KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Yaşasın! Trekking sezonu açıldı
Yaşasın! Trekking sezonu açıldı
Yaşam
23 Nisan 2010 Cuma 23:16
  • 3818
  • 1

Yaşasın! Trekking sezonu açıldı

Pazar günü, sevgili arkadaşlarım Tolga Taneli ve Berkan Aslan’ın düzenlediği doğa yürüyüşüne katıldım. Araya soğuk ve uzun kış mevsimi girince aksayan trekking organizasyonları, baharla birlikte yeniden start aldı.

O gün her şeyden uzak, doğayla iç içe öylesine güzel bir gün geçirdik ki… Trekking`i özlemişiz.
Son yıllarda, çalışan insanların şehir stresinden kurtulup doğaya sığınmasıyla, doğa sporlarına yönelim arttı. Bu sporların başında gelen trekking için günübirlik ya da daha uzun süreli organizasyonlar düzenlenmeye başlandı. Trekking rehber eşliğinde, grup halinde, birbirinden kopmadan, uzun ve yorucu bir yürüyüşü içerir. Bu sebeple aktivite alanı ormanlık bölgeler, yaylalar, kanyon içleri, akarsu ve göl kıyılarıdır. Bu alanlarda yapılacak yürüyüş, zorluk derecesine göre farklılık gösterir. Özel rahatsızlığı bulunmayan, her yaştan insanın kolaylıkla katılabileceği yürüyüşler için, zaten doğal güzellik bakımından şanslı olan ülkemizde, herkese uygun parkur mevcuttur.

REHBER ÖNEMLİ
İlk defa trekking`e katılacak olan kişiler, daima en kolay parkuru tercih etmelidir ki,  hem grubunu hem kendini hem de rehberini riske atmasın. Daha sonra kademe kademe zorluk seviyesi yüksek parkurlara geçilebilir.
Doğa yürüyüşlerinde rehber de önemli. Rehberler, parkuru iyi tanıyan, aktivite öncesinde keşif yapmış (eskiden rehber olarak avcılar tercih edilirken, şimdi dağcılar revaçta), olabilecek her türlü olumsuzluğa karşı önlem alabilecek, yeterli bilgi ve beceriye sahip kişiler olmalıdır ki, tüm grubun sorumluluğunu alabilsin.
Günübirlik düzenlenen trekking, sabahın erken saatlerinde başlar ve akşamüstü son bulur. Akşam düzenlenen doğa yürüyüşleri olduğu gibi, mağara keşfi, kaya inişi gibi zorlu parkurlar da programa ilave edilerek aktivite zenginleştirilir. Doğa tutkunları için hepsini yaşamanın ayrı bir keyfi vardır.
Tabii, bu organizasyonlardan kimse konfor beklemesin! Yürüyüş esnasında kar, yağmur ya da güneş size sürpriz yapabilir. Çamura batabilir, taşların üzerinde, engebeli zeminde tırmanış yapabilir, eğim içeren arazide bazen tek sıra halinde geçilebilecek kadar dar, bazen geniş yollarda durmadan yürümek zorunda kalabilirsiniz.

TREKKING PİKNİK DEĞİLDİR
Bu iki kavram kesinlikle karıştırılmamalıdır.
Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelen trekking, doğal engellerle kaplı araziyi ulaşım aracı kullanmadan, yürüyerek aşmaktır. Piknikte uzun ve yorucu yürüyüşler yoktur. Daha çok çayır çimene oturup mangal yapılır, oyunlar oynanır. “Aman canım, ne var bunda? Biz her gün çarşı pazar yürüyoruz“ demeyin. O yollar, bu parkurlara benzemez. Sağlıklı ve dayanıklı olduğunuzdan eminseniz ve doğaya ilgi duyuyorsanız bu ekonomik aktiviteyi kaçırmayın!
Trekking için en ideal mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Benim de severek katıldığım bu organizasyonların şimdi tam zamanı ve sık aralıklarla yapılacak olan bu aktivitelere katılmanızı öneririm.


TREKKING İÇİN YANIMIZA NELER ALMALIYIZ?

Sırt çantamıza mutlaka hava şartlarına göre yedek giysi koymalı, yanımızda yiyecek, içecek de bulundurmalıyız. Yol boyunca yürürken vücudumuz su kaybedeceğinden, çantamızdan özellikle sıvıları eksik etmemeliyiz. Yürüyüşe uygun rahat kıyafetler tercih etmeli, ayakkabı seçiminde de dikkatli olmalıyız. Spor ayakkabı ya da bot giymeli ve altının girintili çıkıntılı, yürürken kaymayacak biçimde olmasına özen göstermeliyiz. Hava şartlarına göre yağmurluk, şapka ya da fener, çakı gibi araçlar da bu listeye eklenebilir.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNÜN FAYDALARI
Zaten faydalı olan yürüyüşü, bir de doğayla iç içe, bol oksijenli, temiz havada yaparsanız tadından yenmez. Belirli zorluklar içeren bu yürüyüşleri aslında bize kendimizi keşfetmeyi, doğa sevgisini, kendimize güvenmeyi öğretir. Vücudun direncini arttırmakla beraber, ruhsal sağlığımıza da fayda sağlar. Günlük yaşantımızdan, sorunlarımızdan uzaklaşıp bir bitkiyi incelemek, doğa fotoğrafları çekmek, yeni insanlarla tanışmak ve dalından meyve koparmak kendimizi daha mutlu ve pozitif hissetmek için birebirdir.
Bir saatlik bir yürüyüşte, aynı tempoda devam edildiği takdirde ortalama 500 kalori yakılır, kaslar güçlenir, endorfin hormonu salgılanır, stres azalır. Zayıflamak isteyenler için de, biliyoruz ki yürüyüş en ideal sporlardan biridir. Doğada yürüyüş idealin de idealidir!

SINIRLARI AŞTIK
Bizim doğa yürüyüşlerimiz kalabalık ve eğlenceli geçer. Başka illerden de katılım yüksek olur fakat bu kez sınırları aştık; Fildişi Sahili`nden gelen Francis isimli doğa tutkunu arkadaşımızın katılımıyla, programa ayrı bir renk geldi.
Havaların dengesizliğine inat, iptal edilmeyen organizasyonda şansımız da yaver gitti ve yağmura yakalanmadık. Serin ve güzel bir hava hakimdi. Hatta güneş yaktı diyebilirim. Şu an hala yüzüm ve boynum güneş yanığı.
Program için, sabah 40 kişilik bir ekip toplandı. Otobüsle Kartepe`ye doğru hareket edildi. Sabah ikramlarıyla güne başlanırken, markette duraklanıp yiyecek içecek takviyesi yapıldı. Ardından yürüyüşümüzün başlangıç noktasına vardık ve kendimizi doğanın kollarına attık. Rehberlerimizin önceden keşif yaptığı alan 1700 m. yükseklikte, orta derecede zorluk içeren, tırmanış ve eğimin hakim olduğu, 10 km uzunluğunda bir parkurdu. Orta dereceli parkurlarda yürüyüş, ortalama 5-6 saati buluyor. Tabii, grubun yürüyüş hızı da önemli. Yani bu süre gruptan gruba değişebilir nitelikte. Arkadaşlarımızın organizasyonuna lisanslı dağcı, profesyonel eğitmen Mehmet Demir de liderlik yaptı. Bölge, rota, ilkyardım ve kamp bilgisine sahip rehberlerimizin komutları doğrultusunda ilerledik. İki farklı zirvede kısa molalar verip doğayı en güzel haliyle, baharı kucaklarken fotoğrafladık. Şahin Tepe`de verdiğimiz molada video çekimleri yaptık, zulamızdaki yiyeceklerden yiyip, kalan yol için enerji topladık. Dallar, dikenler, engebeler arasında şarkılarla, sohbetle devam eden yürüyüş boyunca, yer yer karlı alanlara rastladık. Son yağan karda yürümek de çok keyifliydi. Mis gibi havayı ciğerlerimize çekerken, tüm şehir ayaklarımızın altındaydı. O gün biraz sis olsa da, bulutların görünümü ve manzara mükemmeldi.

ROMANTİK EVLENME TEKLİFİ
Ardından romantik bir evlenme teklifinde, figüran rolü oynadık. Her birimiz sıralı bir şekilde dizilerek arkamızı döndük ve elimizde tuttuğumuz kağıtlarla bir harfi temsil ettik. Çiftimiz geldiğinde elimizdeki kağıtlarla, aynı anda döndük. Mehmet`in, Ebru`ya evlenme teklifini içeren yazısı, sadece Ebru`yu duygulandırmakla kalmadı, hepimizi heyecanlandırdı. Çok güzel bir andı. Tebriklerin ve küçük bir kutlamanın ardından yola devam ettik.
Uzunca bir yürüyüş sonrası Kuzu Yaylası`na vardığımızda, mangalda sucuk saati gelmişti. Artık kimsenin bir adım daha atacak hali kalmamıştı. Derhal güç toplamamız gerekiyordu. Eğlenceli, bol kahkahalı yemek sonrası yarışmalar başladı.
Şu ana kadar, kaç yarışmaya katıldıysam kazanamadım ama yarışmacılara taktik verme ve uygun kişileri ortaya çıkarmada iddialıyım. Halat çekmede “Havuçlar“ olarak isimlendirdiğimiz grubumuz kazandı. Diğer bir yarışmada, kardeşimi tam destekle finale taşıdık ve girmesi konusunda ısrarda bulunduğum, kendisinde gelecek gördüğüm bir arkadaşım da ödülü kazanarak bizi gururlandırdı.
Yarışmalarla çok güldük, çok eğlendik ve yorulduk. Dönüş için toparlanmaya başladık ve dağdan inişte çay molası içimizi ısıttı. Dönerken müzisyen arkadaşım Koray Gül şarkılar söyledi. Böylece evimize yorgun ama mutlu döndük.

Sanem`in tavsiyesi:
Kalabalık ve gürültülü şehir hayatından tek bir gün bile olsa uzaklaşmak, doğayla baş başa kalmak, hem spor yapmak hem doğayı keşfetmek, güzellikleri paylaşmak ve yeni arkadaşlıklar kazanmak için ideal olan, fiyatları uygun bu aktiviteye, hafta sonları elimizden geldiğince üşenmeden katılmaya çalışalım.

İletişim için:
Tolga Taneli GSM: 0537.6732048
Berkan Aslan GSM: 0532.3862547
Ayrıca “Kocaeli Doğa Yürüyüşü Organizasyonları“ grubu,  facebooktan eklenerek de irtibata geçilebilir.
Tur ücreti 25 TL olup, yiyecek fiyata dahil değildir.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ