KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
2010 yazının güneş gözlüğü modası
2010 yazının güneş gözlüğü modası
Yaşam
14 Ağustos 2010 Cumartesi 18:45
  • 6327
  • 1

2010 yazının güneş gözlüğü modası

Ben ileri derecede miyop bir kişiyim. Ya gözlük kullanırım ya da kontak lens.

Gözlük kullanmayı severim ama yaz geldi mi, kontak lens vazgeçilmezim olur. Çünkü güneş yüzünü gösterip parlamaya başladı mı, gözümü açamam ben. Önce sabah hapşırıkları başlar, ardından gözyaşı sel olur. Hal böyleyken de güneş gözlüğü olmazsa olmaz bir aksesuar benim hayatımda.

Sanırım bu sene hediye gelenlerle beraber 7 adet yeni güneş gözlüğüm oldu. Tamam canım, kızmayın! Abartılı bir durum olduğunun ben de farkındayım. Ama o kadar güzel modeller var ki, kendime engel olamadım, aldım işte.
Bu kadar güneş gözlüğü alışverişi yapıp da trendi sizinle paylaşmamak olmaz.

Buyrun bu yazın trendi...

Vintage detaylar

70'li, 80'li yılların gözlükleri, modern dokunuşlarla zenginleşerek günümüze kadar uzandı. Son birkaç yıldır kıyafetlerde yer alan vintage detayları, bu yıl gözlüklerde de görmek mümkün. Geçen yılki kadar olmasa da büyük çerçeveli gözlükler yine tahtını koruyor fakat tek bir farkla! Çeşit çeşit renklere ve desenlere bürünerek. Gözlük modası, aksesuar trendlerindeki renk ve detaylardan etkilendiğinden olsa gerek bu yıl siyah, kahve, krem, beyaz gibi klasik renklerin yanında sarı, pembe, mavi, yeşil, mor, lila, kırmızı, turuncu gibi canlı renkler de gözlük çerçevelerini ve saplarını süslüyor.
Markalar neler yapmış?

Üstelik 2010 sezonunda sap ve gövdenin kombinlendiği ikili renk seçenekleri de mevcut. Değerli taşların, incilerin ve Swarovski`lerin kullanımı da çok yaygın. Tabii, bunların birçoğu abartıdan uzak, ölçülü bir parlaklığı yansıtıyor. Markalara baktığımızda, Prada koleksiyonunda sapları zımbalarla süslenmiş modeller; Dolce Gabbana'da Swarovski taşların yoğun kullanıldığı gözlükler; Vogue koleksiyonunda vintaje tarzlar, Osse'de Swarovski ile süslenen saplar; Yanks'ta çift renkli saplar ve yuvarlak hatlı çerçeveler; Tom Ford'da kalın kelebek stili beyaz modeller, ince çerçeveler ön plana çıkıyor.

Ray-Ban'ın Rare Print serisi ise ilginç bir özellik taşıyor. Gözlük saplarında New York metro haritası motifi var. Ray-Ban, bu motifleri gözlüklerine uygulamak için New York metro haritasının telifini almış. Hangi marka olursa olsun bu sene tüm gözlüklerde 80'lerden kalan hoş bir esinti hissediliyor. Gözlükler renkleniyor, birbirinden şık ve alımlı modeller, farklı renk seçenekleriyle sunuluyor.

Ucuzuna kaçmayın!

Belki yılın 12 ayı, kar-kış demeden güneş gözlüğü kullananlarımız var ama gerçek güneş gözlüğü mevsimi şimdi geldi. Güneş gözlüğünün kullanım sıklığının artmasında, delinen ozon tabakasının da etkisi var, zararlı güneş ışınlarının da. Ama daha çok moda yönlendiriyor insanları. Rağbet fazla olunca işporta tezgahlarında bile orjinallerinden altta kalmayacak modeller görmeye başladık. Üstelik 10 liraya.
Güneş gözlüğü seçerken öncelikle sadece bir aksesuar değil, aynı zamanda göz sağlığınızı da koruyacak bir araç aldığınızı göz önünde bulundurmalısınız. İyi bir güneş gözlüğünde kaliteli ve ultraviyole filtreli camlar bulunmasına dikkat edin. Çünkü görme tabakası, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarına karşı çok hassastır ve kolayca zarar görebilir hatta gözlerinizde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.
Ucuz olduğu için tercih edilen güneş gözlüklerinin hemen hemen hiçbirinde ultraviyole ışınları süzen filtreler yoktur. Dolayısıyla güneş gözlüğünüzü mutlaka bir optik mağazasından almalı ve güvenilirliği kanıtlanmış markalardan veya kalite belgeli ürünlerden vazgeçmemelisiniz.
Güneş gözlüğümüzü nereden alırsak alalım, dikkat etmemiz gereken noktalar var:

Güneş gözlüğü nasıl olmalı?

Sağlık Bakanlığı, ithal edilen tüm güneş gözlüklerinde sertifika mecburiyeti getirdiği için uzmanlar bu belgesi bulunmayan ürünleri kesinlikle satın almamanızı öneriyor. Güneş gözlüğü seçerken cam ve renk kalitesinin sağlık kurallarına uygun olması gerekli. Gözlük camlarında mutlaka UV filtresi bulunmalı. Araç kullananların güneş gözlükleri renkleri algılamasını engellememeli. Aynı şekilde herhangi bir spor dalı için güneş gözlüğü kullanıyorsanız, yine yaptığınız amaca uygun sertifikalı gözlükleri kullanın. Numaralı gözlük kullananların güneş gözlükleri ise doktor tavsiyesine uygun tercihlerde olmalı.

Sezon modası nedir?

Tüm yüzü kaplayan kocaman gözlükler sadece Hollywood yıldızlarını değil, bu sezon moda severleri de esir alacak. Çünkü bu yazın moda gözlüklerini iki kelime ile anlatırsak ‘renkli ve büyük` olarak ifade edebiliriz. Kalın çerçeveler birçok markada liste başını çekiyor. Gucci, Fendi, Dolce&Gabbana, Tom Ford, Louis Vuitton, Versace, Balenciaga, Cartier, Valentino, Giorgio Armani, Emperio Armani, Christian Dior, Diesel gibi birçok ünlü markanın koleksiyonlarında renkli, büyük, kemik çerçeveler dikkat çekiyor. Desenli ve renkli gözlük sapları minik metal ayrıntılarla stil yapmak isteyenlere hitap ediyor. Artık siyah matem gözlüklerinin modası geçti. Her yer canlı pembeler, morlar, tütün renkleri, kahverenginin tüm tonları, bejler ve kırmızılara bürünüyor. Bu renkli modeller, modası çabuk geçecek olsa da çok beğeniliyor. İki renkli gözlük çerçeveleri ise yüzüne vurgu yapmak isteyenlerin tercihi olacak. Özellikle metal saplı ince çerçeveli tasarımlar beylerin beğenisini kazanıyor.

Kıyafetlerde olduğu gibi gözlüklerde de Vintage modası var. Ünlü markaların klasikleşmiş modellerinin yanı sıra eski koleksiyonlarına ait modeller de vitrinleri süslüyor.

Yüzümüze yakışan modele nasıl karar veririz?

• Oval yüz: Oval yüze hemen her çerçeve uyar. Yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen kare şeklinde çerçeveler oval yüzlere özellikle yakışır.

Çerçeve önerileri : Herhangi bir çerçeve

• Yuvarlak yüz: Çerçevelerin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekir. Genel anlamda aranması gereken yüzün en geniş kısmına eşit veya çok az daha geniş çerçevelerdir. Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir profil etkisi verir. Kaş çizgili çerçeveler de (kalın veya belirgin üst çerçeveler) gözü çekik gösterir ve bu etki yüzün daha uzun görünmesini sağlar.
Çerçeve önerileri : Köşeli veya dikdörtgen, genişçe çerçeveler.
• Elmas şekilli yüz: Bu yüz tipinde geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene bulunur. Oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatır; yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi yaratabilir. Her durumda çerçevenin elacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına dikkat edilmelidir.

Çerçeve önerileri : Oval, kare, çerçevesiz.


• Kare yüz: Bu tip yüzde kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri bulunur. Köşeleri yumuşatmak için yumuşak, kıvrımlı çerçeveler seçilerek yüze anlam verilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışır.
Çerçeve önerileri : Oval, yuvarlak.
• Uzun yüz: Yüzün en geniş yerinden daha geniş olmayan bir çerçeveyle yüzün olduğundan daha geniş ve kısa görünmesi sağlanabilir. Bu tip yüzde yuvarlak ve kare çerçeveler çok başarılıdır. Enine hatları kısa, boyuna hatları uzun olan çerçeveler de bu yüze göredir.
Çerçeve önerileri: Yuvarlak, kare.
• Üçgen yüz: Göz bölgesi vurgulanarak yüzün alt kısmındaki vurgu azaltılmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bu dengeyi sağlamakta yardımcı olabilir. Alt çerçevesi olmayan metal modeller de deneyebilirsiniz. Çerçeve önerileri : Üst hatları düz olan çerçeveler.

 Esmerseniz çok koyu renklerden uzak durun. Metal çerçeveler size daha çok yakışır. Beyaz tenliler sezonun renkli, büyük kemik çerçeveli modellerini rahatça kullanabilirler.
 Burun üzerinize rahatça oturan, yüzünüzün şeklini kavrayabilen tasarımlar zarif görünmenize yardımcı olur.

 Yüzünüz küçükse, kocaman gözlüklerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

 Yüzünüzün büyüklüğü gözlüğünüzün büyüklüğü ile aynı orantıda olmalıdır.

Moda kocaman gözlükleri trend haline getirmiş olsa da siz kendinize yakışanı tercih edin.


Son olarak gözlüğü uzun süre kullanmak istiyorsanız kalitesini tescil ettirmiş markaların gözlüklerini rastgele yerlerden değil, optik mağazalardan ve klasik koleksiyonlardan tercih edin. Dünyanın parasını verdiğiniz gözlüğü ertesi yıl modası geçtiği için takamayabilirsiniz.


Haftanın Sözü
“Bütün büyük buluşlar, duyguları düşüncelerinin önünde giden insanların eseridir. ”
C.H. Oakhurst

 Eğer hala yapmadıysanız MUTLAKA…

 Yeşil Senin Rengin mi?, Eğitim, 23 Ağs., santralistanbul, MUTLAKA çocuğunuzla katılın,

 Abdullah İbrahim Trio, Konser, Topkapı Sarayı, 24 Ağs., MUTLAKA izleyin,

 Kudsi Erguner Ensemble ‘Islam Blues`, konser, Topkapı Sarayı, 31 Ağs., MUTLAKA izleyin,

 2010 FIBA Dünya Şampiyonası, 28 Ağs-12 Eylül, MUTLAKA izleyin,

 

Bunları biliyor muydunuz?

 
 M.Ali Erbil`in, Sean Paul`e havaalanında kafa tuttuğunu,

 Seren Serengil`in son zamanlarda basında çıkan fotoları için, “photoshopsızlar” dediğini,

 Alkol alınca ünlü olduğunu unutan Kıvanç Tatlıtuğ`un fotosunu çeken magazincileri azarladığını,

 Bengü`nün Tarkan`ı Kral, kendisini Kraliçe ilan ettiğini,

biliyor muydunuz?

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ