Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4823 TL
  • 6.2239 TL
  • 7.2797 TL
Kocaeli Zirve
KOBEL-DER’liler taban ayarlaması istiyor
KOBEL-DER’liler taban ayarlaması istiyor
Güncel
09 Mayıs 2010 Pazar 14:40
  • 598
  • 0

KOBEL-DER’liler taban ayarlaması istiyor

KOBEL-DER üyeleri, sözleşme sürecini konuşmak için İrfan Gün ile bir araya geldi. İşçiler, taban ayarlaması ve yemek ücreti istediklerini söyledi

Kocaeli Belediye ve Teşebbüsleri Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KOBEL-DER) Büyükşehir Belediyesi`nde sözleşme süreciyle ilgili bilgilendirme yapmak üzere üyeleriyle Hizmet-İş Sendikası 2 No`lu Şube Başkanı İrfan Gün`ü buluşturdu. Dernek binasında gerçekleşen toplantıya yaklaşık 30 işçi katıldı. 15 dakikası basına açık olan toplantıda sunuş konuşması yapan dernek başkanı Hakan Tamer, dernek olarak ‘belediyeyle aile hassasiyetinde bütünleşmek arzusunda` olduklarını belirterek şunları kaydetti;

İLK SINAVINI VERİYOR
“Hizmet-İş Sendikası ilk sınavını veriyor. Örgütlenmesini tamamladıktan sonra şimdi de sözleşme sürecini yürütüyor. Daha önceki sözleşmelerde bir takım haklarımızdan feragat edildi. İstediğimiz yüzde 15 zamma karşı, verilen yüzde 8,5 rakamı abestle iştigaldir. Bu rakam beklentilerimizi karşılamıyor. Bizler belediye başkanını seviyoruz onunda bizi sevdiğini biliyoruz. Her yerde ücretler 70 TL seviyesinden 100 ile 110 TL`ye kadar yükseldi. Pahalı bir ilde yaşadığımız düşünüldüğünde onurla, başımız dik yürümek istiyoruz.

DELEGE PEŞİNDE KOŞUYORLAR
Bizim istediğimiz belli, taban ayarlaması ve yemek ücreti istiyoruz. Bu nedenle de yüzde 8,5`lik zam bizi mutlu etmeyecek.” Bazı kişilerin bu sözleşmeye fesat karıştırdığını ileri süren Tamer, “Bizim gündemimizde sözleşmenin dışında herhangi bir şey yok. Ama bazıları fitne ve çıkarlar içerisinde olabilir. Ama biz sözleşme bitmeden gündemimize başka konu almayacağız. Sözleşme bizim onurumuz. Bazıları delege peşinde koşuyorlar kimden destek alıyorlarsa alsınlar. Bu gibi şeylere itibar etmeyin. İşçi kendisine layık olanı seçecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

GERİ ADIM ATMADIK
Tamer`in ardından konuşan şube başkanı Gün gelinen noktadan memnun olduğunu söyleyerek, “Bizlerde sizler gibi verilen teklifi yeterli bulmuyoruz. Bu nedenle teklifi aldıktan sonra sizlere sunacağız. Hak ettiğiniz bir sözleşmeyi imzalamak istiyoruz. Bu sözleşmeyi hakkıyla son noktaya getirmemiz gerekiyor. Sabırla müzakere sürecini de tamamlayacağız” dedi. Müzakere sürecinde dedikadulara itibar edilmemesini isteyen Gün, konuşmasına şöyle devam etti; “Sosyal haklardan ‘geri adım atmayacağız` dedik ve atmadık. Bu konuda vicdanım oldukça rahat. En son noktaya kadar sabırla ve sükunetle gideceğiz. Mücadelemiz kamuoyundaki gibi bir mücadele olmayacak.

PROMOSYANLAR SALI GÜNÜ
Birlik ve beraberlik içerisinde kol kola geldiğimiz şu nokta olumludur. Bu sürecin karışmasını isteyen çevreler var ama onların oyununa asla gelmeyeceğiz. Herkesin sakin olmasını ve sizlerin desteklerinizi esirgememenizi istiyorum. Sözleşme imzalamak için sözleşme imzalamayacağız. İstediğimiz sözleşmeyi imzalayacağız. Üstesinden gelemeyeceğimiz sıkıntı yok. Ayrıca promosyonlarla ilgili olarak da salı günü ihale kararı imzalanacak” diyerek konuşmasını bitirdi. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ