KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Gebze CHP’de Kara yeniden
Gebze CHP’de Kara yeniden
Siyaset
20 Aralık 2009 Pazar 17:34
  • 4129
  • 4

Gebze CHP’de Kara yeniden

CHP Gebze İlçe Örgütü’nün kongresinde kazanan isim, yönetiminde büyük revizyona giden mevcut başkan İsmet Kara oldu

Mevcut başkan İsmet Kara ve Sedat Tatar`ın yarıştığı CHP Gebze İlçe Örgütü`nün kongresinde kazanan taraf Kara ve ekibi oldu. Bir önceki dönem yönetiminden sadece Güner Baş ve Şahin Yılmazel`i listesine alarak büyük bir revizyona giden Kara, oldukça sakin geçen kongreyi rahat kazandı. Kongreye ilgi aynı saatlerde Sirmen`in ablasının cenaze töreni olması nedeniyle beklenenden az oldu.
 

KARA`DAN RAKİBİNE JEST
400 delegenin oy kullanma hakkı bulunan kongrede 383 delege sandık başına gitti. 7 delegenin oyu geçersiz sayılırken, delegelerden 202`si İsmet Kara`ya, 174`ü de Sedat Tatar`a destek verdi. Büyük tartışmalara sahne olması beklenen kongreyi kazanan Kara, il delegesi listesine rakibi Sedat Tatar`ı da almıştı. Partililere hitaben teşekkür konuşması yapan Kara, “Hedef 2011 seçimleri. Sonrasında ise Gebze`yi kazanmak” dedi.
 

İKİ ADAY YARIŞTI
29 Mart yerel seçimlerinde ağır bir yenilgi alan CHP Gebze İlçe Örgütü, kongresini gerçekleştirdi. Mevcut ilçe başkanı İsmet Kara ile tabanın adayı Sedat Tatar`ın yarıştığı kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi, milletvekili Hikmet Erenkaya, il başkanı Av. Cengiz Sarıbay, il sekreteri Bozkurt Uslu ve il yönetim kurulu üyeleri, İzmit ilçe başkanı Ömer Hazer, il gençlik kolları başkanı Gökhan Ercan, eski milletvekili Bekir Yurdagül, yerel seçimde Gebze Belediye Başkan adayı olan eski milletvekili Halil Çalık katıldı.
 

ESKİLER DE KATILDI
Kongrenin yapıldığı salonda ayrıca genel merkez tarafından görevden alınan eski il başkanı Rıdvan Alkan, İSU eski Genel Müdürü Servet Alparslan, eski merkez ilçe başkanı Selman Yıldırım ve Necdet Çetinak, İzmit Belediye Başkan adayı Fikret Toker, il başkan adayı Ferhan Şensoy, İzmit ilçe başkan adayı Sefa Sözer, Gebze Belediyesi eski Başkan Yardımcısı ve ADD eski Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, bazı ilçelerin ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.
 

İL BİNASINDAN HARAKET
Gebze Hacı Halil Mahallesi`nde bulunan Meral Düğün Salonu`nda yapılan kongreye partililer büyük ilgi gösterdi. CHP Gebze İlçe kongresine katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, milletvekili Hikmet Erenkaya, il başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetim kurulu üyeleri sabah il binasında bir araya gelerek, kendilerine ait araçlarla kongreye birlikte gitti. Milletvekili Erenkaya, Gebze ilçe kongresi öncesi başkan adayları İsmet Kara ve Sedat Tatar`a başarılar dileyerek salona girmeden aynı saatte başlayan Darıca ilçe kongresine katıldı. Erenkaya daha sonra kongreye gecikmeli olarak katıldı.
 

GÜNEŞ SARIBAY`A SELAM VERMEDİ
2011 genel seçimlerde milletvekili adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Prof. Dr. Hurşit Güneş de kongreye katıldı. Güneş salona girdiğinde il protokol masasına gelerek, bazı isimlerin elini sıkarken, bazılarıyla sadece uzaktan selamlaştı. Güneş`in, il başkanı Cengiz Sarıbay`ın önünden geçip, Sarıbay`a selam vermemesi dikkat çekti. Bu arada 4 koltuk yanına oturan Hurşit Güneş`e seslenen il başkanı Sarıbay, “Hayrola Hocam, selam vermediniz. Kırgın mısınız?” diye takıldı. Bu söz üzerine Güneş, “Kırgın değilim. Kusura bakma göremedim” dedi.
 

DİVAN BAŞKANI SELVİ
Gebze kongresinde, mevcut ilçe başkanı İsmet Kara ve diğer başkan adayı Sedat Tarar`ın ortak önergesiyle divan başkanlığına CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, divan katipliklerine Ruhsar Kuleber ve Kasım Ünal delegelerin oybirliğiyle seçildi. Kongre öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Selvi, hükümeti sert bir dille eleştirdi. Selvi özellikle TEKEL işçilerinin eylemi ve kamu çalışanlarının uyarı grevine değinerek, “AKP hükümeti 7 yıl önce verdiği hiçbir sözünü tutmadı. Bugünkü sıkıntı, ülkedeki gerilim verilmeyen sözlerinden kaynaklanıyor. AKP hükümetine artık dur demenin zamanı geldi” dedi.
 

GECİKMELİ BAŞLADI
Saat 11.00`de başlaması gereken kongre, bir saat gecikmeli olarak başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla kongre başlatıldı. Ardından ilçe sekreteri Kemal Balcı, ilçe örgütünün faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunun ardından ilçe örgütünün hesap raporunu mali sekreter Hüsnü Saltaş okudu. Saltaş, “29 Mart yerel seçimlerinde 143 bin TL harcandı, partiye 15 bin TL bağış yapıldı. Partinin kendi yönetim kurulu sürecince 276 bin TL gider, 276 bin TL gelir oldu. Partimizin kasasında para yok” dedi.
 

AKP HUKUK TANIMIYOR
Kongrede konuşan il başkanı Cengiz Sarıbay, ülke gündeminden bahsederek AKP iktidarını eleştirdi. Sarıbay, “Ülkemizin çok zor koşullar altında, çok zor günler geçirdiğini hepimiz biliyoruz. 2002 yılından beri Türkiye`de iktidar olan AKP hükümetinin bu yıla kadar hukuk tanımazlığı, fakir fukarayı üzen tavrını hepimiz biliyoruz. Hiçbir insanımız AKP`nin iktidara geldiği günden bu güne kadar herhangi bir şeyin iyi hale geldiğini söyleyemez. Özellikle açılım hakkında ne olduğu belli olmayan, içi boş tezlerini bugün savunamaz hale gelmiş olmaları dışında, bu başlangıçla iki halkın daha fazla bölündüğü görülmüştür. Tüm bu konuşları ülke gündemine taşıyan CHP`nin yukardan başlayan insanlar görevini yapmakta. Fakat bu partinin, laikliğin savunucusu olan partinin kılcal damarları olan delegelerimizi kendi mahallelerinde, evlerinde CHP`nin bu görüşlerini halka anlatmak, tezlerini savunmak durumunda. Ülke elden gidiyor” dedi.
 

ATATÜRK HEYKELLERİ DE YIKILIR
İl başkanı Sarıbay konuşmasının devamında daha önce AKP`de üst düzey yöneticilik yapan, daha sonra bu partiden ayrılan bir arkadaşının eşinin sözlerini anlattı. Sarıbay, “Arkadaşımın eşi ‘Nasıl ki ABD`nin emri ile Saddam`ım heykelleri yıkıldıysa, ülkemizde de 3-5 yıl içinde Atatürk`ün heykellerini de yıkarlar` dedi. Arkadaşlar bu ülkede ‘Bana bir şey olmaz, ben kendimi korurum, bana dokunmayan yılan bin yaşasın` tavrı içinde olmayalım. Kendi gelirini kurmuş, düzenini oluşturmuş insanlar ‘bana ne` diyor. Bu vurdumduymazlık ülkeyi batağa götürmektedir. CHP`lilerin bu konuda çok hassas olması gerekir” dedi.
 

GEBZEYE GÖRE SİYASET
2011 yılında milletvekili adaylığını koymasına kesin gözüyle bakılan, aynı zamanda Dış İşleri eski Bakanı Turan Güneş`in oğlu olan Prof. Dr. Hurşit Güneş, Darıca kongresi ve Sirmen`in ablasının cenazesine katılıcağını gerekçe göstererek, divandan söz istedi. Güneş burada yaptığı konuşmasında, “Gebze ilçe örgütünün kongresi partimiz adına önemli. Bunu her yerde ifade etmişimdir. Gebze Kocaeli`mizin kalbidir. Büyük önemi vardır. En büyük nüfusuna sahip olan bir yerdir. Gebze`yi ne kadar bölseler de Gebze, Kocaeli`nin en büyük ilçesi. Kocaeli siyasetinde Gebze`ye ağırlık vermemiz gerekiyor. Gebze`siz başarı olmaz. Gebze`ye göre siyaset yapmak gerekiyor” dedi.
 

DİLOVASI, KANDIRA`YI GEÇER
Güneş konuşmasının devamında Dilovası ilçesinin hızla büyüdüğünü kaydederek, “Dilovası, ilimizin en küçük ilçesi gibi gözüküyor. Bir süre sonra Kandıra`yı zorlayacak, geçecektir. Bizim için orası da önemlidir. Gerekli yapılanmayı derhal başlatmalıyız. Dilovası ilçesinde seçimlerde hata yaptık. İlçe başkanı olarak atadığımız kişi, seçimlere kısa bir süre varken partiden ayrıldı başka partiye geçti. Orası önemli bir ilçe bizim orada oy almamız gerekirken oy alamadık, almalıyız” dedi.
 

KOCAELİ`DE HATA YAPTIK
29 Mart seçimlerinde Kocaeli`de büyük bir yenilgiye uğradıklarını belirten Güneş, “Türkiye önemli bir dönemeçte. 2009 seçimlerinde arzu ettiğimiz neticeleri alamadık. Bunu önümüze koymalıyız. 12 ilçede hiçbir belediyeyi kazanamamışız. Türkiye genelinde CHP birinci parti olmadı diye savunamayız. Tuzla, Kartal gibi bir çok yeri aldık. Demek ki burayı da alabilirdik. Hata yaptık. Seçimlerden sonra il yönetiminin yaptığı en önemli işlerden birisi her ilçede de danışma toplantısı yapmak oldu. Bu olumluydu. Yerel anlamda bizim üstümüze düşen görevler var. Bu da parti örgütünü harekete geçirmek. Bunun yolu demokratik kanalları açmak. Bundan sonraki seçimlerde tekrardan dinamizm kazanılması için bu önemlidir. Türkiye genelinde 2011 seçimlerinde en iyi sonucu ilimizde almalıyız” dedi.
 

HUSUMETİ AKP YARATTI
Sözlerinin sonunda AKP iktidarını da eleştiren Güneş, özellikle açılım konusuna değindi. Güneş konuşmasının sonunda, “Türkiye`de Kürt kökenli vatandaşlarımız ile Türk kökenli vatandaşlarımız arasında husumet oluşmuş. Diyarbakır`da yaşayan bir vatandaşın İstanbul`da oturma hakkı bir Rizeli kadar vardır. Bu husumetin tohumunu bu iktidar atmıştır. AKP bu açılımdan dolayı oy kaybı yaşadı. CHP yönetimi savunduğu değerlerle daha da çok güven kazanmıştır” dedi.
 

ALİ ASKER ÇOŞTURDU
Protokol konuşmalarının ardından söz alan delegelerden, Gebze`nin renkli simalarından Ali Asker yaptığı çoşkulu konuşmasıyla durgun geçen kongreyi biraz olsun haraketlendirdi.Asker konuşmasında, “CHP başkanlık üyelerine biber gazı atıyorlar. AB uyum yasaları nerede? Vergi verenleri suya atan faşist bir parti Türkiye`yi yönetiyor. Seçimlerde bunlara en iyi cevap verilecektir” diyerek salondakilerden büyük alkış aldı.
 

ÜMMETÇİ YAPI VAR
Kongrede ayrıca gençlik adına Çetin Canpolat söz alarak, parti içinde yapılanmayı sert bir  dil ile eleştirdi. Canpolat, “Parti içinde gençlere ve kadınlara gerekli önem verilmiyor. Hantal, işlemeyen bu yapıyı kırmalıyız. Parti içi anlayış, ümmetçi bir yapıya doğru gidiyor. Kafa-kol ilişkileri fazla, adayların nereden geldiği, kim olduğu pek önemsenmiyor. Sadece genel merkez istedi diye bunu kabulleniyoruz. Bu yapının artık parti içinde yıkılması gerekmektedir. Bunu da ancak adayları ön seçimle belirleyerek, parti dinamizmi harekete geçirebiliriz” dedi.
 

ENSAR ÖĞÜT`E ELEŞTRİ
Aslen Ardahanlı olan kongre delegesi Yaşar Balcı, Gebze`de oturan ve iki dönemdir Ardahan`dan milletvekili seçilen hemşehrisi Ensar Öğüt`ü eleştirerek, “Gebze kongresini etkilemek için sürekli delegeleri telefonla rahatsız ederek, baskı kuruyor ve mevcut ilçe başkanı İsmet Kara`nın kazanması için çalışma yapıyor. Yerel seçimde Sefa Sirmen`e ayak oyunları yapan Ensar Öğüt ve Hikmet Erenkaya`yı kınıyorum. Bu hegemonyayı bu dönem kırmalıyız. Bu lobiyi dağıtmalıyız” diyerek delegelere seslendi. Balcı, “Kimsenin güdümünde olmayın, oyunuzu özgürce kullanın” dedi.
 

YASAK SALONU BOŞALTTI
Sigara yasağı, sigara tiryakilerinin kongreyi takip edememesine yol açtı. Kongrenin yapıldığı düğün salonunda sigara yasağının uygulanmasından dolayı sürekli dışarıya çıkan partililerin salona girmesi için sürekli anons yapıldı. Uyarılara rağmen, kongre süreci boyunca, salonun 4`te 3`ü boş kaldı.
 

CENAZEYE KATILDILAR
Gebze ilçe kongresinin başlamasından bir süre sonra il başkanı Cengiz Sarıbay, Prof. Dr. Hurşit Güneş, il yönetimi ve birçok partili vefat eden eski milletvekili Sefa Sirmen`in ablası Yıldız Çürüksulu`nun İhsaniye Merkez Camii`ndeki cenaze törenine katılmak için kogre salonundan erken ayrıldı. Kongrede divan başkanı olan Cevdet Selvi, Sefa Sirmen`e özürlerini ileterek, taziyeye sonra geleceğini belirtti.
Cemalettin ÖZTÜRK-Koray ZÖNGÜR

 

İSMET KARA`NIN LİSTESİ

Başkan:İsmet Kara

Yönetim kurulu: Güner Baş, Serap Kulaç, Ayla Yavuz, Şahin Yılmazel, Nejat Kar, Rıza Berber, Murat Baysa, Ünal Kara, Zafer Çukurçayır, Yıldıray Yavuz, Hüseyin Aksu, Tahir Palancı, Ayhan Topçu, Hınıs Kaçakçı.

İl delegeleri: İsmet Kara, Sedat Tatar, Abdullah Yılmazel, Hasan Kuşçuoğlu, Meşaik Karakuş, Tehlat Osmanoğları, İlhami Sarıtoprak, Halil Çalık, Yılmaz Uçak, Güner Baş, Kenan Koçak, Erman Doğru, Ali Tunç, Raif Ertuğrul, Binali Çelebi, Adnan Temir, Cemile Ayan, Kıymet Ayan, Basir Efendi, Kaya Bilgin, Bülent Işık, Cemil Öğüt, Habib Ayan, Fatih Böğün, İsmet Tosunoğlu, Baki Çetin, Turhan İmamoğlu, Bayram Sarıtoprak, Özlem Sarıkaya, Erkan Orhan, Çağlar Özdemir, Ali Yaşar, İsmail Bülbül, Savaş Tat, Eşref Emin Güzey, Seyfullah Gülmemiş, Cengiz Akgün, Yüksel Balcı, Ali Akyıldız, Nail Bayram, Rüstem Yıldırım, Adem Eken, Hasan Yücel, Ali Asker Yavuz, Ferman Çiftlik, Sultan Işıki Bülent Akkurt, İhnettin Çukurcayır, Yavuz Sözbir, Ali Fuat Bilir, Şahin Yılmazel, Nejat Kar, Rıza Berber, Ali Ovacık, Ünal Kara, Zafer Çukuçayır, Yıldıray Yavuz, Hüseyin Aksu, Tahir Palancı, Orhan Bilgili, Serap Arış, Mehmet Kalmış, Ali Çağın, Vedat Yılmaz, Nurettin Yıldız, Zeynel Rıza Yıldırım, Mevlüt Yılmaz, Navraz Atmaca, Ali Kara, Ekrem Çakır, Hüsnü Arslan, Kemal Çamdeviren, Hakan Canyürek, Ferhat Kiriş, Kazım Korkmaz,  Hamit Başer, Ahmet Tükel, Savaş Ergin, Ramazan Çetin, Azime Çakmak, Fehmi Toprakkaya, Hakan Osanmaz, Cevat Ömür


SEDAT TATAR`IN LİSTESİ

Başkan: Sedat Tatar

Yönetim kurulu: Kemal Balcı, Serkan Davutoğlu, İsmail Sungur, Salih Işık, Nermin Karakaya, Nurettin Canpolat, Serdar Tüze, Emel Giriş, Kemal Nişancı, Malik Erçelik, Ali Fuat Bilir, Ali Elmas, Mustafa Arslan.

İl delegeleri: Sedat Tüze, Mehmet Emin Akın, Baki Tatoğlu, Hilal Kaplan, Cihangir Orhan, Selahattin Kaya, Özkan Koçak, Hasan Öztekin, İlhami Sarıtoprak, Necati Dursunoğlu, Sait Aydın, Kemal Balcı, Hüseyin Çalış, Sabri Atilla, Eşref Emin güzey, Nuri Kaymak, Necati Çatin, Selami Yılmaz, İlfan Erdem, Hacı Kahraman Aras, Keramettin Özgül, Cemal Dursun, Nail Bayram, Sedat Tatar, Mustafa Kaya, Kenan Çelik, Mehmet Ali Kızılday, Efrahim Taşdemir, Abdullah Kara, Kıymet Ayan, Mehmet Özdemir, Hüseyin Topçam, Cihan Arslan, Cengiz Akgün, Şeref Ünver, Ahmet Atayşen, Faik Baştaş, Fariz Balıkçı, Fikret Kaya, Gazi Aydoğdu, İsmail Sağlam, Cevat Ömür, Ömer Demirtaş, Cüneyt Akın, Süleyman Kahraman, Mehmet Sarıtoprak, Seyit Alkaya, Hayrettin Arslan, Hüsnü Arslan, Hikmet Oran, İsmail Kaya, Mehmet Koca, Yaşar Balcı, Tahsin Kılıç, Çetin Canpolat, Şehzade Boran, Mehmet Özayaç, Ali Yaşar, Erol Ateş, Özer Erinç, Hızır Fazlıoğlu,Lütfü Topal, Suat Yavuz, Ekrem Yıldız, Cemal Balcı, İbrahim Orhan, Halit Karagöz, Sezai Özdemir, Demir Çalışkan, Nurettin Yıldız, Habib Ayan, Hürü Serbest, Talat Sayılgan, Hüseyin Güneş, Özyurt Aka, Ahmet Fazlıoğlu, Bekir Tat, Abdurrahman Ünsal, Binali Emiş, Şakir Eren, Veli Gök, Servet Yaşar, Saim Yelatan, Orhan Bilgin, Adnan Temur, Ali Asker Yavuz, Alican Karadağ, Özlem Demirci, Gürhan Yıldız, Gülçin Üyüdücü, Kemal Akçay, Yavuz Altıparmak, Alim Aydoğdu, Durmuş Karaboğa, İsrafil Çelebi.

 

KARA REVİZYONA GİTTİ

CHP Gebze İlçe Başkanı İsmet Kara, tam anlamıyla revizyona gitti. Kara, bir önceki dönemde birlikte görev yaptığı sadece iki ismi yeni yönetim kurulu listesine aldı. Bu isimler, Güner Baş ve Şahin Yılmazel oldu. Kara ayrıca, il delegesi listesine rakibi Sedat Tatar`ı, Gebze Belediye Başkan adayı Halil Çalık`ı ve Turan İmamoğlu`nu da aldı.


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ