KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
HAS Parti sınavı geçti
HAS Parti sınavı geçti
Siyaset
28 Kasım 2010 Pazar 15:41
  • 2866
  • 15

HAS Parti sınavı geçti

HAS Parti, iktidar sözü verdiği ilk olağan genel kurulunda hem kongre salonunu doldurmayı hem de partilileri coşturmayı başardı

SP Genel Başkanlığı`ndan istifa ettikten sonra Halkın Sesi Partisi`ni kuran Numan Kurtulmuş gerçekleştirdiği ilk olağan genel kurulda güven tazeledi. Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu`nda yapılan kongrede SP`den kopan çok sayıda HAS Partili salonu doldurdu. Herkesi kucaklamak için yola çıktıklarını belirten HAS Parti salonu hıncı hınç doldurmayı başardı.
 

Kongreden fotoğraflar için TIKLAYIN


KOCAELİ`DEN BİN KİŞİ

Kocaeli teşkilatını kongreye hazırlamak için görev alan il yöneticisi Bahattin Buksu geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği basın açıklamasında en az 2 bin kişiyle Ankara`ya gideceklerini söylemişti. Basın mensuplarını Ankara`ya götürmekle sorumlu olan Buksu, sabaha karşı 04.00`te Perşembe Pazarı alanında partililerin buluştuğunu, her ilçede 2 otobüs ve özel araçlarla birlikte bini aşkın kişinin kongreye katıldığını kaydetti.
 

MOLADA KARŞILAŞTILAR
Bahattin Buksu ve il yöneticileri; Ömür Kemer, Ertuğrul Yavuz, Hayrettin Ünlü, Ahmet Sönmez basın mensuplarıyla birlikte Ankara`ya doğru yola çıktı. Bolu ve Ankara`da mola verip, namaz kılan HAS Partililer, Ankara girişinde verilen son molada il başkanı Erol Pekcan, Şaban Tek ve Murat Köse ile karşılaştı. Kravatlarını takan Has Partililer kongreye dakikalar kala son hazırlıkları konuştu.
 

SALON DOLDU
28 günde teşkilatlandığı için salonu doldurma endişesi yaşayan HAS Parti, salonu doldurarak hem sınavı geçti hem de moral depoladı. Salona sığmayan partiler kongreyi salonun dışında kurulan sinevizyonda izlemek zorunda kaldı. Öte yandan bir çok partili de kongreyi eski partileri SP ile kıyasladı. HAS Parti`nin kongresi, SP`nin son kongresi kadar olmasa da kalabalıktı. SP kadar coşkulu da değildi.
 

HAREMLİK SELAMLIK
Kısa sürede kulan Has Parti kongre öncesi katılımcılara parti için hazırlanan şarkıları ve filmleri izletip, dinletti. ‘Başbakan Numan`, ‘İktidar Bozulmuş Geliyor Kurtulmuş`, ‘Halkın Sesi Mazlumun Sesi` sloganları atılan kongrede partililer HAS Parti bayraklarını sallayarak salonu coşturdu. SP kongresinde olduğu gibi HAS Parti kongresinde de haremlik selamlık oturuldu. Bayanlar salonda kendileri için ayrılan yerde otururken erkekler başka tarafta oturdu.
 

ALFABETİK SIRAYLA
Kongrede ilimizden Erol Pekcan, Emre Bağce, Mehmet Batuk ve Talha Kös`ün de yer aldığı toplam 232 kurucular kurucu üyesi oy vermek için salonda yerlerini aldı. Kurucular kurulu için salonun ortasında alfabetik sıraya göre oluşturulan sandalyelerde oturtuldu. Erol Pekcan ve Emre Bağce yan yana sandalyelerde oldukları için bol bol sohbet etti.
 

FARUK BOSTAN KATILDI
Mehmet Batuk genel başkan Numan Kurtulmuşun yanında protokolde otururken, Talha Kös TP İzmit İlçe Başkanlığı`ndan istifa eden Faruk Bostan ile salona girerek şaşırttı. Türkiye Partisi`nden istifa eden ve HAS Parti'ye geçeceği iddiaları yapılan eski ilçe başkanı Faruk Bostan, partiye üye olmadığını, sadece misafir olarak kongreye katıldığını söyledi. Faruk Bostan, “Yanlış anlaşılmasın. Yalnızca misafirim. Kongreyi izlemeye geldim” dedi.
 

MALKOÇ KAPIDA KARŞILADI
AKP`den istifa ettikten sonra HAS Parti`ye katılan İl Genel Meclis Üyesi Sebahattin Malkoç, kongre salonu önünde Gebze ilçe başkanı Recep Kaya, Darıca ilçe başkanı Memduh Kaya ve partili Ömer Öztürk ile sohbet ederken Kocaeli`den gelen il yönetimini karşıladı. Malkoç ve beraberindekiler salona girmeden önce hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

KOCAELİ`DEN GİK`E 2 İSİM
Kocaeli il teşkilatı GİK`e girmesi için Talha Kös hariç tüm kurucular kurucularının isimlerini genel merkeze önerdi. Erol Pekcan, Emre Bağce ve Mehmet Batuk`un kendileri istediği için isimlerinin genel merkeze iletildiğini söyleyen parti yöneticileri Talha Kös`ün böyle bir talebi olmadığı için isminin söylenmediğini belirtti. Erol Pekcan`ın il başkanı olması nedeniyle GİK`e alınmazken, Emre Bağce ve Mehmet Batuk yeniden GİK`e girdi.
 

FİLİSTİN`E SEVGİ SELİ
Seyfettin Öztürk de yedek GİK listesinde kendine yer buldu. GİK talebi olmadığını ifade eden Talha Kös ise Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği`ne seçildi. Öte yandan kongreye siyasi partilerin temsilcileri de geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Değer, BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç ve Ahmet Şanverdi katıldı. Ayrıca yurt dışından da misafirler kongreye katıldı. Genel kurulda Filistin Büyükelçisi Nebih Maruh`un ismi okunurken salondan büyük alkış aldı.
 

1.5 SAAT KONUŞTU
Saat 10.00`da başlaması gereken kongre bir saat gecikmeli start aldı. Salonu selamladıktan sonra yaklaşık 1.5 saat konuşma yapan genel başkan Numan Kurtulmuş sık sık AKP ve CHP`yi eleştirdi. Yıllardır Ankara`da Hacivat ve Karagöz oyunu oynandığını belirten Kurtulmuş konuşmasının sonunda herkesin ayağa kalkmasını istedi. Başta gençler olmak üzere tüm partililere çalışma ve iktidar olma sözü verdirten Kurtulmuş`un konuşmaları sürekli sloganlarla kesildi.
 

BELEDİYE BAŞKANLARI
Numan Kurtulmuş konuşmasının ardından HAS Parti`ye geçen Ağrı, Elazığ, Konya, Van, Kütahya, Çankırı, Çanakkale, Trabzon, Bayburt ve Şanlıurfa gibi birçok ilin belediye başkanına rozet takıldı. İki saat içinde biten kongrede divan başkanı Teoman Rıza Güneri, GİK ve disiplin kurulu listelerini açıklayarak kurucular kurulunun oy vermelerini bekledi. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ