KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
İSU’nun borcu 500 milyonu aştı
İSU’nun borcu 500 milyonu aştı
Siyaset
06 Aralık 2010 Pazartesi 15:14
  • 1439
  • 2

İSU’nun borcu 500 milyonu aştı

İSU Genel Kurulu’nda yaşananlar hakkında basın açıklaması yapan Fahri Örengül, 500 milyon TL borcu olan İSU’nun batık bir şirket olduğunu söyledi

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, geçtiğimiz hafta gerçekleşen İSU Genel Kurulu`nda yaşananların değerlendirmesini yapmak için il binasında toplantı düzenledi. Etkinlikte; il başkanı Ferhan Şensoy, il yöneticileri, meclis üyeleri ve partililer hazır bulundu. İSU ve Büyükşehir`in çalışmaları ile İSU`nun bütçesini gündeme alan Örengül, CHP`nin İSU`yu teslim ederken 4 trilyon borçla teslim ettiğini bu borcun 6 yılda 125 kat artarak 500 trilyon olduğunu ifade etti.
 

HALKI YANILTIYORLAR
Sayıştay raporlarına göre İSU`nun belediyeye bağlı tek şirket olduğunu ve kaynakların doğru değerlendirilmediğini söyleyen Örengül, İSU`nun yönetimden aciz, amatör ruhla idare edildiğini açıkladı. AKP`lilerin İSU`nun büyük kaynakları yokmuş gibi halkı yanılttığını da ifade eden Örengül, “Kocaeli halkını yanıltıyorlar. İSU`nun 2011`de 435 milyon TL geliri var. Devasa bir şirket. Ama İSU ve Büyükşehir büyük bir aymazlık içinde. Ne beceri, ne otorite var. İş yapma isteği ve vizyonları yok” dedi.
 

ÇALIŞINCA ÖLÜYOR
Geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinde 6 kişinin hayatını kaybetmesine de değinen Örengül, Büyükşehir`in ‘çalışınca oluyor` sloganını ‘çalışınca ölüyor` olarak değiştirerek, “169 trilyonu yerin altına gömmüşlerdi. Nereye gömdünüz? Darıca`da selden önce vatandaşların dilekçesi ve TÜBİTAK`ın uyarı raporu var. Biz de meclis toplantılarında söylemiştik. Ama ciddiye almadılar. Acemi çalışıyorlar. Hiçbir çalışma yapmasalar ölümler de olmayacak. Artık Büyükşehir çalışınca ölüyor” şeklinde konuştu.
 

KANDIRA DAVA AÇSIN
Kandıra`ya giderek sel felaketine neden olan Namazgah Deresi`ni incelediğini de belirten Örengül, Kandıra`da sel mağdurlarının mahkemeye gitmesi halinde tüm kayıplarını tahsil edebileceklerini söyledi. Örengül şöyle devam etti; “Kandıra Belediye Başkanı selin faturasını İSU`ya kesiyor. İSU da Kandıra Belediyesi`ne. Bu işin sorumlusu Büyükşehir ve İSU`dur. Derede hiçbir çalışma yapmasalar sel olmazdı. Süs diye koydukları metal setler sele neden oldu. Sel mağdurları hemen dava açsın. Kesin kazanırlar. Zararlarını karşılasınlar.” 
 

127 MİLYON BORÇ
2011 bütçe ve performans görüşmelerinin yapıldığı toplantıda Büyükşehir`in borçlanmayı İSU`dan yaptığını gördüklerini açıklayan Örengül, “İSU`nun borcunun tamamı Büyükşehir`in borcu. 500 trilyonun üzerinde İSU`nun borcu var. Üstelik 2011 yılında 127 trilyon daha borçlanma yapacak. Buna rağmen 2010 yılı yatırım oranı sadece yüzde 30” diye konuştu. Örengül ayrıca, “İSU bu haliyle borç batağı içinde. Yönetimin temelinde borcu borçla kapatma var. 40 trilyona yakın kaynak Sapanca Boru hattı ile Çalık Grubu`na aktarıldı. Önümüzdeki yıl kaynaklar doğru değerlendirilmezse daha çok zararlar doğacak” dedi.
 

BORÇ 125 KAT ARTTI
2003 yılı sonunda CHP`nin AKP`ye İSU`yu devrederken toplam 2.5 trilyon borcu olduğu halde İlyas Şeker`in 4 trilyon iddiasını kabul ettiklerini söyleyen Örengül, “Onların dediği gibi borç 4 trilyon olsun. 6 yılda bu borç 125 kat artarak 500 trilyonu geçti. Halk 125 kat artan bir hizmet gördü mü?” diye konuştu. İSU Meclisi`nin gündeminin kendilerine verilmediğini ve meclise 3 gün kala bütçeyle ilgili dökümanların kendilerine ulaştığını ifade eden Örengül, “Gündemi bile internetten alabiliyoruz. Bunu hazırlamaktan bile acizler. CHP grubuna ‘gelin inceleyin` diyorlar. Madem bu kadar şeffaflar denetim kuruluna bizden bir arkadaş getirsinler” şeklinde konuştu.
 

PARA AKTARIYORLAR
AKP`lilerin paraları yeşil sermayeye aktardıklarını belirten örengül, çok yakında Kent Konut`ta yaşanan borçlar hakkında da önemli açıklamalar yapacağını kaydetti.  Örengül açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı; “İZAYDAŞ, Antikkapı, Belde A.Ş. gibi yan kuruluşların yanı sıra yeşil sermayeye para aktararak altyapı oluşturup siyaseti ele geçirmeye çalışıyorlar. AKP`nin Türkiye`nin her yerinde şirketleşerek çalışıyor. Böylece ihaleleri daha kolay yapıp bilgi almamızı zorlaştırıyorlar”
 

SU ZAMMI GELEBİLİR
İSU`nun yatırımları artarken borçlarının çoğalmasının büyük bir tezatlık olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Fikret Gökmen ise, “Bir şirketin borçları varlıklarının üzerindeyse borca batıktır. İSU`da borca batıktır. Yatırım azalıyor ama borç artıyor. Ciddi bir çelişki var. İSU, 5 İzmit Belediyesi büyüklüğünde bir şirket. Böyle giderse 6 ay sonra bütçeye su zammını koyacaklar. Ya da borçlanmaya devam edecekler” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ