KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Bu siteye girenler dikkat
Bu siteye girenler dikkat
Güncel
02 Nisan 2010 Cuma 12:35
  • 1078
  • 2

Bu siteye girenler dikkat

Kurdukları 'www.kredikartiborcuode.com' adlı internet sitesi üzerinden ve virüslü maillerle vatandaşların hesaplarını boşalttığı iddia edilen 13 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyonda kurdukları bir internet sitesi vasıtasıyla vatandaşların kimlik bilgilerini elde ederek kredi kartlarından para çektiği iddia edilen 13 kişi gözaltına alındı. Şebekenin lideri olduğu iddia edilen kişinin başka bir suçtan dolayı geçen hafta gözaltına alındığı ve tutuklandığı ifade edildi. Şüphelilerin ayrıca paraları 58 yaşındaki bir kadına komisyon karşılığında bankamatiklerden çektirdiği belirtildi.

 

İHBAR HAREKETE GEÇİRDİ
Bazı vatandaşların kredi kartlarının boşaltıldığı ihbarı üzerine harekete geçen bilişim polisi, bir şebekenin internet sitesi kurduğunu belirledi.

 

İKİ YÖNTEM
'www.kredikartiborcuode.com ' internet sitesini kuran şebeke üyeleri borcunu ödemek isteyen vatandaşlardan hesap ve kimlik bilgilerini alıyordu. Alınan bilgilerle sahte kredi kartları oluşturularak hesaplar boşaltılıyordu. Şüphelilerin ayrıca hazırladıkları virüsleri vatandaşların mail adreslerine gönderdikleri tespit edildi.


VİRÜSLÜ MAİLLER
Virüslü mailleri açan vatandaşların bilgisayarlarında bulunan hesap ve kimlik bilgileri ele geçiriliyordu. Daha sonra bu kimlik bilgileriyle yine sahte kredi kartları oluşturuluyordu. Şüphelilerin bu yolla binlerce kişinin hesap numarasını, kişisel bilgilerini, telefonlarını ve hesaplarında ne kadar para bulunduğunu öğreniyordu. Şüphelilerden bu yolla hazırlanmış yaklaşık 20 sayfalık bir liste de ayrıca ele geçirildi. Hesap bilgilerini ele geçiren şüpheliler, vatandaşların SİM kartlarını iptal ederek yeni SİM kartlarını çıkarıyorlardı. İnternet hesabına giren şüpheliler, giriş şifrelerini bu SİM karta gelen mesajla elde ediyordu. Böylece hesaba giren şüpheliler bütün paraları kendi hesaplarına aktarıyordu. Bu tespitlerin ardından harekete geçen bilişim polisleri İstanbul'da 11 ilçede ve Şanlıurfa'da eş zamanlı operasyonlar düzenleyerek 13 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 10 dizüstü bilgisayar, 7 harddisk, 1 sahte ehliyet, 2 banka kartı, 2 hafıza kartı, 11 cep telefonu, 10 sim kart ve 300 litre kaçak mazot ele geçirildi.

 

ŞEBEKE LİDERİ CEZAEVİNDE
Polisin yaptığı tespitlere göre şebeke lideri olduğu öne sürülen T.Ş'nin geçen hafta başka bir suçtan gözaltına alındığı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği ortaya çıktı. Yakalanan şüphelilerden birinin emekli başkomiser olduğu ve şebekeye yardım ettiği ortaya çıktı. Paraları kendi hesaplarına atan şüphelilerin yakalanmamak için 58 yaşındaki Z.K. İsimli bir kadına komisyon karşılığı paraları çektirdiği belirtildi. Kadın da polis tarafından gözaltına alındı. Şüphelilerin bugüne kadar 500 bin lira çektiği öğrenildi. Polis ekiplerinin 1 milyon liraya ise son anda bloke koydurarak paranın çekilmesini önlediği ifade edildi. Emniyette sorguları tamamlanan 13 şüpheli Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ