KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
Hayati teşekkür insani öneri
Hayati teşekkür insani öneri
Siyaset
Aktan Uslu
05 Aralık 2018 Çarşamba 15:06
  • 1505
  • 0

Hayati teşekkür insani öneri

CHP’li belediye meclis üyesi Dilek Tan kalp ameliyatı olan teyzesinin kan ihtiyacının temininden ötürü Sadık Albayrak, Oya Tunçel ve Levent Köşker’e teşekkür etti. Gebze Kültür Merkezi’ndeki engelli asansörüne kadro ve sahne girişine rampa önerdi

Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyeleri CHP Meclis Üyesi Dilek Tan, Gebze Belediye Meclisi’nde yılın son olağan toplantısında kalp ameliyatına giren İstanbul’daki yengesi Elmas Tan’ın acil kan talebinin karşılanmasından ötürü Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Albayrak, Büyükşehir ve Gebze Belediyeleri AKP Meclis üyesi ve Kızılay Gebze Şube Başkanı Oya Tunçel ve Gebze Belediyesi Özel Kalem Müdürü Levent Köşker ile Gebze Belediyesi personeli ve Kızılay Gebze Şubesi yönetim ve üyelerine  teşekkür etti.

Dilek Tan, Dünya Engelliler Günü’ne denk gelen 3 Aralık’taki toplantıda Gebze Kültür Merkezi’ne girişte engelli asansörünün engellilerce kullanımı için personel tahsisi ve merkezdeki sahnenin girişine engelli rampası önerdi.

Altı ünite AB Grubu RH pozitif kan bulundu

Edinilen bilgilere göre Dilek Tan’ın İstanbul’daki amcası Murat Tan’ın eşi Elmas Tan’ın bir süre önce acilen kalp ameliyatına girmesi gerekti. Az bulunur; AB Grubu RH pozitif kan grubundan altı ünite ihtiyaç vardı. Dilek Tan devreye Kızılay Gebze Şubesi’ni ve Gebze Belediyesi’ni soktu. Ameliyat esnasında gerekli altı ünite sıcak kan kısa sürede bulundu. İstanbul’un Küçükçekmece İlçesi, Halkalı semtindeki Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ameliyat sonrası Elmas Tan’ın sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Benim açımdan bir imkânsızı başardılar

Gebze Belediye Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısında gündem maddelerinin ardından söz alan Dilek Tan sözlerine, “Gebze Belediyesi’ni hep eleştirmek olmuyor. Arada teşekkür etmek de gerekiyor” diyerek Sadık Albayrak, Oya Tunçel ve Levent Köşker ile Gebze Belediyesi personeli ile Kızılay Gebze Şube yönetimi ve üyelerini teşekkür edip gerekçesini anlattı.  Dilek Tan, “Benim açımdan bir imkansızı başardılar. Bir yakınımın çok acil kana ihtiyacı vardı. Gebze Belediyesi personeli arkadaşlar seferber oldu ve kanı bulduk. Sizin (Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker) nezdinizde teşekkür etmek istedim” dedi.

Kan gruplarınızı Oya Abla’ya bildirin

Bu esnada Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker söz arasına girip, “Oya Abla sağolsun o konuda Gebze’de büyük çalışmalar yapıyor. Belediyede de özel portföyümüz var. Çok özel durumlar, acil kan arayışları için hemen devreye giriyoruz. Çok zor bulunan kan grupları için Özel Kalem Müdürlüğü aracılığı ile ekibi hemen devreye sokuyoruz.  Eşinizin dostunuzun kan gruplarını bize, Oya Abla’ya bildirin. Bu gibi bulunamayan durumlarda hayat kurtarıyor” dedi.

Annesinden sebep düzenli bağışçı oldu

Altı sene kadar önce çok zor bulunan bir kan grubuna sahip annesine kanı bulduklarını ancak o süreçte yaşadıklarından esasla son altı yıldır; her üç ayda bir düzenli kan bağışçısı olduğunu anlatan Köşker, “Kızılay’a bağışta bulunmanın çok faydası var. Sağlık açısından faydalı. Kan değerleri 16-17’inin üzerine çıkınca zaten bağışta bulunamıyorsunuz ve vücutta embriyo atma riski çok fazla. 12 ila 13.5 seviyeleri güzeldir. Mahzuru yoksa her üç ayda bir kan vermeye çalışın. Allah muhafaza. Çok acil bir kan arayışınızda çok faydası var” diye konuştu.

Meclis üyeleri kan bağışında bulunacak

Bu esnada söze Oya Tunçel de girerek bu dönemin meclis grubunun dönem sona ermeden kan bağışında bulunmasını önerdi. Başkan Köşker öneriye destek verdi. Bu hafta içinde veya en kısa süre içinde Gebze Belediye binası içinde kurulacak düzenekle meclis üyeleri kan bağışında bulunacak.

Engellilerle yaşadığımızı unutmamalıyız

Dilek Tan bu konuşmaların ardından yine söz aldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tarihine dair bilgilendirmede bulunup, “Sosyal yaşam ve iş yaşamında kendilerine zor yer bulan ve çok çeşitli güçlüklerle karşılaşan engellilerin farkına varıp onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamalıyız” dedi. Dilek Tan şöyle devam etti:

Sorunlarına çözüm üretmeliyiz

“Sadece 3 Aralık günlerinde, sosyal medyadan paylaşım yaparak değil yaşamın her alanında sorunlarına çözüm üretmek için uğraşmalı ve onları hayatın bir kenarına bırakmamalıyız. Toplumun engellilere karşı geliştirdiği iki önemli tutum var maalesef. Bunlar acımak ve dışlamak. Acımak duygusu iyi niyetten kaynaklanıyor.

Ruhsal açıdan sorun olabiliyor

Diğer tutum ise dışlamak. Bazı insanlar engellileri gördüğünde oradan uzaklaşıyor. Çocuklarını yaklaşmamaları için uyarıyor. Engelliler maalesef bu gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar. Bu tutum engellilerde içe kapanma ve utanma gibi duygulara neden oluyor maalesef. Acımak ve dışlanmak bireylerde ruhsal açıdan sorun oluşturabiliyor. O yüzden hoşgörülü ve saygılı olmak gerekiyor.”

Çalışmalar eksiklik içeriyor

Saydığı gerekçelerden ötürü Türkiye’de engelliler ile yapılan tüm çalışmaların eksiklik içerdiğini anlatan Tan, “Engelli asansörünü ve, otoparkını kullanamamaları, araç park yerlerine engelli olmayanların araçlarını park etmesi gibi, engelli asansörünü engelli olmayanların kullanması gibi sorunlar yaşıyorlar” deyip konuyu yerel eksiklere getirdi.

“Gebze Kültür Merkezi’nde 02 Aralık Pazar günü gerçekleşen engelliler günü etkinliğinde bizzat tanık oldum. Bir engelli vatandaş o asansörü tek başına kullanamıyor. İlla birinin yardımına ihtiyacı var” dedi.

Güvenlik görevlileri yetersiz kalıyor

Köşker bu esnada yine söze girip, “Üst geçit vesaire gibi yerlerdeki engelli asansörleri için kabulümdür ama bizimki dahil tüm kültür merkezlerinde görevli arkadaşlar var” diye konuştu.  

Dilek Tan, kültür merkezi yoğunken güvenlik görevlerinin oraya da yetişemediğini söyleyip Gebze Kültür Merkezi’nin özellikle yoğun günlerinde, engellilerin asansörü kullanabilmesi için bir eleman tahsisini ısrarla savundu.

Gebze Kültür Merkezi içindeki engelli rampasını da ironik bir dille eleştiren Dilek Tan, “O engelli rampası, engelliler çıkmasın diye yapılmıyor. Mühendis değilim ama uygun değil” dedi. Başkan Köşker bu uyarı üzerine ilgililere derhal bakılması talimatını verdi.

Rampası olmayan binaya ruhsat yok

Dilek Tan, “Hepimiz engelli adayıyız. Engelli olabiliriz. Lütfen engellilere yönelik projeler yerinde yapılmalı” derken Köşker engelli rampasının önemine dikkat çekti:  “Engelli rampası olmayan binalara ruhsat istenirken binada engelli olmadığını, 25 santimlik bir şey olduğunu söyleyenler oluyor. Kendimden biliyorum. Hepimiz engelli adayıyız. Bu gibi durumlarda ruhsatı vermiyoruz.”

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ