KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Şandi Güngör: Yeni enerji merkezi, Ceyhan terminali
Şandi Güngör: Yeni enerji merkezi, Ceyhan terminali
Güncel
12 Nisan 2010 Pazartesi 14:05
  • 813
  • 0

Şandi Güngör: Yeni enerji merkezi, Ceyhan terminali

Çalık Enerji Grubu Koordinatörü A. Şadi Güngör, Ceyhan terminalinin dünyanın önemli enerji merkezlerinden biri olduğunu söyledi, iş adamlarının yönünü buraya dönmesi gerektiğini belirtti

MÜSİAD Kocaeli Şubesi`nin geleneksel konferanslarının bu ayki konuğu Çalık Enerji Grubu Petrol ve Petrol Ürünleri Ticaret Koordinatörü A. Şadi Güngör oldu. A. Şadi Güngör, MÜSİAD Kocaeli Şubesi Sosyal Tesisleri`nde gerçekleştirdiği  konferansını "Karadeniz ve Akdeniz'deki Petrol Arzının Piyasalara Etkisi" başlığı altında verdi. Konferansa MÜSİAD üyelerinin yanı sıra çok sayıda misafir iş adamı katıldı. A. Şadi Güngör konferansına dünyadaki petrol üretimi ve tüketimiyle bu alanda etkin olan ülkeler ve şirketler hakkında bilgi aktardı. Dünyada en büyük petrol tüketiminin ABD ve Çin'de gerçekleştiğini ifade eden Güngör; "Türkiye'nin günlük tüketimi 500 bin varil düzeyindeyken bu miktar ABD için 24 milyon varili bulmaktadır. Amerika bu miktarın ancak 13 milyon varilini üretebilmektedir. Bir başka deyişle Amerika'nın günlük 10 milyon varilden fazla petrole ihtiyacı vardır. ABD'nin özellikle petrol üreticisi bölgelere hakim olma çabası bu günkü savaşların en önemli sebeplerinden birini oluşturmaktadır" dedi.

PLAKET VERİLDİ
Dünyadaki tüketim taleplerini karşılamak için çalışan petrol devlerinin son yıllarda Hazar Denizi'nde ACC ve Şahdeniz olmak üzere iki üretim projesinin hayata geçirildiğini anlatan Güngör, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)'nun bu projelerde ortak olarak yer almasının çok önemli olduğunu vurguladı ve Ceyhan terminalinin dünyanın önemli enerji merkezleri arasına girmeye aday olduğunu söyledi. “Günlük 4,5 milyon varillik dağıtım kapasitesine sahip merkez konumundaki Ceyhan, petrol piyasalarında anılan önemli bir ‘enerji merkezi` olarak Türkiye'nin adını ön plana çıkaracaktır” diyen Güngör, bu kapasitedeki merkezin lojistik, pazarlama ve bu merkezde dolaylı iş yapan yüzlerce firmaya önemli bir gelir kapısı olacağını söyledi. Konferansın ardından dinleyenlerin yoğun sorularıyla karşılaşan Şadi Güngör, yaklaşık 1 saat boyunca bu soruları cevapladı. MÜSİAD Kocaeli Şubesi Başkanı Zihni Yılmaz, konferansı nedeniyle Güngör"e teşekkür ederek, plaket takdim etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ