KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Güneş: Kocaeli’den adayım
Güneş: Kocaeli’den adayım
Siyaset
29 Aralık 2010 Çarşamba 12:48
  • 3069
  • 10

Güneş: Kocaeli’den adayım

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, kente gelir gelmez milletvekili adaylığını ilan etti. Güneş, Kocaeli’nin dışında bir ilden ise adaylığının söz konusu olmadığını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, 15. olağanüstü kurultaydan sonra ilk kez Kocaeli`ye geldi. İl binasında basınla ve partililerle buluşan Güneş, sık sık kendini överken, 2011 genel seçimlerinde milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Hurşit Güneş, ayrıca ön seçimi desteklediğini de kaydetti. Genel merkezin Kocaeli`ye önem verdiğini belirten Güneş, genel merkezde en önemli görevin kendisinde olduğunu ileri sürdü.
 

STRESTEN KİLO ALDIM
Genel merkezdeki görevinin herkesinkinden farklı olduğunu ve partinin tüm yükünün üzerinde bulunduğunu ifade eden Güneş, “Partinin yönetimi üzerimde. Gazeteciler Cemiyeti`ne verilecek yemekten tutun da genel başkanın il ziyaretlerine kadar her şey bende. Tüm komisyonlarda görevim var. Yüküm çok ağır. Stresten 9 kilo aldım. Görevim daha önce saymanlık gibi gözükse de şimdi idari ve mali işler olarak daha farklı” şeklinde konuştu.
 

BENİ GÖRÜN DİYE GELDİM
Bulunduğu mevkiye Kocaeli sayesinde geldiğini belirterek partililerin gözünde farklı bir yerde olması gerektiğini de dile getiren Güneş, “Kandıra`dan başlayarak siyasette bu mevkiye ulaştım. Ama yoğunluktan sizleri ihmal ettim. Mahcubiyetim var. Kocaeli örgütü genel başkan yardımcılarını görsün diye geldim. Kemal Kılıçdaroğlu önceden bana ne olacak bu Kocaeli`nin hali diyordu. Şimdi parayı ve kasayı soruyor” dedi.
 

OY POTANSİYELİ YÜKSEK
Genel merkez tarafından yapılan bilimsel araştırmaya göre oy oranının artacağı iller arasında Kocaeli`nin de bulunduğunu ve bu nedenle ilimizin önemli olduğunu ifade eden Güneş, “CHP`nin en yoğun odaklı çalışacağı yerler arasında Kocaeli, Bursa ve Sakarya var. Çünkü oy artış potansiyeli çok yüksek. Bilimsel verilere göre ciddi çalışmayla oyu artacak il ve ilçeler sıralanmış. Benim gözüme mesela Körfez çarptı” dedi.
 

GÖREVDEN ALMA YOK
Son günlerde il ve ilçe örgütlerinin görevden alınacağı yönünde yayılan iddialara da yanıt veren Güneş, “Kurultaydan önce bazı il ve ilçelerin görevden alınacağı söyleniyordu. Ama kimi görevden alınmadı. Kocaeli için öyle bir şey duymadım. Neden görevden alacakmışız? Bir kabahat mi işlemişler? Tüzük suçu yoksa görevden alma diye bir şey yoktur. Böyle bir şey olursa da mutlaka kongreye gidilmeli” şeklinde konuştu.
 

ÖN SEÇİMİ İSTİYORUM
2011 genel seçimlerinde milletvekili adayı olduğunu ve ön seçim istediğini söyleyen Güneş, başka bir ilden milletvekili gösterilmeyeceğini de dile getirdi. Güneş, şunları kaydetti: “Hiçbir yerde ön seçim yapmama kararı alınsa bile Kocaeli`de ön seçim yapılmasını özellikle istiyorum. Türkiye`nin her yerinde ön seçim yapmak olanaksız ama ilimizde olanaklı. Önseçim her zaman Kocaeli`de sağlıklı olmuştur. Zaten parti tabanı da istiyor. Büyük ihtimalle ben de adayım. Bu nedenle ön seçimi tercih ederim. Kocaeli`den aday olurum. Başka yer mi var? Ben buranın nüfusuna kayıtlıyım. Başka yerden aday gösterilmem acayip bir durum olur”
 

LAK LAK`A VAKİT YOK
Açıklamalarında, partililerin ve basın mensuplarının telefonlarına çıkmaması yönündeki eleştirilere de yer veren Güneş, “Kimseyle lak lak yapacak zamanım yok. Bana günde 143 telefon geliyor. Hepsine üç dakika ayırsam 6 saat eder. Genel başkanın 6 saat telefonda görüşen birini bu pozisyonda tutması yanlış olur. Sohbetle geçecek zaman yok, parti iş yapacak. Daha öncekiler hiçbir şey yapmıyorlarmış ki bizim şimdi yaptığımızı AKP 8 yıldır yapıyor” diyerek izah etti.
 

İL BİNASI ALINACAK
Referandumla birlikte CHP`nin parasının bittiğini ifade eden Güneş, ancak il binası alınacak iller arasında Kocaeli`nin bulunduğunu haber verdi. Güneş, “Genel başkanımız özellikle Kocaeli`de il binasının alınmasını istiyor ama öncelik Hakkari ve Şırnak`ta. Partinin parası yok. Ocak ayında para gelecek, seçim için bütçe yapıyoruz. AKP`yi yıkmak istiyoruz” diye konuştu. Güneş daha sonra ilçe başkanlarıyla örgütlerinin sorunları ve çözüm önerileri konusunda basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda il yönetimi, ilçe başkanları, eski il başkanı Rıdvan Alkan, eski İzmit ilçe başkanı Necdet Çetinak ve bazı partililer hazır bulundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ