KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
HAS Parti bir mantardı AKP de onu yedi
HAS Parti bir mantardı AKP de onu yedi
Siyaset
05 Ekim 2012 Cuma 11:28
  • 1556
  • 13

HAS Parti bir mantardı AKP de onu yedi

SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, feshedilen HAS Parti’ye fena yüklendi. Ejderoğlu, HAS Parti’yi nemli ortamda yetişmiş bir mantara benzetti ve AKP’nin bu mantarı yediğini söyledi

Bu haftaki Cuma Sohbeti`mize konuk olan Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, HAS Parti AKP birleşmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ejderoğlu ile hem seçim çalışmalarını hem yerel seçimlerden beklentilerini hem de Pazar günü Gebze Cumhuriyet Meydan`ında genel başkan Mustafa Kamalak`ın katılımıyla yapılacak mitingi konuştuk.

Sohbetimizde önemli bilgiler veren Ejderoğlu, SP`de seçim atmosferine girildiğini ve SP Genel Merkeden gelecek olan genel idare kurulu üyelerinin bugün ilimize gelerek 12 ilçede de toplantı yapacaklarını söyledi. 
Ejderoğlu, bu toplantılarla teşkilatların seçime ne kadar hazır olduklarını göreceklerini kaydetti. 
HAS Parti-AKP birleşmesiyle ilgili de konuşan Ejderoğlu, “HAS Parti bir mantardı AKP de onu yedi. Zaten yemeseydi çürüyecekti” diye eleştiride bulundu.
 
Bir yıl sonra seçim var. Saadet Partisi nasıl bir çalışma yürütecek? HAS Parti ile birlikte kopan arkadaşlarınızı geri kazanabilecek misiniz?
-Cuma günü (bugün) tüm ilçelerde eş zamanlı toplantılar olacak. Genel merkezden genel idare kurulu üyelerimiz 12 ilçede toplantı yapacak. Türkiye çapında yapılan bir çalışma bu. Teşkilatlarımızı bir gözden geçirme ve teşkilatlarımızın ne kadar hazır olduğunu tespit etmeye yönelik bir çalışma olacak. Her dönem olduğu gibi bu dönemde de ciddi hazırlıklarımız var. Tabi bizim için zor bir süreç. Çünkü iktidarın farklı siyasi çalışmaları var. Bu siyasi atmosferde bırakın bizi diğer siyasi partiler de varlık göstermekte zorlanıyorlar. İktidar illüzyonist bir mantıkla çalışıyor. Bir aldatmaca söz konusu. Tüm duyu organlarımız yanılsıyor. İnsanlar psikolojik bir baskı altında. Bunu her alanda görebiliyoruz. Aslında psikolojik bir post-modern darbe yaşıyoruz. Filli bir baskı yok ama insanlar kendi kendilerine baskı uyguluyor. Adam borçlu, her şey iyiymiş gibi davranıyor. Biz siyasi partiler, halkımıza moral ve umut vermek için çabalıyoruz. Halkın cesaretle hareket etmesi için çabalıyoruz. 

KAZANMAYA ODAKLANDIK

Seçim hedefiniz nedir?
-İnsanlar kazanmaya odaklanmış. Bizler de kazanmaya odaklandık. Her türlü meşru çalışmayı yapacağız. Milletimizi gerçek bilgilerle aydınlatacağız. Milletin tercih edeceği adaylarımız olacak ve başarılı olacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Birinci hedefimiz Büyükşehir`i almak. Zaten Büyükşehir`i alırsak ilçeleri de kazanmış oluruz.
*Seçimlerde parti tabanında büyük oranda bir kayma yaşanıyor. Bunu nasıl engelleyeceksiniz?
-2009`da biz ilçelerde fazlaca oy alınca Büyükşehir`de sanki bir kayma oldu izlenimi meydana geldi. Bu noktada Saadet Partisi`ne haksızlık yapılıyor. Sadece bizim partimizden değil, yaşanan baskı nedeniyle hem CHP`den hem de MHP`den AKP`ye büyük kaymalar oluyor. Bu durum iyi midir kötü müdür onu zaman gösterecek. Ancak şunu söyleyebilirim ki Saadet Partisi`nde bu kayma çok daha az. 

YEMESEYDİ ÇÜRÜYECEKTİ

HAS Parti ve AKP birleşmesine ne diyorsunuz? 
-Mantarların yetişmesi için nemli ortam sağlanır. HAS Parti`de nemli ortamda üremiş bir mantar partisiydi. AKP onu koparttı yedi. Zaten mantarın ömrü de kısa olur. Birisi koparıp yemese çürüyecekti. O mantarın zehirli olup olmadığını ileriki dönemde göreceğiz.
 

TOPLUM ARTIK ÇOK DUYARSIZ

Biraz da miting hakkında konuşalım. Neden şimdi yapıyorsunuz?
-Aslında bu mitingi yapmakta geç bile kaldık. Peygamberimize hakaret eden film çıktığında toplumda bir tepki bekledik, insanlar bu kadar duyarsız olamaz dedik. Ama bir ay gibi bir süre bekledik bir şey olmadı ve parti içerisinde sessiz kalamayacağımız yönünde bir baskı olunca mitingi yapma kararı aldık. Hem peygamber efendimize sevgimizi göstermek hem de şehit olmanın varlığını insanların hissetmesini istedik. Çünkü insanlar artık çok duyarsız, bu durumu normal karşılamaya başladılar. Konuya parti gözüyle bakmıyoruz ama bunu izah etmekte zorlanıyoruz. Bir AKP`nin, CHP`nin veya MHP`nin bu mitinge destek vermesi Saadet Partisi`ne destek verdikleri anlamına gelmez. Neden bizim yaptığımıza gelince; Saadet Partisi bu organizasyonu yapabilecek güçte. Biz binlerce insanı bir araya toplayabilen bir güce sahibiz. Hangi parti olursa olsun herkesi orada bekliyoruz. Bu sadece bizim konumuz değil.
 
Bu mitingden siyasi bir fayda beklemiyor musunuz?
-Elbette bekliyoruz. Her şartta çok faydalı, manevi içi dolu bir toplumsal eylem. Birliğe, kardeşliğe ve bütünleşmeye sebep bir organizasyon bu.
 
Neden İzmit değil de Gebze de yapıyorsunuz?
-Gebze teşkilatımız bu konuda çok istekli ve ısrarcıydı. Gebze bu mitingi kaldırabilecek güçte. Pazar günü saat 16.00`da Gebze Cumhuriyet Meydanı`nda olacağız.
 
Genel başkanınız da geliyor. Buradan seçimler için bir tol haritası çizecek mi? En azından sizin böyle bir beklentiniz var mı?
-Genel başkanımız Kocaeli`ye ayrı bir önem veriyor. Çünkü Kocaeli, Saadet Partisi`nin Türkiye`de en güçlü olduğu illerden bir tanesi. Genel başkanımız çeşitli mesajlar verecektir. Gazeteciler, sanatçılar, şairler, ve partinin üst kademe yöneticileri de gelecek. Daha önce Başbakan bu konuyla ilgili ‘Biz paratoner görevi görüyoruz, milletin gazını alıyoruz` demişti. Gaz almak insanların hissini öldürmektir. Biz insanların yaşam sevincini artıracağız.
Partinin kapanmasıyla birlikte daha önce sizden ayrılan arkadaşları tekrar partiye davet ettiniz mi?
-O partinin içine güvenerek, inanarak giren insanlar vardı. Onlar şimdi ciddi bir hayal kırıklığına uğradılar. Bu arkadaşlar tercihlerini Saadet Partisi`nden yana kullanacaklardır. Bunu seçimde de göreceğiz. HAS Parti`de taban farklı tavan farklıydı ve öyle bir parti kalmadı. Biz sadece bizden gitmiş arkadaşlarla uğraşmıyoruz. O kadar çok insan gitti ki herkes bakıyor gidecek adam kaldı mı diye. Hep ‘Bir daha olmaz` deniyor ama oluyor. Çünkü Saadet Partisi inanılmaz bir köke sahip ve asla bitmez. Milletin aslıyız. Biz de şovmenlik, gösteriş yok, tamamen gerçeğin kendisiyiz. Türkiye`nin iyiliğini istemeyen mihraklar Saadet Partisi`nin güçlenmesini istemiyor.
 
Bu birleşme ilimizde dengeleri değiştirir mi?
-Değiştireceğini sanmıyorum. Ama bizim için her oyun bir getirisi vardır. Daha önce HAS Parti`ye oy veren arkadaşlarımız Saadet Partisi`ne oy verecektir. Bizim için bir sene önce yaşanmış üzüntü verici bir olaydı HAS Parti ayrışması. Üzüntüler unutmak içindir. Biz bunu unutmaya çalışıyor, önümüze bakıyoruz. Daha önce HAS Parti`ye giden arkadaşlar bir kez kandırıldı, şimdi bir kez daha kandırılıyor. Biz onlara üzülüyoruz. Şimdi daha fazla üzülmeden onları bekliyoruz. Hatta 12 yıl boyunca AKP`ye bir umutla destek verenleri de bekliyoruz. Gönüllü olarak başladılar ama şimdi bu gönüllük zorunluluğa döndü. 

ÖZEL BİR DAVET YOK AMA...

İlçelerde çalışmalar nasıl gidiyor?
-Yeni bir seçim sezonuna girmiş bulunmaktayız. Sandık müşahitlerinin yenilemesini yapıyoruz. 2013 yılı başında adaylarımız netleşmiş olacak. Maneviyatı, ahlakı milletin kabul edeceği nitelikte hizmetkar adaylarımız olacak.
 
Peki HAS Parti`ye büyük umutlar bağlayan ve hüsrana uğrayan Dilovası kurucu eski Belediye Başkanı Ercan Dalkılıç`ı partinize davet etmeyi düşündünüz mü?
-Sadece Dilovası`nda değil diğer ilçeler de hizmet etmiş arkadaşlarımızın partimize ilgisi var. Özel bir çalışma başlatmadık. Kendisiyle bu yönde bir konuşmam olmadı. Neticede milletimize hizmet etmek isteyen herkes bizimle çalışabilir. Bu noktada aralığımızı çok geniş tutacağız. Halkımızın Saadet Partisi`ne çok ihtiyacı var. Sadece Ercan Bey değil tüm insanlarımızın bir an önce kendisine gelip Saadet Partisi çatısı altında hizmet üretmesi gerekiyor.
 
MHP ve CHP, her fırsatta ‘şu kadar belediyeyi alacağız` diye açıklamalar yapıyor. Sizin bu konuda bir hedefiniz var mı?
-MHP ile CHP, zayıf ve güçlü olduğu ilçeleri ayırt ediyor. Ama bizim zayıf olduğumuz ilçe yok. Her ilçede güçlüyüz. Refah Partisi döneminde tüm ilçelerde başarılı olduk. Yine başarılı oluruz. Tüm ilçeler Saadet Partisi`ne oy vermeye alışık. Orantısız siyasetten bu milleti kurtarabiliriz. Şimdi ‘Yüzde 50 alıyorlar sen de al` diyebilirsiniz. Ama baktığınızda AKP bir Avrupa partisi değil, üçüncü dünya ülkesine uygun bir siyasi anlayışı devam ettiriyor. Çünkü baskı var. Basının ilgisini güçlü olandan yana kullanması bunun en büyük kanıtı. Biz bunu yıkacağız. ‘Arap Baharı` yaşamış ülkeler var. Mesela Hüsnü Mübarek yüzde 80`le seçim alıyordu, Tunus`ta Zeynel Abidin yüzde 90`la seçim kazanıyordu. Bu durumda ciddi teveccüh mü görüyorlardı yoksa ciddi baskı mı vardı? Tayyip Erdoğan`ı Baas rejimiyle mukayese edemeyiz ama baskı çok da farklı değil. 

ÇALIŞMALAR YETERLİ DEĞİL

AKP ÇOK GÜZEL ŞOV YAPTI

AKP`nin 11. yılında gerçekleştirdiği kongreyi değerlendirmenizi istesem…
-AKP`nin kongresi milleti ilgilendiren bir konu değil. Ama insanlar zorunlu olarak hem yazılı hem de görsel medya aracılığıyla bu kongreye odaklandırttırıldı. AKP de çok güzel bir şov niteliğinde kongre sundu. İlginçtir, AKP 3 dönem kongrelerini kendi yaptı ama bu dönem profesyonel eller yaptı. Yani profesyonellikle yapıldı demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Milletimize nasıl olumlu yansıyacak bilemiyorum ama bugüne kadar olumlu yansımasını görmedik.
Belediyelerin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
-Bir çok çalışma zaten Refah Partisi döneminden ezberlenen çalışmalar. O çalışmaları devam ettiriyorlar. Kocaeli`nin istenilen yerde olmadığını açıkça söyleyebiliriz. Kanal yaptık, kanalizasyon yaptık, yol açtık diyorlar. Yapacaklar elbet. O dönem nüfus 700 bindi şimdi 1 milyon 600 bin. Kocaeli`ye ekstra bir hizmet kazandırılmadı. Çöp toplamak, yol yapmak belediyenin rutin çalışması. Bunları da yapmasalar hiçbir şey yapmamış olacaklar. Belediye çalışmaları daha çok kültürel çalışmalara kaydı. Elbet olacak ama daha büyük çalışmalar gerek. Yapılanlar yeterli değil.
 
Son olarak ne söylemek istersiniz?
-Milletimiz 2013 seçimlerinde doğru tercih yapacaktır. Her şeyi gördüler. İnşallah hep birlikte bu güzel ülkede mutlu yaşarız.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ