KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Güneş ve Çetin kontenjan olursa ben aday olmam
Güneş ve Çetin kontenjan olursa ben aday olmam
Siyaset
24 Kasım 2010 Çarşamba 10:37
  • 2015
  • 20

Güneş ve Çetin kontenjan olursa ben aday olmam

Ön seçimin yüzde 90 yapılacağını belirten Erenkaya, genel başkan yardımcıları Hurşit Güneş ve İzzet Çetin’in kontenjan adayı olmaması gerektiğini belirterek, “Kontenjan aday olma şansları yok. Olursa ben çekilirim” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya önceki akşam gazetemizin yazı işleri müdürü Cemalettin Öztürk ve editörü Koray Zöngür`e içini döktü. Parti çalışmalarından milletvekili adaylığına, yerel yönetimlerden sevdiği yemeklere kadar herşeyi konuştuğumuz Erenkaya sorularımıza içtenlikle cevap verdi. Özellikle örgüt içinde tartışılan ön seçim konusuna değinen Erenkaya, genel başkan yardımcıları Hurşit Güneş ve İzzet Çetin`in ilimizden kontenjan aday olmamaları gerektiğini belirterek, “Eğer kontenjan aday olarak listenin başına geçerlerse ben yokum” dedi.
 

GÜNEŞ VE ÇETİN`İ KALDIRMAZ    
Hikmet Erenkaya, CHP`nin yiğidin hakkını yiğide veren bir siyasi parti olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Ben şu ana kadar milletvekilliği görevimi en iyi şekilde yaptım. 2011`de bana ihtiyaç varsa tabi ki aday olurum. Açıkçası da aday olmaya hazırım. Kocaelili genel başkan yardımcısı olan Hurşit Güneş ve İzzet Çetin`in ilimizden aday olma ihtimali zayıftır. Eğer kontenjan olarak ilk iki sıraya koyulurlarsa Kocaeli bunu kaldırmaz. Böyle bir durum karşısında ben milletvekili adayı olmam. Çekilirim.
 

ASLANLAR GİBİ YARIŞSINLAR
Bu arada Çetin ve Güneş kontenjan olamaz. Çünkü ön seçim bekliyoruz. Önseçime girip aslanlar gibi yarışsınlar. Diğer taraftan ilk iki sıra kontenjana verilirse tepkimi en sert şekilde ortaya koyar ve aday olmam. Fakat partimin zarar görmemesi için yine de üzerime düşen ne varsa çıkar aslanlar gibi çalışır partime katkı vermeye devam ederim. Öte yandan CHP`de genel başkan yardımcısı olmak, milletvekilliği anlamına gelmez. Kimsenin yeri garanti değil.”
 

KLASİK MİLLETVEKİLİ DEĞİLİM
İlk olarak genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu`nun Diyarbakır gezisinden çok etkilendiğini ve kendisinin de Kılıçdaroğlu ile birlikte geziye katıldığını söyleyen Erenkaya, “Diyarbakır`ı çok severim. Oranın siyasilerini ve halkını çok iyi tanırım. Ben klasik milletvekili değilim, altyapım sağlam. Bu yüzden gittiğim şehirlerden tekrar çağrılıyorum. Kendime güvenim var. Doğu gezisinde genel başkanımın yanında oldum. Fakat genel başkanımız konuşma yaparken ben hep halkın arasındaydım. Halkın tepkisini merak ettim. Diyarbakır bizi özlemiş. O bölgenin sıkıntısını ne AKP, ne BDP ne de MHP çözer. Sadece biz çözeriz” diye konuştu.
 

160 BİN KİLOMETRE YAPMIŞ
Kendisinin seçildiği şehre en çok sahip çıkan milletvekillerinin başında geldiğini belirten Erenkaya, “Seçildiğim günden bu yana sadece iki defa pazar günlerimi Ankara`da geçirdim. Hatta geçirmek zorunda kaldım. Kalan tüm günler sürekli Kocaeli`deydim. Cuma gününden ilimize gelip, pazartesi gününe kadar burada kalıyorum. Ankara`da ev tuttum ama daha bir hafta sonu bile kalmadım. Kocaeli beni çekiyor. Buraya gelmeden duramıyorum. Bir buçuk yıllık arabam var 160 bin kilometre yapmışsım. Bu şekilde çalışan tek milletvekili benim. Halkın sürekli arasındayım” ifadelerini kullandı.
 

POTANSİYEL ADAYIM
2011 genel seçimleri hakkında da görüşlerini dile getiren Hikmet Erenkaya, ön seçimin olmasını istediğini vurguladı. Seçimlere daha 7 ay olduğunu hatırlatan Erenkaya adaylık konusunda vicdanının sesini dinleyeceğini dile getirdi. Erenkaya, “Vicdanım tekrar aday olmamı istiyorsa yeniden adayım. Şu an ki durum böyle gösteriyor. Vicdanım şu an için rahat. Çünkü bir dönem daha seçilmeyi hakkettiğimi düşünüyorum. Ben zaten milletvekili olduğum için potansiyel adayım. Artık önümüzdeki günlerde her şey netleşecek” şeklinde konuştu.
 

HEDEFİMİZ 5 MİLLETVEKİLİ
Genel başkan yardımcısı Prof. Dr. Hurşit Güneş`in de ön seçim istediğinin altını çizen Erenkaya, “Zaten ikimiz de ön seçim istersek, olur” dedi. Hedeflerinin ilimizden 5 milletvekili çıkarmak olduğunu belirten Erenkaya, “Eğer bunu başarırsak iktidarız” diye konuştu. Ön seçimde genel başkan yardımcıları Hurşit Güneş ve İzzet Çetin`in ilimizde kontenjan aday olacağı iddialarını doğru bulmayan Erenkaya konuyla ilgili şunları söyledi: “İki genel başkan yardımcısının Kocaeli`den aday olma şansı yoktur. Çünkü bunu Kocaeli kaldırmaz. Ayrıca bu 2 isim ilimizden kontenjan aday da olamaz.”
 

AYGAZI BİLE YAKAMAM
Siyasetin ardından damak zevki hakkında soruları da yanıtlayan Erenkaya, “Fazla yemek seçmem. Ama yemek aklıma bile gelmez. Bamyayı hiç sevmem. Sahlep, boza, işkembe çorbası ve kokereçi silah dayasanız yemem. Fakat kuru fasulye ve sirkeli salataya bayılırım. Fakat ben yemek işinde beceriksizim. Bırakın yumurta, makarna yapmayı aygazı bile yakamam. Bu yüzden Ankara`da sürekli dışarıdan yemek söylüyorum” diye konuştu. Erenkaya, meclisteki en iyi arkadaşının Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün olduğunu kaydetti.
 

YILDIRIM YALAN SÖYLÜYOR
Erenkaya, Gölcük-Karamürsel yolu ile ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`ın kendisine, “O yol tamamlandı” şeklinde cevap vermesine sert karşılık verdi.  Binali Yıldırım`ın yalan söylediğini belirten Erenkaya, “Yıldırım yalan konuşuyor çünkü o yolu bilmiyor. O yola gitsin baksın, isterse de ben götüreyim. O yol bitmedi ve son 8 yılda tam 45 vatandaşımız öldü. Yıldırım`ın haberi yok. Yolun daha 3`te biri duruyor. Diğer taraftan 98 milyon TL o yola harcanmış; yazıktır günahtır. Bir de 2009`da o yol bitti diyor. Bakanı danışmanları yanlış bilgilendiriyor” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ