KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Gönül’ün gönlü Büyükşehir’de
Gönül’ün gönlü Büyükşehir’de
Siyaset
29 Aralık 2012 Cumartesi 14:09
  • 3647
  • 9

Gönül’ün gönlü Büyükşehir’de

AKP’li milletvekili Sibel Gönül, kadınlara yerel yönetimlere talip olmalarını önerirken, büyükşehir belediyeleri için çıkacak bir adayın sele dönüşeceğini söyledi. Gönül’ün bu sözleri, gözünün de gönlünün de Büyükşehir’de olduğu yönünde algılandı

AKP`li milletvekili Sibel Gönül, il binasında kadınlar kahvaltı yaptı. Kahvaltıya; il kadın kolları başkanı Oya Tunçel, İzmit ilçe kadın kolları başkanı Aysel Demirtaş, Başiskele ilçe kadın kolları başkanı Hacer Çakır, Çayırova ilçe kadın kolları başkanı Fikriye Çelik, Gölcük ilçe kadın kolları başkanı Hilmiye Gövez, Kandıra ilçe kadın kolları başkanı Aygül Çetin, Karamürsel ilçe kadın kolları başkanı Nazan Baş, Kartepe ilçe kadın kolları başkanı Sevim Balaban, Körfez ilçe kadın kolların başkanı Nesrin Duran, kadın meclis üyeleri ve partililer katıldı. 

 
GURUR DUYUYORUZ
Kahvaltı programında bir konuşma yapan il kadın kolları başkanı Oya Tunçel, Sibel Gönül`e davete icabet ettiği için teşekkür etti. İlimizin tek kadın milletvekiline övgüler yağdıran Tunçel, “Biz onunla gurur duyuyoruz” dedi. Milletvekili Gönül, Oya Tunçel`in annesinin vefatında kendisiyle görüşemediğini ifade ederek, “Kendisine yeniden başsağlığı diliyorum. O zaman meclis çalışmaları nedeniyle kendisinin yanına gelememiştim. Allah kendisine sağlık ve uzun ömür versin” diye konuştu. 
 
YOĞUN BİR YIL OLACAK
2013`ü ve kadınların siyasetteki yerini değerlendiren milletvekili Gönül, “2013 yılı yoğun bir yıl olacak. Yerel yönetim çalışmalarına yönelik bir yıl geçireceğiz. Yerel yönetimlerde aslında yeni bir anlayışı ortaya koyduk. Sosyal belediyecilik anlayışını bir üst çıtaya çıkardık. Belki de kadınların yer alacağı bir başka yerel yönetim anlayışı getiririz. İstatistiki verilere baktığımızda kadınların yönetimlerde söz sahibi olması açısından Türkiye ortalaması çok aşağılarda” dedi. 
 
TÜRKİYE`NİN MOZAĞİ
İlimizi değerlendiren Gönül, “Kocaeli bir anda sanayinin başkenti ama istihdam konusuna baktığımızda kadın istihdamında Türkiye ortalamasının altında ya da tam ortasında yer alıyoruz. Bunun nedeni de Kocaeli`nin sürekli göç alan bir şehir olması. 8 Mart 2013`te çok ses getirecek bir organizasyonu birlikte yapacağız. Kocaeli, bir Türkiye örneği gibi duruyor. Yapacağımız çalışmalar diğer bölgelere ışık tutacak” şeklinde konuştu. 
 
SANAYİDE OLMALIYIZ
Kadınların da artık sanayide yer alması gerektiğinin altını çizen Gönül, “İlimizde kadınların da sanayide yer alması diğer şehirlere göre kolay olmuyor. Kocaeli diğer illere göre erkeksi bir il gibi duruyor ama kadınların da bu alanlara artık girmesi gerekiyor. Türkiye`de en önemli CEO`ların neredeyse tamamı kadındır. 80 yılda yapılan yatırımların 2-3 katı 10 yıl içerisinde yapıldı” diye konuştu. 
 
ALIM GÜCÜ ARTIRILDI
Asgari ücreti, alım gücünü ve zamların değerlendirilmesini de yapan Gönül, “2002 ile 2013 yıllarını karşılaştırdığımızda 2002`de 110 kilo şeker alınırken, şuan 232 kilo şeker alınıyor. Alım gücünün düştüğünü söylemek mümkün değil. Özellikle asgari ücretle ilgili artırmalar günbegün artacaktır. En çok geliri olanla en az geliri olan vatandaş arasındaki farkı 8 kat indirmeyi başardık” açıklamasında bulundu.  
 
BÜYÜKŞEHİR İÇİN...
Kadınların belediye başkanlıklarına aday olması gerektiğini vurgulayan Gönül, “Bizim hedefimiz; yerel yönetimlerde kadın oranlarını yukarıya çıkarmak. Yeni yasayla birlikte büyükşehir belediyelerimiz artı ancak il özel idareleri kapandı. Bu anlamda alanımız dar gibi gözüküyor. Büyükşehirlerden kadın belediye başkan adayların çıkması, istekli olmaları, talep etmeleri gerekiyor” dedi.
 
ŞEFFAFLIK İSTİYORLAR
Kadın adayların sayılarının yükseltilmesi durumda bunun bir sele dönüştürülmesi gerektiğini aktaran Gönül, “Eğer kadın adaylarımızın sayıları artırılırsa bunu sele dönüştürebiliriz. Ama kadınlar yerel yönetimleri çok da talep etmiyor. Çünkü bu alanda kadınlar şeffaf alan istiyor. Bu nedenle de daha çok parlamentoyu tercih ediyorlar. Ancak kadınların elinin değdiği her şey daha güzeldir” diye konuştu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ