KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
HAS Parti yeni anayasa çalışmalarına başladı
HAS Parti yeni anayasa çalışmalarına başladı
Siyaset
20 Aralık 2011 Salı 09:04
  • 912
  • 5

HAS Parti yeni anayasa çalışmalarına başladı

Genel merkezin yeni anayasa çalışmasını Kocaeli’de tanıtmaya başlayan HAS Parti İl Yönetimi, halkın iktidarıyla hukukun egemen olmasını istiyor

Kongre sürecine giren HAS Parti Kocaeli Teşkilatı, genel merkez tarafından hazırlanan yeni anayasa taslağını tanıtmaya başladı. Siyasi partiler, baro ve basın ziyaretleri kapsamında gazetemizi ziyaret eden il başkanı Erol Pekcan ve yönetimi, yerel meclislerin kurulduğu, halkın özgür, hukukun üstün olduğu Cumhurbaşkanı ile çobanın aynı haklara sahip olduğu yeni bir anayasanın ülkenin en önemli gündemi olduğunu vurguladı.
 

AKP RAHATSIZ OLUYOR
Yeni anayasa çalışmasının ‘Şike Yasası`nda olduğu gibi bir an önce başlaması gerektiğini ifade eden Pekcan, “Temennimiz 2012 yılında yeni anayasanın çıkması. Biz meclis dışındayız diye anayasa bizim sorunumuz değil diye bakmıyoruz. Taşın altına elimizi koyuyoruz. Genel başkanımızı meclis başkanı Cemil Çiçek ziyaret ederek tasarıyı aldı. AKP rahatsız oluyor ama meclis başkanı kanalıyla talebimizi belirttik” şeklinde konuştu. 
 

İNSAN MERKEZLİ OLSUN
Yeni anayasanın halk meclisi tarafından yapılmasını istediklerini belirten Pekcan, “Dar bölge, çift turla yapılmalı. Üstünlerin hukuku değil, hukukun egemen olduğu bir anayasa olmalı. Önce insan merkezli olmalı. Sivil, katılımcı, özgürlükçü, sosyal adaletin olduğu bir anayasa istiyoruz. Biz diyoruz ki Cumhurbaşkanı da dağdaki çobanda hukukun önünde eşit haklara sahip olsun” diye konuştu.
 

BARAJ KALDIRILSIN
Pekcan, “Yürütmenin denetlendiği meclis halk tarafından seçilmeli. İl Genel ve belediye meclislerinin yerine tek bir meclis olsun. Bir anlamda bunlar yerel milletvekili olsun. Siyasi parti ve seçim yasası da değişmeli. Siyasi partiler hazineden yardım almasın ya da seçime giren tüm partilere hakkaniyetle dağıtılsın. Halkın önüne sadece 12 milletvekili konulmasın. Yazsınlar 24 isim, halk kimi istiyorsa ona oy versin. Seçim barajı da bir an önce kaldırılmalı” dedi.
 

HERÇEK GÜNDEM BU
Grup kararlarına uyan ve genel başkanın dediğinden çıkmayan milletvekili görmek istemediklerini de kaydeden Pekcan, “Şike Yasası`nda olduğu gibi grup kararına herkes uymak zorunda bırakılmasın. Özgür olmayan vekil çalışamaz. Sonuç olarak halkın etkin olduğu, vesayetçi olmayan, halk egemenliğine dayalı yeni bir anayasa istiyoruz. Halkın gerçek gündemi artık raftan çıkarılsın ve çalışmalar başlasın. Biz elimizden gelen desteği vereceğiz” ifadesini kullandı.
 

PAZARLIK YAPMAYACAĞIZ
Kongre çalışmalarının başladığını, hafta sonu il başkanları toplantısı için Ankara`ya gideceklerini de  söyleyen Pekcan, “Mart-Nisan aylarında ilçe kongreleri yapılacak. Mayıs ayında il kongresi yapılacak. Tekrar aday olursam son dönemim olur. Sonra bayrağı başka arkadaşa veririm. AKP dönemini tamamladı artık. Delege seçimleri için genel merkezin prosedürünü bekliyoruz. AKP gibi pazarlık yapmayacağız” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ