KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
FİKRET TOKER: BEN PROJE ADAMIYIM
FİKRET TOKER: BEN PROJE ADAMIYIM
Siyaset
16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:14
  • 3079
  • 0

FİKRET TOKER: BEN PROJE ADAMIYIM

“5 SORUDA ADAY ADAYINIZI TANIYIN” başlığı altında yayınladığımız röportajlar serimize bugün de CHP'nin kentimizde önde gelen isimlerinden Fikret Toker'le devam ettik. Kendisiyle yaptığımız röportajda önemli açıklamalarda bulunan CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Fikret Toker "Önümüzdeki seçimlerde Erdoğan %45'i geçemez" dedi.

RÖPORTAJ: Bigman Çakman & Tülay Duran

İşte Fikret Toker'le yapmış olduğumuzz röportajın tamamı;

 

*Fikret Toker kimdir?

-Gündoğdu köyünde doğdum. Lise bölümüne kadar tahsil hayatımı İzmit’te tamamladım, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de Metalurji Mühendisliğini okudum ve daha sonra işletme mastırımı yaptım. Siyasi hayatım da 1977 yılında CHP Gençlik Kolları ile başlıyor ve hala devam ediyor.  1988 ile 1993 yılları arasında da 5 yıl CHP’ de il saymanlığı ve sekreterliği olmak üzere partide görev yaptım. 1994’te belediye başkanlığı adayı, 1995’de Yuvam İzmit Konut İdaresi Başkanlığının Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurucu başkanıydım. 15 bin konutluk bir proje başlattık, 5 bin konutu hayata geçirdik, 1999 yılında da belediye başkanı olduk. Zaman zaman basında yer alıyor, çoğu zamanda karıştırıyorlar, beni her dönem heryere aday oluyor gibi görenler var, ben milletvekilliğine ilk defa aday oluyorum, burası çok önemli. Bu benim milletvekilliği ile ilgili ilk hamlemdir. 40 yıldır siyaset yapan biri olarak tecrübem ile bu dönemin hassasiyetini de düşünerek sadece heves değil, oy olarak katkım olacağını düşünüyorum. Ben bu kentte özellikle çok ciddi bölgelerde oy almış hatta İzmit’te son seçimlerde 2009’da kazanmış ama adaylığı elinden alınmış biriyim. Dolayısıyla katkım olacağını düşünerek milletvekili adaylığım söz konusu. 

 

 

*Mal varlığınız nedir ?

-Tabi siyasilerin mal varlıkları önemli. Benim mal varlıklarım; babadan kalma Gündoğdu Mahallesi’nde varlıklarımız ve kendimizin yaşam boyu elde ettiğimiz kazançlarımızla yaptığımız şuan oturmakta olduğumuz evlerimiz, yazlığımız ve arabamız bulunmakta. 40 yıllık yaşamımızda ve 10 yıllık kamu sürecinde mal varlığımızda siyasetten elde edilmiş varlıklar söz konusu değildir. Kendi açtığımız iş yerlerinde, ofislerde çalışmamıza devam ediyoruz

 

*Seçmen neden size ve partinize oy vermeli?

-Bir adaletsiz seçim var ki; bunu daha önceden yaşamış biri olarak 2009 senesinden başlamak isterim. 2009 yılında yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde Nevzat Doğan’la karşı karşıyaydım.Gece saat 21.00 civarında belediye başkanı ilan edildik ve oyların çoğu sayılmış idi. Saat 21.30 civarında ise Nevzat Doğan, “Kaybettim” diye ofisini kapatıp, evine gitti.Saat 23.00’de elektrikler kesildi ve çok ilginçti, kurula gittiğimizde “Sistem çöktü” dendi. Saatlerce sistem gelmedi ve sayıma devam edilmedi. Sadece Kocaeli TV’de ki;rahmetli olan sahibi AKP’ nin il yöneticisi ve Gümüşhaneliydi yani Nevzat Doğan’ın memleketlisidir, bir operasyon ile Cihan Haber Ajansı’nın bildirdiği oy bilgilerine dayanarak, bizim seçimi kaybettiğimiz açıklandı. Geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimleri de aynı şekilde Melih Gökçek tarafından son anda operasyon ile kazanıldı. Trafoya kediler girdi, aslında seçimi CHP adayı kazanmıştı. Orada da resmen ilan edilir orandaydı ama bitirildi. Şimdi yine bir adaletsiz seçime gidilirken sıkıntı var, şimdi CHP’ye oy verip vermemek başka bir analiz ama Türkiye’nin gerçekten adaletsiz yönetildiği de ayrı bir realite.

 

100 YILLIK BİR PARTİYİZ

-2009 seçimi ile ilgili AKP’deki insanlardan “Evet, o seçimi sen kazanmıştın” diyenlerle sohbet edebildim. Hala da birçok AKP’ li bunu söyler. Hakimin açıklamaları da oldu,ortada videosu da var. Nevzat Doğan’a hakim mazbatasını verirken; “Sizin de birgün demokrasiye ihtiyacınız olacak” dedi. Ohakim, seçimden sonra ilçe seçim kurum başkanlığıgörevinden alındı.CHP’ye oy vermek ile ilgili önce çuvaldızı kendinize batırmanız lazım. Evet, bizim de CHP olarak ciddi eksikliklerimiz ve partisel sıkıntılarımız var. 100 yıllık bir parti, bakın Türkiye’de birçok kapanmış parti varken; Türkiye’nin kurucu partisi CHP hala ayakta yani iktidar olamamasına rağmen ayakta. Böyle bir dev çınarın içerisinde illaki sıkıntılar oluyor. Türkiye’de medyada özellikle dinimizin siyasete alet edilmesi ile ilgili belirli engeller ve bununla ilgili sebeplerle Türk halkından oy almakta zorlanıyor CHP ama hiçbir zaman sıfırlamamış veya %25’in altına hiç düşmemiştir. 100 yıl boyunca devam eden,bırakın Türkiye’yi dünyada tek partidir. Şuan dünyada hiçbir ülkede 100 yıldır devam eden ve hala ülkesinin alternatifi olmayı sürdüren bir parti yoktur. Birde bu açıdan bakmak lazım diye düşünüyorum.

 

 

*Vekil olduğunuz takdirde hayata geçirmek istediğini projeler ve öneriler var mı? Varsa neler?

-“Eğer iktidar olmanız halinde” diye sorarsanız; tabiki milletvekillerinin de projeleri olmalı.Biz bu kenti 15 yıl yönettik, 15 yıldır da arkadaşlarımız yönetiyorlar. Baktığınızda bariz birşekilde görünüyor. Bizim dönemimizde “Avrupa kenti” diye konuşuluyordu, şimdi sorunlarıyla konuşuluyor. Kocaeli’nde okadar çok sorun varki; mesela çöp fabrikası tartışması ciddi bir sıkıntı. Büyük projeler hükümetle bağlantılı projelerdir. Mesela metro, bu kentin ihtiyacıdır. Büyükşehir Belediyesi yapacaktır ama mutlaka hazinenin desteğini alması gerekiyor. Biz Sefa beyle, bu projeyi hazırladık ve 2009 yılında sunduk, üniversite, otogar, tren garı arasında bir üçgen. Düşünün böyle bir metro olduğunu ve böyle bir projenin trafiği nasıl rahatlattığını tahmin edin.

 

HERŞEYDEN ÖNDE PROJE ADAMIYIM

-Projemizin ilk etabı buydu ve hazırdı, verildi. Biz o zamanki hükümet yetkililerinden gereken desteği alamadık. Mesela bizim projemizi Bursa’ya kaydırdılar. Biz zaten projelerin adamıyız, ben mühendisim, hayatım inşaatla geçti. İzmit Konut İdaresi Başkanlığını yaptım ki; kurucu başkanıydım. Gerçekten birgün bile bürokrasi tecrübesi olmayan bir insan olarak Sefa bey görevi bana tevdi etti ve 5 yıl içerisinde ben 1999 yılına kadar ki; deprem dönemiydi, idareyi kurduk, arsayı temin ettik ve 3 bin konutu teslim ettim. Deprem yaşandığında burada Yuvam Konutları anahtar teslimini yaptık. Ben herşeyden önce proje adamıyım. Dolayısıyla milletvekili olmamız halinde de bu kentte çok ciddi projeleri kazandırma noktasında çabamız ve gayretimiz olacaktır.

 

*Sandığa güveniyor musunuz? Seçim tahmininizi öğrenebilir miyiz?

-Sandıklara güven konusunda sıkıntılar var ama 2014 yılında 2009’zun tecrübesi ile milletin sandıklarına ciddi sahip çıktık. İzmit’te sıkıntı yaşanmadı. Bu noktada biz partililere de büyük bir görev düşüyor. Ben cumhurbaşkanlığının ilk turda sonuçlanacağına ihtimal vermiyorum. Çünkü bu geçen seçime benzemiyor. Geçen seçim bir çatı adayıydı ve zayıf bir adaydı. Erdoğan güçlü ve seçimi aldı. Ancak bu defa süreç öyle değil. Yani bundan bir adım önce 16 Nisan’ı yaşadık. Başa baş bir seçim, %51’ i kimin, %49’u kimin aldığı bile tartışılan bir seçim.Hatta sonuçları hep beraber izledik, evet oylarını %75’lerden başlattılar, %51’e kadar geldi. Hemde öyle bir hızla düşüyordu ki ; %51’de takıldı kaldı ve tartışılır bir seçim oldu. Şimdi burada karşıda ciddi adaylar var. HDP’nin ciddi bir adayı var, kendisi ceza evinde olmasına rağmen geçen dönem %15 oy almış bir aday. O da HDP oylarını kilitleyecek, topladığınızda CHP’nin %25 civarında oyu, Akşener’in anketlerinde gösterdiği %15- 20 arasındaki oyu, bunun dışında %7- 8- 9’a kadar çıkacağı düşünülen Saadet Partisi oyu, %10- 15 arasında da HDP oyuyla görülen tabloda Erdoğan’ın seçilme olasılığı yoktur.

 

AKP EN FAZLA 6 VEKİL ÇIKARIR

-Ben ilk turda tahminlerimi söyleyeyim; Erdoğan’ın 45’in altında oy alacağını düşünüyorum. Şuan sürekli düşüşte, ne kadar düşeceği de belli değil. Muhalefetinde milletvekilleriyle ilgili bakarsak ona yakın oy alacağını düşünüyorum. Yani her iki ittifakın Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı %40- 45 arasında kilitleneceğini düşünüyorum ve bence ilk turda sonuçlar ile birlikte kesinlikle iktidarın mecliste iktidar olacağını düşünmüyorum.  Çünkü bir de HDP milletvekillerini düşünün, bunun üzerine muhalefet çoğunluğa geçecek. İkinci turda da muhalefetin mecliste öne geçtiği bir tabloda iktidarın seçim kazanması daha da zorlaşacak çünkü kaybetmişlik kötü bir psikoloji, ilk turda meclis oylarını kaybeden Erdoğan, ikici turda başkanlığı kazanmasının ihtimalinin kalmadığını düşünüyorum. Kocaeli’nde millet vekili olarak AKP’nin 5- 6’ya düşeceğini düşünüyorum. Bizimde 4-5 civarında çıkaracağımızı, İyi Parti’nin de 1-2 arasında milletvekili çıkaracağını düşünüyorum. MHP, çok zorlanacak, barajdan kurtarmasına rağmen milletvekili çıkaracak oy oranına sahip olabilir mi bilemiyorum. MHP ve Saadet Partisi’nin birer milletvekili olabileceği kanaatindeyim.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ