ndan sonra ikinci olmasını bekliyorduk lakin İzmit gibi önemli bir kentte basında 3`üncü olmak şaşırtıcı.
 

AYNI KaDERİ PAYLAŞTILAR
Şehir merkezinden karşı kıyılara geçecek olursak Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş basında yalnızca 18 haberle yer almış. Ellibeş, gazetemizde 8, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 10 kez haber olarak 4. sıraya oturdu. Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker aynı kaderi paylaştı ve her iki gazetede de toplamda 13`er kez haber oldu. 
 

ÇOK ÇALIŞMALARI GEREK
Alemdar gazetemizde 11, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 2 kez kendisine yer bulurken Kan ve Köşker gazetemizde 8`er kez, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 5`er kez kendisine yer bulmuş. 3 başkan da böylece 5`inci oldu. Kentin iki ucu Gebze ve Kandıra`nın aynı sayılarda haberle gazetelerde yer alması ilginç. Medya araştırmamızda 6. sıraya Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz birlikte oturdu. 
 
 
İKİSİ DE 7.`LİĞİ PAYLAŞTI
Yıldırım ve Ayaz, bir ay içerisinde gazetemizde 6`şar kez, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 4`er kez haber olarak 10`ar haberle 6`ncılığı paylaştı. Öte yandan en şaşırdığımız paylaşımı Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak yaptı. Her ikisi de 7`ci oldu. Pehlivan gazetemizde 2, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 3 kez kendisine yer bulurken, Karabacak ise gazetemizde 4, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 1 kez haber oldu.
 
 
SONDAN BİRİNCİ OLDU
Belediye başkanları arasında en az haberle basında yer alan isimlerden biri Dilovası Belediye başkanı Cemil Yaman oldu. Yaman, toplamda 4 kez haber olmuş. Yaman gazetemizde 3, Özgür Kocaeli`de ise 1 kez kendisine yer bularak 8`inci oldu. Sondan birinci olan belediye başkanı ise bizleri hiç şaşırtmadı. Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş eylül ayında sadece 1 kez basında haber olmuş. O haber de gazetemizde yer almış. Özgür Kocaeli Gazetesi eylül ayında Akbaş`a hiç yer vermemiş.
 
 
 

BÜYÜKŞEHİR İLK SIRADA

Belediyeler arasında yaptığımız medya istatistiğinde ise eylül ayında basına en çok konu olan belediye, Büyükşehir Belediyesi oldu. Büyükşehir gazetemizde 26, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise tam 45 kez haber olmuş. Büyükşehir  böylece 71 haberle birincilik tahtına oturdu. Büyükşehir`I ikinci sırada İzmit Belediyesi takip etti. İzmit Belediyesi gazetemizde 18 , Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 35 kez haber olarak 53 haberle ikinciliği kaptı. 
 
KARTEPE BU KEZ 3.
Kartepe Belediyesi ise bu kez 3. oldu. Belediye başkanları arasındaki yarış, belediyeler arasında tam tersine döndü. Kartepe Belediyesi gazetemize 8, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 15 kez yer alarak toplamda 23 kez haber konusu olmuş. Başiskele Belediyesi 13 haberle belediyeler arasında en çok haberi yapılan 4. belediye oldu. Başiskele Belediyesi gazetemizde 3, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 10 kez haber konusu oldu.
 
EŞİT DERECE YER ALDI
Sırlamada 5`inciliği Körfez Belediyesi elinde tuttu. Körfez Belediyesi gazetemizde 5, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 7 kez olmak üzere toplamda 12 kez haber konusu olmuş. Gölcük Belediyesi gazetemizde 4, Özgür Kocaeli Gazetesi`nde ise 7 kez haber olarak toplamda 11 haberle 6. sıraya oturmayı başardı. 7. sıraya ise Derince Belediyesi oturdu. Belediye gazetemizde ve Özgür Kocaeli Gazetesi`nde 5`er kez haberleştirildi. Karamürsel Belediyesi de her iki gazetede 4`er kez yer alarak 8 haberle 8`inci oldu.
 
DARICA BELEDİYESİ YOK
Gebze Belediyesi toplamda 7 haberle 9`uncu sırada yer aldı. Belediye gazetemizde 2, Özgür Kocaeli`de ise 7 kez haber konusu oldu. Dilovası Belediyesi gazetemizde 3, Özgür Kocaeli`de ise 2 kez haber konusu olarak 5 haberle 10`uncu sıraya oturdu. 11`inci sırada Kandıra Belediyesi 3 haberle kendisine yer buldu. Belediye gazetemizde 2, Özgür Kocaeli`de 1 kez haberleştirilmiş. Çayırova Belediyesi sadece gazetemizde çıkan bir haberle 12. sırada yer alırken, Darıca Belediyesi eylül ayında hiç bir şekilde haber konusu olmamış. 
 
 
 
 

MİLLETVEKİLLERİNDE AKAR, BAŞI ÇEKİYOR

İlimizdeki 11 milletvekili arasında yaptığımız araştırmanın sonuçlarına hiç şaşırmadık. Çünkü, basında en çok yer alan milletvekili haliyle CHP`li Haydar Akar oldu. TBMM tatilde olduğu sürede ilimizden hiç ayrılmayan ve mahalle mahalle gezen Akar tam 27 kez gazete sayfalarında yer almış. Akar gazetemizde 14, Özgür Kocaeli`de ise 13 kez haber konusu olmuş. Akar`ı AKP`li milletvekili Zeki Aygün takip etmiş ve gazetemizde 15, Özgür Kocaeli`de ise 8 kez kendisine yer bularak toplamda 23 haberle ikincilik tahtına oturdu.
 
 
ŞEKER, ÜÇÜNCÜ OLDU
Meclisin tatilde olduğu süre boyunca ilimizde gezmediği sivil toplum örgütü, dernek kalmayan AKP`li İlyas Şeker de üçüncülüğe oturdu. Şeker gazetemizde ve Özgür Kocaeli gazetesinde eşit derece yer almış. Şeker`in, her iki gazetede de 8`er olmak üzer toplamda 16 haberi çıkmış. Şeker`i takip eden isim ise MHP`li Lütfü Türkkan oldu. Türkkan gazetemizde 5, Özgür Kocaeli`de ise 9 kez yer alarak toplamda 14 haberle gündeme gelmiş.
 
BAKAN, ÇOK ŞAŞIRTTI
Milletvekilleri arasındaki yarışta ne şaşırdığımız isim AKP Kocaeli Milletvekili, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün oldu. Ergün, 13 haberle ancak 4`üncü sırada kendisine yer bulabildi. Bakan Ergün gazetemizde 6, Özgür Kocaeli`de ise 7 kez haber konusu olmuş. Bunu da ilimize sessiz sedasız gelip gitmesine bağlıyoruz. Bakan Ergün`ü 5`inci sırada CHP`li Mehmet Hilal Kaplan takip ediyor.
 
 
CHP`LİLER ÖNDE GİDİYOR
Daha çok seçildiği bölge Gebze`de çalışmalar yapan ve sık sık Ankara`da bulunması gereken Kaplan, gazetemizde 7, Özgür Kocaeli`de ise 5 kez yer alarak toplamda 12 kez haber olmuş. Kocaeli`de pek göremediğimiz milletvekillerinden CHP`li Hurşit Güneş de gazetemizde 3, Özgür Kocaeli`de ise 5 kez haber konusu olarak 7. sıraya oturdu. AKP`li Fikri Işık da toplamda 7 kez haber konusu olarak 8`inci sırada kendisine yer bulabildi. Işık gazetemizde 2, Özgür Kocaeli`de ise 5 kez haberleştirilmiş.
 
BAŞTOPÇU SIFIR ÇEKTİ
Yine AKP`li Mehmet Ali Okur gazetemizde 3, Özgür Kocaeli`de ise 2 olmak üzere toplamda 5 haberle 9`uncu oldu. İlimizin tek kadın milletvekili AKP`li Sibel Gönül, daha çok Ankara`da çalıştığı için gazetemizde hiç yer almazken, Özgür Kocaeli`de ise 1 kez haber konusu olarak 10. Sıraya oturdu. Öte yandan bu istatistiki araştırmamızda hiç şaşırmadığımız konu AKP`li Muzaffer Baştopçu`nun sıfır çekmesi oldu. Baştopçu, yurtdışı gezileri, meclis çalışmaları derken eylül ayında ilimize gelmeyi unuttu. Baştopçu`yu bu ay ilimize bekliyoruz yoksa ‘sıfır çeken vekil` ünvanını alacak.
 

 

İL BAŞKANLARINDA MAHMUT CİVELEK

İl başkanları arasında en çok haber konusu olan il başkanı haliyle iktidar partisi AKP`nin il başkanı Mahmut civelek oldu. Bildiğiniz gibi AKP Genel Merkezi tarafından her ay yapılan medya araştırmasında da Civelek, kendi partisi içerisinde Türkiye`deki il başkanları arasında da iki kez birinci olmuştu. Civelek, gazetemizde 19, Özgür Kocaeli`de ise 14 kez yer alarak toplamda 33 haberle birincilik tahtına oturdu. Bakalım Civelek, 15 Ekim`de açıklanacak medya araştırmasında Türkiye birinciliğini koruyabilecek mi?
 
 
2. KUŞKAN, 3. ÜNLÜ
İl başkanları yarışında CHP`li Yalçın Kuşkan, 19 haberle ikinci oldu. Kuşkan, eylül ayı içerisinde gazetemizde 11, Özgür Kocaeli`de ise 9 kez yer almış. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ise eylül ayında tam 16 kez haber konusu olmuş. Ünlü, gazetemizde ve Özgür Kocaeli`de 8`er kez kendisine yer bulmuş. Doğrusu il başkanları arasındaki bu kıyasıya yarışın ekim ayına nasıl yansıyacağını merak ediyoruz. Bakalım muhalefet, iktidardan birinciliği alabilecek mi?
 
 
 

İLÇE BAŞKANLARINDA GÖLCÜK ÖNDE GİDİYOR

Yaptığımız mini araştırmada ilçe başkanlarının performansını da ölçtük. Bu çerçevede AKP`li ilçe başkanları arasındaki yarışı Gölcük ilçe başkanı Sedat Yücel kazandı. Yücel gazetemizde 5, Özgür Kocaeli`de 4 olmak üzere toplamda 9 haberle birinci oldu. Ardından 6 haberle Kartepe ilçe başkanı Hasan Kandaz ikinciliği kaptı. Kandaz, gazetemizde 2, Özgür Kocaeli`de ise 4 kez haber konusu olmuş.
 
6.`LIĞI PAYLAŞTILAR
İzmit ilçe başkanı Ali Korkmaz, eylül ayı içerisinde gazetemizde ve Özgür Kocaeli`de 2`şer olmak üzere toplamda 4 haberle 3`üncü oldu. Başiskele ilçe başkanı Mehmet Ustaoğlu da sadece gazetemizde çıkan 3 haberle 4`üncü sıraya oturdu. Karamürsel ilçe başkanı Ahmet Türkel, her iki gazetede birer kez yer alarak toplamda 2 haberle 5`inciliği kaptı. 
 
5 BAŞKAN, 0 HABER
Derince ilçe başkanı Ahmet Ark Özgür Kocaeli`de, Dilovası ilçe başkanı İlhan Yıldırım ise gazetemizde yer alan 1`er haberle 6`ıncılığı paylaştı. Çayırova ilçe başkanı Nazmi Özmen, Darıca ilçe başkanı Muzaffer Bıyık, Gebze ilçe başkanı Cemalettin Kaflı, Kandıra ilçe başkanı Erdinç Şentürk ve Körfez ilçe başkanı Engin Koyun ise eylül ayında sıfır çeken başkanlar oldu.
 
 

CHP`DE YILDIRIM UÇUYOR

CHP`li ilçe başkanları arasındaki yarışta İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım`ın performansı parmak ısırtıyor. Öyle ki Yıldırım, 19 haberle il başkanları arasında ikinci olan Yalçın Kuşkan`a bile çalım atmış. Yıldırım, 20 haberle hem kendi  partisinin ilçe başkanlarını hem de AKP ve MHP`li ilçe başkanlarını açık ara farkla geçmiş durumda. Yıldırım, gazetemizdeki 13, Özgür Kocaeli`deki 7 haberle tüm ilçe başkanları arasında birinci.
 
 
ÇOK YAVAŞ GİDİYORLAR
Yine CHP`de Derince İlçe başkanı Hakan Savaş, gazetemizde 3, Özgür Kocaeli`de ise 1 olmak üzer toplamda 4 haberle ikinci oldu. Gölcük ilçe başkanı İsmet İşeri gazetemizde 2, Özgür Kocaeli`de 1, Kartepe ilçe başkanı Bülent Sarı da gazetemizde 1, Özgür Kocaeli`de 3  olmak üzere 3`er haberle 3.`lüğü paylaştı. Körfez ilçe başkanı Mehmet Miroğlu sadece Özgür Kocaeli`de çıkan bir haberle 4`üncü oldu.
 
7 BAŞKAN NEDEN YOK?
Çayırova ilçe başkanı Rasim Meriç, Kandıra ilçe başkanı Muzaffer Yağız, Gebze ilçe başkanı Sedat Tatar, Karamürsel ilçe başkanı Şinasi Yazar, Başiskele ilçe başkanı Sezai Solak, Darıca ilçe başkanı Selman Kösali ve Dilovası ilçe başkanı İsmail Kaya her iki gazetede eylül ayı boyunca hiç haber konusu olmamış ve 7 ilçe başkanı da sıfır çekmiş.
 
 
 

MHP`DE KARAGÜL, BİRİNCİ

MHP`de ise sıfır çeken ilçe başkanı yok. MHP`de birinciliği Kartepe ilçe başkanı Taner Karagül kaptı. Karagül, gazetemizde 2, Özgür Kocaeli`de ise 1 olmak üzere toplamda 3 kez haber konusu olmuş. İzmit ilçe başkanı Kaan Dilmen ile Gölcük ilçe başkanı Necati Erdurmuş gazetemizdeki 2`şer haberle, Derince ilçe başkanı Emin Şimşek ile Körfez ilçe başkanı Yağız Öztürk Gönen ise her iki gazetede çıkan toplamda 2 haberle ikinciliği paylaştı. 
 
BİR ÇEKEN BAŞKANLAR
Başiskele ilçe başkanı Halit Bayhan, Gebze ilçe başkanı Nusret Acur, Dilovası ilçe başkanı Metin Uzunok, Çayırova ilçe başkanı İskender Turan, Kandıra ilçe başkanı Zekeriya Bayraktar, Darıca ilçe başkanı Erkan Azeri ile Karamürsle ilçe başkanı Orhan Kılıçsoy ise sadece gazetemizde birer kez haber konusu olmuş. Bakalım ilçe başkanları ekim ayınd anasıl bir performans sergileyecek?

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ