KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Halk tapuyu “piyasa” değerinden edinecek
Halk tapuyu “piyasa” değerinden edinecek
Siyaset
Aktan Uslu
01 Haziran 2019 Cumartesi 18:13
  • 1477
  • 0

Halk tapuyu “piyasa” değerinden edinecek

Gebze’de mülkiyet sorunu yaşanan mahallelerde yapı kayıt belgesi alan vatandaşa tapuların emlak beyan değeri üzerinden verilmesine ilişkin CHP Grubu’nun önergesi, AKP’li üyelerin oylarıyla ret edildi.

Gebze Belediye Meclisi haziran ayı olağan toplantısı, Gebze Belediye Başkanvekili Sedat Çelik’in başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısını CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ve Gebze Gençlik Kolları Başkanı Savaş Gayretli ile İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Ziya Özhan da takip etti. Mecliste gündem maddelerine geçilmeden önce İYİ Parti ve CHP Grupları’nın önergeleri okundu. İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Kayhan Özler bir önceki araç kiralama maliyetinin ve kiralanan araçların hangi birimlerde kullanıldığının açıklanmasını istedi. Özler ayrıca bir sonraki ihalenin de kamuoyuna açık yapılması gerektiğini belirtip yazılı yanıt istedi. Meclise başkanlık eden Sedat Çelik yazılı soruya yazılı yanıt verileceğini belirtip İYİ Parti’nin talebini önerge değil dilekçe olarak kabul edip oylamaya sunmadı. Kayhan Özler toplantının ilerleyen sürecinde söz alıp taleplerinin önerge olduğunu kaydetti.

ALIM GÜCÜNÜN ÜZERİNDE

CHP Grubu adına grup sözcüsü Avukat Saide Arslan Çalışkan tarafından verilen önergede ise Gebze’de tapu soruna yaşanan mahallelerde, yapı konut belgesi edinen vatandaşlara tapularının 800 ile 1500 TL arasında, alım gücünün ötesinde meblağlarla satıldığı ve Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün yerel seçim döneminde 350 – 490 TL arası rakamları vaat ettiği hatırlatıldı. Önergede, “Mülkiyet sorununun hak, hukuk, adalet içinde çözülmesi için emlak beyan değeri veya bu değerin yüzde 1 fazlası ile satış yapılması” talep edildi.

Gebze Belediye Başkanvekili Sedat Çelik konunun yeterince konuşulduğunu, konuya dair anketler yapıldığını belirtti. Önerge, AKP’li meclis üyelerinin ret oylarıyla ret edildi.

USÜL UYARISI

Gündemin ilk maddesinde yapı kayıt belgesi alan 75 adet parselin satışına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü. Bu esnada söz alan CHP sözcüsü Çalışkan tüm gündem maddelerinin söz isteyen olup olmadığı sorulmadan aceleyle onaya sunulduğunu söyledi. Arslan’ın bu çıkışı üzerine Çelik diğer tüm gündem maddelerinin onayı öncesi, söz almak isteyen olup olmadığını sordu. Arslan; satışı yapılan yerlerde tamamı olmasa dahi büyük parsellerin incelendiğini, bu konunun İmar ile birlikte Plan Bütçe Komisyonu’na havale edilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Sedat Çelik’in konunun yeterince görüşüldüğünü söylemesine karşın parsel fiyatlarının mecliste hiç konuşulmadığını kaydeden Arslan ayrıca Zinnur Büyükgöz’ün bir süre önceki ilgili toplantısına atıfta bulunup, “Bizlerinde bilgilendirilmesi gerekirdi” dedi. Önergelerinin ret edilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

ARAÇ KİRALAMA İHALELERİ

Yine bu gündem maddesi esnasında Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Selamet Güner de söz alıp parsel satışlarında İmar Komisyonu’nun oy birliğiyle karar aldığını söyledi. İYİ Parti’nin taşıt araçları kiralamasına ilişkin verdiği sorunun ise temenni olduğunu kaydetti. İYİ Partili Kayhan Özler, önceki ihaleye dair detaylı bilgi verilmesi taleplerini tekrarlarken Selamet Güner ihalelerin açık gerçekleştiğini söyledi. Önceki ihalenin 200 bin TL’ye yakın bedelle, çok uygun gerçekleştiğini söyledi. Başkan Sedat Çelik de endişe olmaması gerektiğini, şeffaf çalıştıklarını dile getirdi.

GTÜ’YE 20 BİN LİRA DESTEK

Hünkar Çayırı mesire alanında yapılan trafonun TEDAŞ’a devri, 5 yıllık imar programına ilişkin komisyon raporu, Kadıllı’da 226 parseldeki imar uygulaması oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca Gebze Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü’nün NASA destekli yarışmasında ülkemizi ve ilçemizi temsili için gerekli olan 20 bin TL tutarında belediye desteği de oy birliğiyle kabul edildi.

ARAÇ KİRALAMA İÇİN YENİ İHALE

Gündemin 7, 8 ve 9’ncu maddelerinde 35.5 ay süreyle, üç ayrı müdürlüğün araç ve iş makinesi kiralama talepleri uzun tartışmalar sonrası oy çokluğu ile kabul edildi. CHP ve İYİ Parti Grupları tarafından yapılan itirazlarda kiralama/satın alma olasılıklarında hangisinin daha tasarruflu olup olmadığına dair detaylı çalışma yapılıp yapılmadığı sorgulandı. Ayrıca konunun daha detaylı incelenip karara bağlanması için gerekirse haziran ayına bir toplantı daha konması gerektiğini savunuldu. Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Selamet Güner bir önceki ihalenin süresinin 15 Eylül 2019’da sona erdiğini kaydedip araç kiralamanın satın almaktan daha tasarruflu olduğunu dile getirdi. Müdürlüklerin araç kiralama teklifi komisyona havale edilmeden, AKP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi.

3 TEMMUZ’DA TOPLANACAK

Yapı kayıt belgesi alan 28 parselin satışına ilişkin teklif Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Pelitli’de metro çalışma sahası içinde kalan parsellerin KBB’ye devrine ilişkin öneri ise Hukuk ve Plan Bütçe olmak üzere iki ayrı komisyona havale edildi. Gündemin imara ilişkin 12 ve 13’ncü maddeleri ise İmar Komisyonu’na havale edildi. İzin dilekçelerinin okunup onaylanmasının ardından Gebze Belediye Meclisi temmuz ayı olağan toplantısının 03 Temmuz Çarşamba günü 16.00’da toplanması kararlaştırıldı.

GAZİLER DAĞI’NDA GÜVENLİK

Meclis toplantısının tamamlanmasının ardından CHP Grubu Sözcüsü Avukat Saide Arslan Çalışkan bu sefer gündem dışı söz alıp dört kent sorununu gündeme getirdi. Çalışkan, Gaziler Dağı park alanına sabahları yürüyüş için gelen kadınların taciz ve tecavüz girişimlerine maruz kaldığını, tinercilerin de gasp girişimi olduğunu söyledi. Çalışkan parkın güvenli hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

KAYITLARI İNCELEYİN

Çalışkan ayrıca geceleri veteriner olmamasından ötürü olası hayvan rahatsızlıklarında vatandaşların Pendik’e gitmek zorunda kaldığını kaydetti. Hacı Halil Mahallesi sınırlarındaki Millet Caddesi’nde de gece ışıklandırma eksikliğinden ötürü güvenlik problemi yaşandığını belirten Çalışkan ayrıca Yeniçarşı ve yakın civarındaki trafik problemine değinip çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Saide Arslan’ın Gaziler Dağı’ndaki sorunu gündeme getirmesine tepki AKP’li meclis üyesi Mustafa Demirhan’dan geldi. Demirhan sözü geçen yerde hiç tecavüz vakası duymadığını belirtip kendilerine “laf çakıldığı”nı öne sürdü. Çalışkan ise Demirhan’ı polis kayıtlarını incelemeye davet etti.

GÜZEY, AKP ÜYESİ!

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Birol Elüstü ise 2018 mali yılı idare faaliyet raporunun baskısında kağıt seçiminden ötürü israf yapıldığını öne sürdü. Elüstü, “170 gram yerine 80 gramlık kağıt tercih edilseydi maliyeti yarı yarıya düşerdi” dedi. Raporda geçen dönemin CHP’li meclis üyesi Eşref Emin Güzey’in ise AKP’li meclis üyesi olarak yazıldığını gösterince, raporun yeniden basılacağına dair espriler yapıldı. Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Selamet Güner ise raporun sınırlı sayıda kişi için basıldığını söyledi.  

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ