KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz
Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz
Siyaset
09 Ekim 2010 Cumartesi 11:54
  • 2311
  • 7

Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz

17 yıl boyunca Milli Görüş partilerinde önemli görevler alan, son olarak SP’den yedek GİK üyeliğine seçilen, Seka Park’ın mimarı Talha Kös, Kurtulmuş’un kuracağı yeni parti için “Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz” dedi

Numan Kurtulmuş`un ekibinde yer alarak SP yedek GİK üyeliğine seçilen Talha Kös, genel başkanının istifasından sonra 17 yıllık partisini bir kalemde sildi. Kocaeli`deki yapılanmada söz sahibi önemli isimlerden biri olan Kös genç yaşına rağmen Seka Park`ın mimarı olarak kariyerinde büyük bir başarıya imza attı. Kös, bu başarısını siyasette de sürdürmekte kararlı.
***
SP`deki gelişmeler ve Kurtulmuş`un projeleri hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Kös aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Necmettin Erbakan gibi önemli isimlerle yakın ilişki içinde. Kös, Kurtulmuş`un kuracağı yeni partinin oluşumu ve hedefleri konusunda sorularımızı yanıtladı.
***
Önümüzdeki yıllarda Kocaeli yerel siyasetinde adından söz ettireceğe benzeyen Kös, Milli Görüş çizgisinde maneviyatçı yapılarıyla herkesi kucaklayarak Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceklerini söylüyor… Keyifle okuyacağınız bir söyleşiyle sizleri başbaşa bırakıyoruz...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişki içinde olduğunu biliyoruz. Nasıl tanıştınız?

-Bilkent`te Milli Gençlik ve ESAD Başkanlığı yaptım. O zaman tek özel üniversite Bilkent`ti. Tayyip Erdoğan`ı davet etmiştim. O zaman tanıştık. Parti içinde de tanışıklığımız devam etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ciddi bir tanışıklığım var. Evime gelecek kadar samimiydik. 28 Şubat sürecinde AKP`ye geçişinde siyaseten ayrıldık. AKP`ye geçmemi istemişti ama geçmeyeceğimi bildirmiştim. Başbakan cezaevindeyken çok sık ziyaret ettim. Sanırım 8 defa gitmiştim. Ağabey olarak üzerimde çok emeği var. İnkar edemem ama siyasi yürüyüş başka bir şey. Hiçbir zaman AKP`de siyaset yapma idealim olmadı. Teknik adam olarak Seka Park gibi bir projenin mimarlığını yaptım. Başbakanla çalışmak onur vericiydi.
 

Hala görüşüyor musunuz?
-Artık Başbakan. Özel olarak görüşmüyoruz ama görünce selamlaşırız. En son bir buçuk yıl önce başbaşa görüşmemiz olmuştu.
Ne konuştunuz?
-Özeldi, baş başa Kocaeli ile alakalı konuştuk. Seka Park`ın kalan etaplarının bitmediğini ve yavaş ilerlediğini söyledim.
O ne dedi?
-Başkanla görüşeceğini söyledi.
Seka Park`ın proje mimarısınız. İlk başlarda AKP`ye yakındınız. Sonra AKP`nin yatırım ve projelerini eleştirdiniz. Neler oldu?
-Başbakan`ın Kocaeli noktasında hassasiyeti var. Büyükşehir modeli de pilot bölge olarak İstanbul ile Kocaeli`ye verildi. Kocaeli muazzam imkanlara kavuştu. Ama Kocaeli`de ne değişti? Seka Park`tan başka ilimizde radikal bir değişiklik olmadı. Bu kentin eline 6 milyar dolar geçti. Antep ve Konya gibi illere bakınca çerçeveyi daha iyi görebiliriz. Benimki siyasi bir eleştiri değil. Bu kent çok daha fazlasını hak ediyor. Ama yeteri kadar değiştiğini görmedim.
6 milyar dolara ne oldu sizce?
-Kaynakların kullanımı doğru yapılmadı. Hazıra dağ dayanmaz. Kocaeli artık kendi kaynaklarını üretecek kadar güçlü. Ama Ankara`dan gelen para bitince dara düşüyoruz. Mesela bakın kaç yıldır bir tane bile yap-işlet-devret modeliyle proje yapılmadı. Oysa Kocaeli`de uluslararası yatırımcılar var. Buna rağmen kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz. Kocaelispor`un bugünkü hali bile bu dediklerimi doğrular bir vakadır. Kocaelispor`un halinden siyasi erkin hiç mi suçu yok?
Milli Görüş ile ne zaman tanıştınız?
-Lise yıllarımda tanıştım. O zaman ağabeylerim benimle özel olarak ilgilenirlerdi. Resmen girişim 1993 yılında oldu. Bilkent`ten çıktım. Taksiye binip Refah Partisi`ne götürün dedim. O zaman 18 yaşındaydım. O günden beri partinin her kademesinde yer aldım. 10 yıldır aktif görevler alıyorum.
Ne tür görevlerde yer aldınız?
-Üniversite başkanlığı, Gençlik Birliği Başkanlığı, gençlik kolları genel başkan yardımcılığı, eski FP Genel Merkezi`nde tanıtma komisyonunda yer almıştım.
Milli Görüş fikri aileden mi geliyor?
-Ailem muhafazakar ama ben daha çok yönlendirici oldum. Ailem demokrat bir aileydi. Hala ailemizde CHP`li de, MHP`li de AKP`li de var. İzmit`in ritüellerini taşıyor aslında ailem.
SP`nin farklı bir profili var. Yaş ortalaması yüksek. Siyasal bir muhafazakarlık var. Sizin gibi isimleri içlerine katmaları zor olmadı mı?
-1993 yılından beri bu soruyla karşılaşıyorum. Hayır zor olmadı. Parti tarikat değil neticede. Bu siyasi bir kurum cemaat değil.
GİK`e girmeniz nasıl oldu?
-İstişare yoluyla oldu. Partide insan kaynakları havuzu vardır. Partinin önde gelen isimleri istemiş. Gece 00.00`de haberim oldu benim de. Kongreye gittiğimde netleşti. Numan Bey de beni tanıyor. O ve bazı önemli isimlerin önerisiyle oldu.
Numan Kurtulmuş ile nasıl tanıştınız?
-Numan Bey ile eski Fazilet Partisi İl Başkanı`yken tanıştık. Birlikte yurt dışı seyahatimiz oldu. Benim de konuşmacı olduğum Makedonya`da uluslararası bir konferansa beraber gittik. Hukukumuz o günden beri hep devam etti.
SP`den istifaya nasıl karar verdiniz?
-Numan Bey`in istifasını açıkladığı gün birlikteydim. Basın toplantısından sonra toplantıya geçtik. O zaman ben de istifa dilekçemi verdim.
Toplum içinde SP`deki bölünme AKP`nin ekmeğine yağ sürüldü şeklinde yorumlanıyor. Sizce de öyle mi oldu?
-Her şerde hayır vardır derler. En öndeki atlet en arkadaki atletin nefesini ensesinde hissediyorsa dizlerinin bağı çözülür. Kutuplaşmayı yok edecek tek oluşum Numan Bey`in ortaya koyacağı yeni oluşum olacak. Projeli muhalefet yapacağız. Bir şeye karşıyım dediğimiz zaman önerimiz de olacak. Kocaeli`de bunun en güzel örneklerini yansıtacağız. Numan Bey`in genel başkanlığında oluşacak bir yapının başarılı olacağına kesinlikle inanıyorum. Yönetsel bir ayrılık zaten. Maneviyatçıyız biz.

KOCAELİ BENİM SEVDAM

Yeni hareket içinde Ankara`da mı Kocaeli`de mi siyaset yapacaksınız?
-Ankara`da ulusal siyaset içindeyim ama Kocaeli benim sevdam. 150 yıldır İzmitliyiz. Kocaeli`ye her zaman müdahil olacağım. Üzerime düşen ne görev olursa yerine getiririm.
O zaman ne görev verilirse yapacak mısınız?
-Siyasette o ne derse o devri bitti artık.
İl başkanı olur musunuz mesela?
-Bir makam telaffuz etmedim. Ama Kocaeli benim sevdam. Kentin gelecek siyasetinde yer almak istiyorum. Projeler üretmeye devam edeceğim. Kocaeli kamuoyuyla da bunu paylaşacağız. Muhalefette de bir ilki başlatacağız.
Aklımıza Kocaeli`den milletvekili olmayı mı getirelim?
-Sevdam yerel yönetimler.
Kocaeli`de yeni oluşum için çalışmalar başladı mı?
-Evet başladık. İnsan kaynakları havuzu oluşturuyoruz. İnternet ortamında numankurtulmuş.org adresinden binlerce kişi ulaşıyor. Her bölgeden katılım oluyor. Hepsiyle kontak kurmaya çalışıyoruz. Kocaeli`den çok insan arıyor beni. Partiye yönlendiriyoruz.
İl başkanı için isim var mı?
-İsim üzerinde çalışıyoruz netlik yok.

AKP`NİN BİR ÖMRÜ VAR

Sizce oluşum AKP`den kopma yapıp size puan kazandırır mı?
-Şu anda yorum yapmak yanlış olur. AKP bir konjektör partisi. AKP`nin bir ömrü var. ANAP gibi. İlerde mutlaka AKP iktidardan düşünce bir kısmı siyasete son verir bir kısmı devam eder. Devam edenlerden gelenler olacaktır. Onlara en yakında duran parti biz olacağız.

AKP TEKLİF YAPTI

Numan Kurtulmuş`un AKP`ye geçeceği yönündeki iddialar doğru mu?
-Öyle bir şey söz konusu bile değil. Numan Bey`e AKP zaten teklif yaptı 2007 yılında. Numan Bey ‘hayır` dedi.
Kocaeli SP tabanının yüzde kaçı sizinle hareket eder?
-Yüzdelik kısmı önümüzdeki ay ortaya çıkar. Şimdi çok erken. O zaman fotoğrafı daha net görürüz. Ama teşkilatların çoğu Numan Bey`i tercih etti.
Erbakan Hoca hakkında ne düşünüyorsunuz?
-Erbakan ailece görüştüğüm biri. Onun da benim üzerimde emeği çok var. Bundan sonra saygıyla yad edeceğiz.
Milli Görüş`ten ayrıldınız ama Numan Bey`e her kesimden sempati olmaya başladı. Size katılmak isteyenlere bir çağrınız var mı?
-Pergelin sivri ucunu düşünün. Bir tarafta 1071`den beri yapılan mücadelenin değerlerini maneviyatını koruyacağız. Diğer tarafta Türkiye`deki hatta tüm insanlığı kucaklayacak bir yapı oluşturacağız. Geniş bir yelpaze olacak. İster AKP, ister CHP ister MHP olsun herkese kapımız açık. Gelene git deme lüksümüz yok. Zaten bizim keskin hatlarımız yok. Başörtüsüz kadın başörtülü bir kadınla aynı mağduriyeti yaşasa biz ona da sahip çıkarız. Numan Bey bu konuda çok hassas. Bizimki sadece yönetsel bir ayrılık. Referandum sürecinde SP çok belirleyici oldu. Son seçimde 2 milyon 50 bin oy alan önemli bir seçmen kitlemiz vardı. Kutuplaşmayı yok eden bir yapı ortaya koyduk. Yetmez ama evet dedik. Hatta biz yeni bir Anayasa için kolları sıvadık bile.
İlk hedef nedir?
-Önce fotoğrafı görmemiz lazım. Araştırma ve anketler yapıyoruz. Toplumun her kesimi bize teveccüh ediyor. Bunların ne kadarı oya dönüşür olgunlaştırıyoruz. Nihai hedefimiz tabiî ki iktidar olmak. Buna inanıyorum. Siyasette istikrarı önemsiyorum. Kısa vadeli hesap olarak görmüyorum. Numan Bey`in söylediği gibi Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğiz. Genç olmama rağmen çok dersler çıkarttım. Darbe yaşadım. İki defa partimizde bölünme yaşadık. İki defa partimiz kapatıldı. Bu süreçte tam merkezindeydim. Bundan sonra da içinde olacağım. Kısa zaman sonra yeni oluşumumuz Kocaeli`de de etkisini gösterecek.Talha Kös kimdir?

-1975 İzmit doğumlu. Ulugazi İlköğretim Okulu, İzmit Ortaokulu ve İzmit Lisesi`nde okudum. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım bölümü mezunuyum. Yerel yönetimlerde proje ve danışmanlık hizmeti veriyorum. Refah Partisi`nden başlayarak Fazilet Partisi ve SP`de çeşitli görevlerde yer aldım. SP yedek GİK üyesi oldum. Bekarım.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ