KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Hem seçtiler hem eleştirdiler
Hem seçtiler hem eleştirdiler
Siyaset
20 Aralık 2009 Pazar 17:33
  • 1360
  • 1

Hem seçtiler hem eleştirdiler

CHP Darıca İlçe Başkanı Baykal Kaya’nın seçilmiş başkan olduğu 1. olağan kongrede yönetim sert eleştirilere maruz kaldı. Eski ilçe başkanı Hüseyin Koca mevcut il ve ilçe yönetimini eleştirdi

CHP`de kongre heyecanı başladı. Darıca ilçe kongresi yapıldı. 29 Mart yerel seçimleri öncesinde Hüseyin Özdinçer`in belediye başkan adayı gösterilmesinden sonra ilçe başkanlığından istifa eden Hüseyin Koca`nın yerine atamayla getirilen mevcut başkan Baykal Kaya, tek listeyle girdiği kongrede seçilmiş başkan oldu. 179 delegenin oy kullandığı kongrede 15 yönetim kurulu üyesi ve 42 il delegesi seçildi.
 

ERENKAYA DİVAN BAŞKANI
Darıca Özdemir Düğün Salonu`nda gerçekleştirilen kongrenin divan başkanlığını CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya yaparken, divan kurulunda Ahmet Özmet ve Hacıbey Balcı yer aldı. Kongrenin açılış konuşmasını Darıca ilçe başkanı Baykal Kaya yaptı. Kaya, ülkenin içinde bulunduğu durumu hatırlatarak, AKP hükümetine yüklendi. Türkiye`nin CHP iktidarına ihtiyacı olduğunu dile getiren Kaya şöyle devam etti:
 

KURTULUŞ CHP`DE
“CHP`yi genelde ve yerelde iktidara getirmek için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Hükümet boş açılım politikaları yüzünden sokak kavgalarına neden oldu. Toplum kurtuluşu sadece CHP`de görüyor.`` Açılış konuşmasının ardından ulu önder Atatürk ve devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Faaliyet ve hesap raporunun okunmasının ardından konuşmalara geçildi.
 

DARICA ÖNEMLİ
İlk sözü CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya aldı.  Darıca`da ilk kongrenin heyecanının yaşandığını belirten Erenkaya, Gebze ile Darıca ilçelerinin Kocaeli`nin en önemli bölgeleri olduğunu söyledi. Milletvekili Erenkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben Darıca ilçemizde CHP`yi en üst düzeye taşımak için gayret gösteren arkadaşlarımıza teşekkür ederim.
 

BÜYÜK FIRSAT
Büyük bir yarış oldu, ama çok az bir farkla yarışı kaybettik. Burada birlik ve beraberliği oluşturabiliriz. Parti içindeki kırgınlıkları bir yere bırakabilirsek, Kocaeli`de ve Darıca`da iktidar olacağımıza inanıyorum. Kırgınlıklar olabilir ama bu kongre süreci kırgınlıkların kalkması için büyük bir fırsat, bunu iyi değerlendirmeliyiz. Kongremiz herkese hayırlı olsun.``
 

MEVCUT YÖNETİM IRKÇILIKLA SUÇLANDI
Hikmet Erenkaya`nın ardından parti üyelerine söz verildi. Kongrede söz alan eski Darıca ilçe başkanı Hüseyin Koca yaptığı konuşmada, mevcut ilçe başkanı ve yönetimine yüklendi. Mevcut yönetimin ırkçı bir politika izlediğini dile getiren Koca sözlerine şöyle devam etti: “1. olağan kurulumuzun barış ve beraberlik içerisinde, iktidara hazırlanma kongresi olmasını isterdik.
 

İÇİM KAN AĞLIYOR
Darıca ilçesinin içerisinde bulunduğu durumu, yani yöneticilerin partimizi bitirmek için nasıl gayret ettiğine içim kan ağlayarak değineceğim. 89 bin seçmenin bulunduğu Darıca ilçemizde partimizin kayıtlı üyesi 780 civarında. Yöneticilerimiz bunu da çok görerek partimizin gerçek CHP`li olan bir kesiminin partiyi işgal ettikleri, Darıca`da ikamet etmedikleri gerekçesiyle ihracını istedi.
 

EMELLERİNE ULAŞTILAR
İl yönetimi de aynı zihniyetle, araştırmadan, incelemeden, genel merkezi yanıltarak bütün sülaleleri gerçek CHP`li olan bu üyeleri tasfiye ederek çarpık emellerine, CHP`yi Darıca`da bitirerek ulaştılar. Yüzde 19`larla övünen zihniyet önümüzdeki seçimlerde yüzde 6`larla yetinmek zorunda kalacaklar. Bu karar partideki barış, birlik ve beraberlik kanalları kapattı.
 

KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
Bu kıyım ve partiyi bitirme gayretlerine rağmen yetkililerin harekete geçmemesi, gereğini yapmaması, tasfiye edilen gerçek CHP`lileri son derece üzüyor. Bu yapılanlara ortak olanlar ve gereğini yapmayanlar bilsinler ki bu partiden uzaklaştırılanlar kendilerinin uzaklaştırılmasına değil, partilerinin düşürüldüğü duruma ve bitirme çabalarına üzülüyorlar. Bundan sonra kendiniz çalar kendiniz oynarsınız.”
 

TARHAN SİRMEN`E YÜKLENDİ
Kongrede söz alan Darıca eski Belediye Başkan aday adayı Tahsin Tarhan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen ve CHP`li milletvekillerine yüklendi. Tarhan şöyle konuştu: “Darıca`da seçimleri kazanabilirdik. Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sefa Sirmen gitti SP`lilerle, tarikatlarla işbirliği yaptı. Partinin tabanından uzak kaldı.
 

BİZLER SOLCUYUZ
Darıca belediye başkan adayımız tek başına mücadele etti. Daha sonra da bizim hatalarımız oldu. Bizler solcuyuz. İnsana doğaya ezilene karşı sorumluluğumuz var. Bundan sonra CHP`nin kuruluşunu anlatmaya gerek yok. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, tarikatlarla mücadele ederek cumhuriyeti kurdu. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ABD emperyalizmine karşı mücadele verdi.
 

SİNDİREMİYORUM
Bizler de burada delege kavgası veriyoruz. Ülke elden gitmiş. Aydınlarımız Ergenekon Davası`ndan cezaevine giriyor. Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet elden gidiyor. Ben muhalefette kalıp milletvekili olmaktansa, iktidarda olup çaycılık yapmayı tercih ederim. Ben artık AKP iktidarını içime sindiremiyorum. Şükrü Karabalık`ın bizi yönetmesini içime sindiremiyorum. Ben gençleri çok seven biriyim.
 

ARKADAN KONUŞMAYALIM
Üniversite bitiren gençlerimiz iş bulamıyor. Adamlar her köşeyi kapatmış. Ve bizler hiç bir şey yapmıyoruz. Bir yürüyüş bile yok. Sadece genel başkanımız mücadele ediyor. Hiçbir il ve ilçe başkanı çıkıp da gündemdeki meseleler hakkında bir basın açıklaması yapmıyor. Gelin burada konuşalım, tartışalım ama sokakta birbirimizin arkasından konuşmayalım. Pırıl pırıl meclis üyelerimiz var.
 

DEMOKRASİ YOK
Buradan parti büyüklerimize sesleniyorum. Gelin aylık toplantılar yapalım. Şu AKP`yi başımızdan atalım. Gelin bana vekâlet verin. Ben koltuk da istemiyorum. Ben milletvekili de olmak istemiyorum. Zaten Türkiye`de demokrasi yerleşmemiş, bütün CHP milletvekilleri Genel Başkan Deniz Baykal ne derse onu yapıyor.” Tarhan`ın ardından il başkanı Cengiz Sarıbay, kısa bir konuşma yaparak, partililere birlik çağrısında bulundu ve AKP iktidarından kurtulmak için, ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

 

BAYKAL KAYA`NIN LİSTESİ

Yönetim Kurulu Üyeleri: Özden Kısayol, Bekir Fildişi, Eşref Akbaba, Selim Özcan, Ali İhsan Kösali, Gülşen Karataş, Ali Ceylan, Musa Kovalık, Ahmet Karabacak, Gülçehre Bilgin, Maliki Yaşar, Mehmet Rıza Özadlı, Aydın Karataş, Ayşegül Şiddetoğlu.


İL DELEGELERİ:
Baykal Kaya, Hüseyin Özdinçer, Tahsin Tarhan, Salman Kösali, Ahmet Özmet, İbrahim Karataş, Özden Kısayol, Selim Özcan, Cengiz Gök, Erhan Soyak, Ertan Kayıkçı, Süleyman Başak, Hacıbey Balcı, Kasım Cengiz, Hüseyin Çadır, Ali Yapa, Cefer Kemal Cin, Salim Durulmuş, Sadi Kılıç, Bayram Kömürcü, Mehmet Ceylan, Zeki Sekmen, Fatih Hayri Bozkurt, Sema Berk, Hakan Altıparmak, Dursun Uslu, Atilla Özdemir, İzzet Can, Kenan Sinan, Battal Yalçın, Turgay Keskin, Maliki Yaşar, Şükrü Öztürk, Abdurrazak Uksak, Sevim Bahadır, Şemdin Ceylan, Turgut Korkmaz, Metin Dede, Hamit Demirci, Yavuz Çetin, Rıza Korkmaz, Ömer Özbek.

İZLENİM:

SALON BOMBOŞTU
İlçe olduktan sonra ilk kongresini gerçekleştirmesine rağmen kongreye çok az kişi katıldı. Salonun yarıdan fazlası boştu.  Gebze ilçenin kongresinde bulunan il başkanı Cengiz Sarıbay, eski il başkanı Rıdvan Alkan, İzmit Belediye Başkan adayı Fikret Toker, İzmit eski ilçe başkanı Necdet Çetinak ve diğer partililer Darıca kongresine uğrayarak, ilçe başkanı ve yönetimini tebrik ettikten sonra Sefa Sirmen`in ablasının cenazesine katılmak için salondan ayrıldılar. Hikmet Erenkaya da cenazeye katılmak üzere divan başkanlığına Ahmet Özmet`i vekil kılarak, salondan ayrıldı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ