KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
İzmit Meclisi fesh olur mu?
İzmit Meclisi fesh olur mu?
Siyaset
15 Ekim 2009 Perşembe 13:51
  • 1668
  • 2

İzmit Meclisi fesh olur mu?

İzmit Belediye Meclisi’nde gensoru krizi şimdilik aşıldı gibi görünüyor. Ancak meclisin bundan sonraki çalşmalarında eski uyum olacak mı hep birlikte göreceğiz. Ve gerçekten de İlyas Şeker’in dediği gibi meclisin düşmesi gibi bir durum söz konusu olur mu?

29 Mart yerel seçimlerinde, AKP-CHP rekabetinin en yoğun yaşandığı yerlerden biri de İzmit oldu. İzmit`teki seçimler, Türk siyasi hayatında uzun yıllar unutulmayacak cinstendi. Hem seçim öncesi, hem seçim gecesi ve özellikle seçim sonrasıyla, İzmit`teki seçimler hafızalardaki tazeliğini hala koruyor.
 

ÇÖPLERDEN OY ÇIKMIŞTI
Çöplerden çıkan oylar, sonrasında ortaya çıkan bir adamın hem CHP`den, hem de AKP`den para aldığını açıklaması, sonrasında Nevzat Doğan`ın mazbatasını alırken hakim Turan Ateş`in sözleri daha uzun yıllar unutulmayacak. 29 Mart gecesi, saat 24.00`de seçimi kaybetmiş bir belediye başkanı olarak evine giden Nevzat Doğan, saat 02.00 sıralarında seçimi kazandı.
 

6 AY FENA DEĞİLDİ
Ve ne olduysa bundan sonra oldu. Nevzat Doğan, rakibi Fikret Toker`den fazla oy aldı ama, mecliste çoğunluğu CHP sağladı. Ve o dönemden itibaren tüm gözler İzmit Belediye Meclisi`nin aylık olağan toplantılarına çevrildi. CHP`nin muhalefetinden çok, belediye başkanı Nevzat Doğan`ın göstereceği mukavemet de merak ediliyordu. İlk 6 ay, aslında fena geçmedi.
 

BAĞIŞTAN SONRA FİLM KOPTU
CHP`liler ile AKP`liler ilk 6 ayda yapılan toplantılarda büyük bir uyum içinde çalıştılar, gazetelerde sarmaş dolaş fotoğrfaları yayınlandı. Ancak ne olduysa belediyenin çöp ihalesi, Belsa Plaza`nın tadilatı ve bu tadilat için Çevre Temizlik`ten alınan bağıştan sonra oldu ve meclis üyelerinin arası açıldı.
 

İYİ NİYETTEN UZAK MI?
CHP`liler, bu bağışın, belediyeyi zarara uğrattığını iddia ederek, gensoru verdi. AKP`lilere göre ise bu girişim gereksiz ve iyi niyetten uzaktı. AKP`liler, gensorunun meclis üyelerinin başvuracağı en son yöntem olması gerektiğini iddia ederken, CHP`liler ise gensoru isteklerinin arkasında sonuna kadar durdu.

 

26. MADDE NE DİYOR?

CHP`liler, Belediye Kanunu`nun 26. maddesine dayanarak gensoru verdi. Peki gensoru nedir, hangi halde verilir? İşte Madde 26:
MADDE 26.- Belediye meclisi, bilgi edinme ve denetim yetkisini faaliyet raporunu değerlendirme, denetim komisyonu, soru, genel görüşme ve gensoru yoluyla kullanır.
Meclis üyeleri, meclis başkanlığına önerge vererek belediye işleriyle ilgili konularda sözlü veya yazılı soru sorabilir. Soru, belediye başkanı veya görevlendireceği kişi tarafından sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılır.
Meclis üyelerinin en az üçte biri, meclis başkanlığına istekte bulunarak, belediyenin işleriyle ilgili bir konuda genel görüşme açılmasını isteyebilir. Bu istek meclis tarafından kabul edildiği takdirde gündeme alınır.
Belediye başkanınca meclise sunulan bir önceki yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse yetersizlik kararıyla görüşmeleri kapsayan tutanak, meclis başkan vekili tarafından mahallin mülkî idare amirine gönderilir.
Vali, dosyayı gerekçeli görüşüyle birlikte Danıştaya gönderir.
Yetersizlik kararı, Danıştayca uygun görüldüğü takdirde belediye başkanı, başkanlıktan düşer.
Meclis üye tam sayısının en az üçte biri oranındaki üyenin imzasıyla belediye başkanı hakkında gensoru önergesi verilebilir. Gensoru önergesi, meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyu ile gündeme alınır ve üç tam gün geçmedikçe görüşülemez.
Gensoru önergesinin karara bağlanmasında dördüncü fıkraya göre işlem yapılır.BELEDİYE MECLİSİ DÜŞER Mİ?

İzmit Belediyesi`nin AKP`li meclis üyesi İlyas Şeker, önceki gün yapılan meclis toplantısında CHP`li meclis üyelerini üstü kapalı bir şekilde ‘meclisin düşmesi` konusunda uyardı.
Peki gerçekten meclis düşer mi? Meclisin düşmesi için hangi şartlar gerekli? Şeker, bu üstü kapalı tehditi, 30. maddeye dayanarak yaptı. Bakın 30. madde ne diyor?
MADDE 30.- Belediye meclisi;
a) Kendisine kanunla verilen görevleri süresi içinde yapmayı ihmal eder ve bu durum belediyeye ait işleri sekteye veya gecikmeye uğratırsa,
b) Belediyeye verilen görevlerle ilgisi olmayan siyasî konularda karar alırsa,
İçişleri Bakanlığı`nın bildirisi üzerine Danıştayın kararı ile feshedilir.
İçişleri Bakanlığı gerekli gördüğü takdirde meclisin feshine dair bildiri ile birlikte karar verilinceye kadar meclis toplantılarının ertelenmesini de ister. Danıştay, bu hususu en geç bir ay içinde karara bağlar.
Bu şekilde feshedilen meclisin yerine seçilen meclis, kalan süreyi tamamlar.

 


BAĞIŞ ŞARTLI MI DEĞİL Mİ?

CHP`li meclis üyelerinin gensoru istemesinin ana nedeni, Belsa Plaza`nın tadilatı sırasında, Çevre Temizlik firmasından alınan 700 bin TL+KDV tutarındaki bağış. CHP`liler ısrarla bu bağışın şartı bağış olduğunu ve dolayısıyla kabul edilmeden önce meclisin onayına sunulması gerektiğini ifade ediyor.
AKP`liler ise bağışın nakdi bağış olmadığı için şartlı bağış sayılamayacağını söylüyor. İşte olayın başlamasına da düğümlenmesine de neden bu bağış.

 


DOĞAN`DAN SİTEM VAR

Önceki gün yapılan meclis toplantısında, son sözü belediye başkanı Nevzat Doğan aldı ve belki de ilk kez CHP`yi doğrudan hedef alan bir konuşma yaptı. Nevzat Doğan, kelimelerini özenle seçse de, CHP`lilere “İçinizde aramızı bozmaya çalışanlar var” mesajını verdi. 

 


GENSORU İÇİR YETERLİLİK SAYISI

Bir mecliste, başkanın görevden düşürülmesine bile neden olabilecek gensorunun kabul edilmesi için meclis üye sayısının 4`te 3`ünün evet oyu kullanması gerekli.
İzmit Belediye Meclisi`nde, 21 CHP`li, 16 AKP`li üye bulunuyor.
Dolayısıyla, gensorunun kabul edilmeyeceği baştan biliniyordu.


ADNAN UYSAL GELMEDİ

Gensoruun görüşüldüğü meclis toplantısına katılmayan tek bir meclis üyesi vardı, o da CHP`li Adnan Uysal.
Bir dönem, Hizmet-İş Sendikası`na da geçerek gündem yaratan Adnan Uysal, böylesine kritik bir toplantıya katılmayarak, ne etliye, ne de sütlüye dokunmadı.OYCAY SANAL AKP`Lİ GİBİ

CHP`liler tarafından istenmeyen adam ilan edilen Olcay Sanal, ilk kez bir meclis toplantısına katıldı.
Ancak Olcay Sanal, CHP`lilerle yan yana oturmasına rağmen, AKP`liler neye evet oyu kullanmışsa, o da evet dedi, bir AKP`li gibi davrandı.
Sanal için yakında AKP`de bir katılım töreni düzenlenebilir.

 


SUR BELEDİYE MECLİSİ FESH EDİLMİŞTİ

Danıştay, en son 2007 yılında, Diyarbakır`a bağyı Sur Belediye Meclisi`ni fesh etmişti. Her ne kadar Danıştay`ın bu kararıyla İzmit Belediye Meclisi`nde yaşananlar benzerlik göstermese de, zamanında Danıştay`ın aldığı böyle bir karar var.
Danıştay, meclisi fesh ederken, belediye başkanını da görevden alabiliyor.CHP`LİLER DİKKAT!!!
BÖYLE BİR ÖRNEK VAR

Yalova`nın Koru beldesinde, CHP`li meclis üyeleri, AKP`li belediye başkanı Recep Başkan`ın 2007 yılı faaliyet raporunu onaylamamıştı. Konu yargıya intikal etti.
İşişleri Bakanlığı, beldeye bir müfettiş gönderdi ve belediyenin faaliyet raporu didik didik incelendi.
 Ancak bakanlık, bir yolsuzluk tespit edemedi. Bununla ilgili de bir rapor hazırlandı. 
Bu raporu esas alan İçişleri Bakanlığı ise Yargıtay 8. Dairesi`nde meclis üyelerinin üyeliklerinin iptali yönünde dava açtı.
Yargıtay 8. Dairesi`nde görülen davanın sonucunda, CHP`li meclis üyeleri Mustafa Seçkin, Nadi Özkaya, Naci Bucak, Mesut Altın, Tuncay Özdemir, İlhami Başkan, Remzi Hep, Orhan Kocali ve Kazım Keklik`in üyeliklerinin fesh edilmesine karar verdi!

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ