KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
İşte Baykal'ın mektup cevabı
İşte Baykal'ın mektup cevabı
Siyaset
10 Ekim 2009 Cumartesi 10:18
  • 2854
  • 1

İşte Baykal'ın mektup cevabı

Başbakan Erdoğan, görüşme talebini içeren mektubu Baykal’a gönderdi. CHP lideri, Erdoğan’a ne yanıt verecek?

CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan ile görüşecek. Baykal'ın cevabı olumlu olacak ama bu hükümetin izlediği yöntemi kabul ettiği anlamına gelmiyor.

Baykal, Başbakanın davetine ne yanıt vereceğini Milliyet Ankara temsilcisi Fikret Bila'ya açıkladı.. Baykal kendisinin görüşlerini merak eden Erdoğan'a tepkisini şu sözlerle dile getiriyor: "Asıl ben sizin görüşünüzü merak ediyorum"

Baykal izleyecekleri yolu Fikret Bila'ya anlattı. Yazar da bugünkü köşesinde o yol haritasını haritasını yazdı.


Önce yazılı yanıt

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan`a yazılı bir yanıt gönderecek. Yanıt, iki aydır devam eden Kürt açılımı süreciyle ilgili olarak, CHP`nin saptamalarını içerecek. Baykal, bu süreçte ortaya çıkan kaygıları, toplumda oluşan gerginliği, kuşkuları yanıtında Başbakan`a iletecek. Sürecin toplumda başlattığı ayrışmayı vurgulayacak ve sürecin böyle devam etmesi halinde yol açacağı sorunları dile getirecek. Bunlarla ilgili bazı belgeleri de mektubuna ekleyecek. CHP`nin raporlarının kamuoyuna açıklandığını da belirtecek olan Baykal`ın, gerek duyması halinde bunları da mektup eki olarak göndermesi olasılık dahilinde. Henüz buna karar vermiş değil.


Baykal görüşecek

CHP lideri Baykal, davet mektubunun içeriğinden tatmin olmamakla birlikte Başbakan Erdoğan`ın görüşme isteğine olumlu yanıt verecek. Baykal, açılım sürecinin artık somutlaştırılmasını istiyor. Hükümetin ne yapacağının ortaya çıkması gerektiğini savunuyor. Hükümetin ne yapacağını bilmeden yürütülen tartışmaları faydalı bulmuyor. “Bunu görmeliyiz ki” diyor, “Biz de şu yanlış, bu doğru olur, şu şöyle sakıncalar doğurur, bu böyle faydalı olur, diyebilelim. Yoksa formalite icabı görüşmek faydalı olmaz.”
Yapılacak görüşmenin hükümetin atmayı düşündüğü somut adımları tartışmak üzere gerçekleşmesinden yana...

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ