KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Genel seçimlerde ittifak yapacağız
Genel seçimlerde ittifak yapacağız
Siyaset
21 Ekim 2010 Perşembe 10:21
  • 8384
  • 6

Genel seçimlerde ittifak yapacağız

TP İl Başkanı Hüseyin Zeytinci haziran ayında yapılacak seçimler için genel merkez düzeyinde ittifak görüşmelerinin başladığını söyledi

Kurulduğu ilk günlerde kentimizde oldukça ses getiren açıklamalara imza atan, büyük teveccüh gören Türkiye Partisi disiplinli çalışmanın bir göstergesi olan haftalık yönetim kurulu toplantılarını belirli bir güne oturtamadı. Yönetim kurulu üyelerinin müsait oldukları zamanlarda ancak toplantı yapabilen TP, 12 Eylül referandumu sonrası üzerindeki durgunluğu hala atamazken, uzun süredir sessiz kalan il başkanı Hüseyin Zeytinci, önceki akşam yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2011 haziran ayında yapılacak seçimlerde ittifak yapacaklarını belirten Zeytinci, genel merkez düzeyinde görüşmelerin başladığını dile getirdi.
 

AKP ŞANTAJLA OY ALDI
Bir ticaret adamı olmasından dolayı ekonomik konulardaki hakimiyeti ve hitabeti ile dikkat çeken Zeytinci, yerel ve ulusal çaptaki ekonomik gelişmeleri, 2011 seçimlerine dair politikalarını kamuoyu ile paylaştı. Küçük kağıtlara aldığı notlar dahilinde açıklama yapan ve her fırsatta AKP iktidarını eleştiren Zeytinci, “Referandum sürecinde Başbakan, mecliste bulunan BDP`nin silah zoru ile insanları sandığa göndermediğini söylerken kendi yaptıklarını unutuyor. Başbakan bu süreçte telefon dinletti, tehditle, şantajla zoraki oy aldı. Ve telefon dinlettiği için de ceza aldı. Bu tür olaylar toplumsal yapının bozulmasına sebep oluyor” dedi.
 

YOKSULLARIN OYUNU ALDI
Zeytinci, yakından taklip ettiği ekonomik gelişmeler hakkında da kamuoyunu bilgilendirerek, şunları söyledi: “Başbakan`a bağlı olan TÜİK açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı. TÜİK`in rakamlarına göre yoksulluk sınırı 790 TL. Ama asgari ücret 599 TL. İnsanların işi var diye yoksulluk sınırının altında tutamazsınız. AKP yoksul insanların sırtından oy alarak bugüne geldi. TÜİK 18 milyon yoksul, 1 milyon da açlık sınırının altında yaşayan insan olduğunu açıkladı. Hükümet ve bakanlar işsizlik azaldı diyor. TÜİK`in rakamlarını okumuyorlar mı? Ülkemizde yeşil kartlı sayısı 11 milyona çıktı. Aç insanlarla övünen bir hükümet var.
 

İLİMİZDE 4 KİŞİDEN 2`Sİ İŞSİZ
Türkiye`de çalışanların yüzde 40`ı sigortasız çalışıyor. Kocaeli`ye baktığımızda ise çalışan her 3 kişiden 1`i asgari ücret alıyor. Yürüyüş Yolu`nda yürüyen her 4 kişiden 2`si ise işsiz. Ve bu rakamlar en çok vergi ödeyen sanayinin kalbi Kocaeli`ye ait.  Kocaeli`deki esnafın, tüccarın yüzde 70`i kirasını ödeyemiyor. 120 işyerinde yapılan araştırmaya göre yüzde 60`ı personelinin maaşını veremiyor. Bu da Kocaeli`deki ekonominin ne kadar darboğazlı olduğunu gösteriyor.” Yılbaşından sonra tüm siyasi partilerin seçim atmosferine gireceğini ve mecliste Türkiye`nin tüm kesimlerini temsil eden bir yapı olmadığını belirten Zeytinci, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

SEÇİM YASASI DEĞİŞMELİDİR
“Seçim yasası değişmeli ve AB normlarını uyguladığı söyleyen Başbakan gerçekten AB normlarını hayata geçirmeli. Tüm siyasi partiler mecliste temsil edilmeli. Bunu muhalefet istiyor ancak iktidar istemiyor. Korkudan mı yoksa kendinse zarar gelecek diye mi istemiyor? Genel seçimler için şimdiden ittifak arayışına girdik. AKP`de seçimlerde sağ ve solda ittifak yaptı. Biz de seçimlerde ittifak yapacağız. Genel başkanımız siyasetin duayenleri, Necmettin Erbakan, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Cindoruk ve BBP lideri ile görüşüyor. Kocaeli`de şu kadar milletvekili çıkaracağız diyemeyiz. Bizim için önemli olan siyasetimizi doğru anlatmak.
 

ABDULLATİF ŞENER GELECEK
Gebze, Çayırova, Körfez, Kartepe, Derince, Gölcük ve İzmit`te çalışmalarımız sürüyor. Diğer ilçelerde de örgütleniyoruz. Ancak yerel yönetimler bize tehditlere varan baskılar yapıyor. Kocaeli`de şu an 4 bin 200 parti üyesi var. Üye çalışmalarımız devam ediyor. Ancak insanlar AKP`nin korkusundan üye bile olamıyor.” Zeytinci Kocaeli`de genel başkanları Abdüllatif Şener`in katılacağı bir bölge toplantısı yapacaklarını belirterek, tarihinin henüz netleşemediğini söyledi. Son olarak Bekirpaşa bölgesinde SEDAŞ`ın yüksek gerilim hatlarının altındaki evleri yıkması çalışmasına da tepki gösteren Zeytinci, İnsanların sokakta kalamaması için yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ