KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu iyileşmez!
Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu iyileşmez!
Siyaset
16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:12
  • 826
  • 0

Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu iyileşmez!

CHP 81 ilde eş zamanlı olarak İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırılar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına karşı basın açıklamalarına başladı.

İsrail’in Filistinlilere karşı yaptığı saldırıyı kınamak için düzenlenen basın açıklaması şehrimizin CHP İl Başkanlığı önünde gerçekleşti. Yapılan açıklamaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Meclis Üyesi Birol Sağlam, CHP Kocaeli Üniversite Komisyonu Başkanı Anıl Deniz Pişkin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Yaptığı açıklamada başkan Sarıbay “İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarında ki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası alanda tecrit edilmelidir” dedi.

 

Daha sonradan başkan Sarıbay sözlerine “Filistin de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorununu çözmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkânsızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail devletinin 70’inci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikalarını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz” diye devem etti.

 

“Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmasını en güçlü şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası alanda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerime rahmet diliyoruz” diye sözlerine son verdi.

Basın açıklamasından sonra partililer ve vatandaşlar İl Başkanlığı binası önünden ayrıldı.

 

 Hazırlayan: Devrim Sancı

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ