Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4881 TL
  • 6.2287 TL
  • 7.2637 TL
Kocaeli Zirve
Çuhadaroğlu, bir marka yarattı
Çuhadaroğlu, bir marka yarattı
Yaşam
07 Mayıs 2010 Cuma 19:34
  • 8613
  • 8

Çuhadaroğlu, bir marka yarattı

Yükselen Değerlerin bu haftaki konuğu, ÇUHADAROĞLU MİMARLIK, KİTCHE MUTFAK’ın sahibi Yahya Çuhadaroğlu.

Yahya Bey, genç ve hareketli yapısına rağmen, işini ciddiyetle yapan ve hedefleri yüksek olan biri. Dedesinden ve babasından teslim aldığı bayrağı, itinayla daha yukarılara taşıma çabasında görünüyor. Bu çabalarının boşa gitmediğini, KİTCHE MUTFAK`larını görünce daha iyi anlıyorsunuz. Görüntüden ötesi var ayrıca. KİTCHE MUTFAK, artık bir marka olmuş. Gelişen teknolojiyi yakından takip ederek, uygulamalarıyla birlikte, emsallerinin birkaç adım önüne geçmeyi başarmışlar. Yahya Bey`in aile emaneti olarak aldığı iş, çalışanlarını da içine kattığı kocaman bir aile haline gelmiş. Yükselen Değer olmayı hak ettiği bir gerçek. Gerek firmanın adıyla, gerek ailenin köklü yapısıyla, gerek yarattığı istihdam alanıyla, bunu hak eder durumda.
Sevgili Okurlar, Yükselen Değerlerin 15 haftadır okuyucuyla bütünleştiğini görmek, bizim ne kadar doğru iz üzerinde olduğumuzun kanıtıdır. Etrafında Yükselen Değer olduğunu düşünenlerin bizlere ulaşıp, onları da konuk etme önerileri, bizleri son derece mutlu ediyor. Sizlerin bu ilgisi devam ettiği sürece, ilimizdeki tüm değerleri burada ağırlamaya devam edeceğiz.
Bu hafta konuğumuz olan Yahya Bey, meşakkatli bir yoldan gelmemiş fakat dinamizmiyle bulunduğu yere son derece yenilik katmayı başarmış ve hala hedefleri çok büyük. Buyurun ilgiyle okunacak bir başarı hikayesi daha…


Yahya Bey, sizi tanımakla söyleşimize başlayabiliriz.
1973 İzmit doğumluyum. Dedelerimizin kökeni Trabzon`a dayanıyor. İlk ve ortaokulu Özel Seymen Kolejinde, liseyi Kocaeli Kolejinde okudum. Sonra İTÜ Makine Mühendisliği Bölümünü kazandım. Mezun olduktan sonra çeşitli firmalarda iş deneyimlerim oldu. Dedemden beri süregelen mesleği devam ettirmek, geliştirmek istedim ve bu işe başladım.

Bu işe başladığınızda, acemilik yaşadınız mı? Veya ilk iş olarak ne yaptınız?
Benim üniversite yıllarımda sektör endüstriyelleşmeye başladı. Özellikle de hazır mutfak sektörü. Fuarları takip ederek bu sektörün geleceğinin parlak olduğunu gördük. Biz de hemen mutfak ve yarı mamül firmalarıyla tanışarak, neyi nasıl yaptıklarını öğrendik ve bu işe girdik.

Hazır mutfakla beraber, başka neler yapıyorsunuz?
Bizim iki tane markamız var. Biri KİTCHE MUTFAK, diğeri DORA KAPI.  İki ayrı üretim tesisimiz, iki ayrı showroom`umuz var. KİTCHE MUTFAK imalathanemizde mutfak dolabı, ray dolap, özel tasarım yatak odaları, ahşap kaplamalı ürünler ve lake uygulamalı ürünler yapıyoruz. DORA KAPI imalathanemizde ise, Amerikan kapı, masif kapı, lake kapı yapıyoruz. Bununla beraber ahşap merdiven uygulamamız da var.

PARLAK RENKLER MODA

Mutfak seçiminde yeni trendler nelerdir?
Ahşabın sıcaklığı, parlak beyaz ve siyahın sporluğu kullanılarak modeller ortaya çıkıyor. Spor bir insansanız, düz renkler tercih edersiniz ama her ikisini bir arada isteyenler için, ahşapla beyazı birlikte kullanarak, neo klasik denen kombineyi tercih edebilirsiniz. Parlak renkler moda. Lake, yerini akrülükse bırakmış durumda.

Çuhadaroğlu ailesinin uzun yıllardır Kocaeli`de iş yaptığını biliriz. Yeni kuşak olarak siz, bu işin üzerine ne kattınız?
Ben geldiğimde bu iş marangoz ve atölye bazındaydı. Biz bunu daha sistematik, daha kurumsal hale getirdik. Tasarımlarımız da hayli iddialı ve fazla.

Bu iş sizi dekorasyon işine de itmiş görünüyor…

Evet öyle oldu. Çünkü günümüzde insanlar artık evin iç donanımı için ayrı ayrı yerlerle uğraşmak istemiyor. Bizde profesyonel manada her şey  mimarların elinden çıkıyor. İç dekorasyona hizmet etmek adına da Franke, Vitra, Artema bayiliklerimiz var. Seramik uygulama ve tesisat işine girdik. Alçı, sıva ve boya şeklinde anahtar teslim iç donanım yapıyoruz.

KİTCHE MARKA TESCİLLİ

KİTCHE`in marka tescili bulunuyor mu?
Marka tescilini aldık. Aynı zamanda kalite belgelerimiz var. Bunun yanında KOSGEB`in (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) “A” sınıfı üyesiyiz. Şu anda yanımızda KOSGEB danışmanımız var.

Kaç kişilik çalışma ekibiniz bulunuyor? Bu iş kalifiye eleman gerektiriyor değil mi?
Sigortalı, bize bağlı olarak toplam 30 kişi çalışıyor. Taşeronlar hariç. Çalışanlarımızın hepsi kalifiyedir. Mesela orman endüstri mühendisi var, işletme mezunu var, iç mimar, mobilya tasarımcısı var, makine mühendisi olarak ben varım, kalite kontrolcü olarak kız kardeşim var. Bunların altında da formen ve üretimde olan çalışanlar bulunuyor.

ÇALIŞANLARDA EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ

Çalışma grubunuzda istikrara önem veriyor musunuz?
Veriyoruz tabii. Ekip ruhuyla aile gibi çalışıyoruz. Her bir çalışanımızın derdiyle dertlendiğimiz için, bağlarımız daha bir kuvvetli. Sonuçta hem insanlık görevimizi yapıyoruz, hem de bir arkadaşımızı yalnız bırakmamış oluyoruz. Genellikle biz işçi çıkarmayız. 10, 12 yıllık çalışanlarımız var. Satışta ve üretimde olan elemanlarımıza eğitim aldırıyoruz. Benim de daha önceden doğuş otomotivden eğitim sertifikalarım var.

Yahya Bey, lüksün sınırı var mı sizce, yani orta ölçek boyuttaki bir mutfak dediğiniz maksimum kaç liraya malolur?
Lükste sınır yok Aysun Hanım. Bugün toki ve kent konut gibi evlerde bir mutfak bin lira. Ancak projeyle yapılan, butik diye adlandırdığımız bir mutfak üç bin liradan başlar, on bin liraya kadar çıkar. Seçilen malzeme ve proje çok önemli.

Satışlarınız nasıl, baharın gelişiyle bir hareketlilik oldu mu?
Allaha şükür projeler çok, arkadaşlar yoğun çalışıyorlar. Kaliteli ürün yaptığınızda gerisi çabuk geliyor. Kocaeli`de bir sürü irili ufaklı imalathane var. Biz her zaman “Keşke herkes markalaşsa” diyoruz. Mesela, bizim üç yıldan beri showroom`umuz var. İnsanlar gelip, “Siz bunları gerçekten üretiyor musunuz?” diye soruyorlar. Tepkileri çok güzel. Şu anda bayağı gelen gidenimiz var, bunların hepsi iyi hizmetin karşılığı tabiî ki.

HEDEF İSTANBUL`DA MAĞAZA AÇMAK

Markalaşma hedefine ulaştığınıza göre, bundan sonraki hedefiniz ne olacak?
İlk hedefimiz istanbul`un Anadolu ve Avrupa yakasına mağaza açmak. Şu anda İstanbul ve Bursa`ya iş yapıyoruz. Ben İstanbul`u hep Türkiye`nin Amerika`sı olarak görürüm. O nedenle ‘`İnsanın kendisini İstanbul`da kanıtlaması gerekir.`` diyorum. Bugün Bağdat Caddesi`nde, sırf tabela asmak için bile dükkan açmak gerekiyor. Örneğin, İstanbul`da her iki yılda bir hazır mutfak fuarları yapılır, onlara katılmak lazım. “Muder” adında bir mutfakçılar derneğimiz var. O derneğe üye olup, fuarlara katılmayı hedefliyoruz.

Kocaeli`de önemli sayabileceğimiz referanslarınız var mı?
Kocaeli`de çeşitli projeler aldık ve tamamladık. Çuhadar Mutfak ve Banyo olarak, Yalova Aydınkent, Karamürsel Devlet Hastanesi ve Askerlik şubesinin işlerini yaptık. Ondan sonra da markalaşmaya gittik. Mesela Erenkaya Park Evleri, RC İnşaatın villaları, Latin Konakları ve imzalarını yeni attığımız Kent Konut var. Kocaeli Üniversitesinin işlerini yapıyoruz. Ekcan, Ekdağ ve Gelişim Mühendislikle çalışıyoruz.

Yahya Bey; inşaat işine girmeyi hiç düşündünüz mü?
Şu an öyle bir düşüncem yok. Onların hepsi bizim müşterimiz, o nedenle aklımdan geçmedi ama ileride zaman ne gösterir bilemem.

Ekonomik kriz döngüsünü aşmada zorlandınız mı?
Tabiî ki. Aslında iş vardı ama nakit krizi yaşadık. Şu an KOSGEB paketler açıklıyor, o paketlerden faydalanıyoruz. Çoğu esnafa yararı olan paketler. Daire karşılığı işlere girip, barter yapıyoruz.

ANKARA CADDESİ`NİN GELİŞİMİNDE ETKİMİZ VAR

Firmanız İzmit Ankara caddesinde bulunuyor. Bu caddenin kısa zamanda bu kadar gelişmesini neye bağlıyorsunuz?
Kendimize bağlıyorum. Çünkü biz burayı açtığımızda dört tane dükkan vardı. Ayrıca bana, bu dükkanın uğursuz olduğunu söylediler fakat ben inancı yüksek biriyim. ‘`Öyle bir şey olamaz`` dedim. İnsanlar bu caddede mağazalarına masraf yapmıyorlar. İzmit`te zaten mağaza sıkıntısı var.

Masraf ettiğinize değdi ama değil mi, KİTCHE MUTFAK`ın yerini bilmeyen yoktur?
Değmez olur mu değdi tabi. İlk olarak yürüyüş yolunda dükkan kiralamak istemiştim fakat inanılmaz yüksek bedeller istiyorlar. O zaman şunu keşfettim: yürüyüş yolundaki dükkan kiralarına istenen para, İstanbul Bağdat Caddesi`nde bir dükkana istenen paradan daha fazla. İstanbul`un nüfusu nerede, İzmit`in nüfusu nerede? Bir diğer tespitim de, Kocaeli`de daire fiyatlarının İstanbul`dan çok düşük olması. Ters bir kombinasyon var yani.

KOCAELİ, İSTANBUL`UN İLÇESİ OLABİLİR

Bir vatandaş gözüyle Kocaeli`nin durumunu değerlendirmenizi istesek…
Kocaeli yakında İstanbul`un bir ilçesi olur gibi geliyor bana. Sahil güzel değerlendirilirse hem turizm, hem ticaret merkezi olmaya çok yatkın bir yer.

Peki Kocaeli`nin, İstanbul`un ilçesi olmasını onaylıyor musunuz?
Tabiî ki onaylamıyorum. Ama İstanbul Avrupa kenti, marka kenti olacağı için, oradaki üretici firmalar İstanbul dışına, Silivri, Kurtköy, Gebze tarafına kayacak. Yavaş yavaş kültür başkenti yapacaklar. Bu da İzmit`e yarayacak.

Sizce Kocaeli`de ne eksik ki, İstanbul`un kalkınmasından beklenti duyuyoruz?
İzmit bilinmiyor. Mesela İstanbul`da, sohbet ortamlarında ‘`Nerelisin?`` dediklerinde, ‘`İzmitliyim`` diyorum, ‘`Orası Adapazarı mı?`` diyorlar. Çok büyük eksi yani, adam Adapazarı`nı biliyor, İzmit`i bilmiyor. Çoğu transit geçiyor İzmit`in içinden. Onun için İzmit`in marka değerini yükseltmesi lazım. Dünya markası olmuş oteller var mesela. Hilton, Dedeman gibi, onlardan bir tanesinin İzmit`te olması lazım.

SİYASETE BULAŞMAK İSTEMİYORUM

Kocaeli değişmiyor mu sizce?
Yollar yapıldı, üst geçitler yapıldı. Yolun altına para gömüldü biliyorsunuz. Siyaset işine pek bulaşmak istemiyorum. İnşallah Kocaeli için çok daha güzel şeyler olur.

Siyasete uzak durmayı mı tercih ediyorsunuz?
Yani aslında siyasete pek uzak değilim. Anavatan Demokrat Parti üyesiyim. Sivil toplum örgütü olarak KASİAD`ta, meslek komitesindeyim. Bir de Trabzonlular Derneğinde üyeliğim devam ediyor. Makine Mühendisleri Odasına kaydım var.

Türkiye`nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Ben Türkiye`nin önünü çok açık görüyorum. Buna inanmak lazım. İnanmak işin yüzde ellilik kısmıdır. Benim fıtratımda o var. Heyecansızsanız, isteksizseniz, hiç bir şey olmaz. İnsanlar hep negatif bakıyor ama benim yaşam koçum var, pozitif düşündüren.

Babanız ne yapıyor, tamamen işlerden elini çekti mi, yoksa size yardımcı oluyor mu?
Babam Ahmet Çuhadaroğlu, emekli. Tamamen bize bıraktı işleri. Kız kardeşim Yeliz ve ben birlikte işin başındayız.

YAKIN GELECEKTE EVLİLİK VAR

Yahya Bey, evli misiniz? Stres atmak için nelerle meşgul olursunuz?
Şu an bekarım, ailemle yaşıyorum. Genellikle doğayla baş başa kalacağım yerleri tercih ediyorum. Maşukiye, Sapanca, Yuvacık`a giderim. Evde olduğumda “Ezel ve Türk Malı” dizilerini severek izlerim. İstanbul`da okul yıllarından görüştüğüm arkadaşlarım var, onlarla bazen yemeğe çıkarız.

Evlilik düşüncesi hayatınızın içinde var mı?
Allah nasip ederse 2010 yılı içinde düşünüyorum. Ben nasibe çok inanırım.

Spor yapar mısınız, yoksa iyi bir izleyici misiniz?
Yürüyüş ve kondisyon yaparım. Ağırlık çalışmam. Yüzmeyi severim. Otomobil sporlarına meraklıyım. 8, 9 yıl önce Körfez pistinde yarışmalara katılmıştım.

Kocaelispor için ne diyorsunuz?
Kocaelisporun şirketleşmesi lazım. Manisa, Vestel Manisa olduysa, Tüpraş Kocaeli niçin olmasın. Bir markanın altına girmesi gerekiyor. Ortada bir cenaze var ve bu cenazenin ortadan kalkması lazım. Bugün ünlü markaların çoğu sporla iç içe. Kurumsallaşması şart.

ÇOK OKUYAN GİBİ ÇOK GEZEN DE BİLİR

Başarılı olmak için nasıl taktik uyguladınız, genç girişimcilere önerileriniz olacak mı?
Bir kere çok okuyan gibi, çok gezen de bilir derler. Ben hayatı seviyorum, araştırmayı çok seviyorum, heyecan duyarım. Gider Nişantaş`ında da otururum, İzmit`te kafelerde de otururum. Sonuçta ticaret güvene dayalı ve çevreyle yapılan iştir.

Yükselen Değerlere konuk olduğunuz için teşekkür ediyorum Yahya Bey.
Çalışmalarınızdan dolayı ben de sizi kutluyorum. Biz sizin daha da iyi yerlerde olmanızı istiyoruz. Bizim Kocaeli Gazetesi`nin ulusal gazete olmasını istiyoruz.

YAHYA ÇUHADAROĞLU KİMDİR?

1973 İzmit doğumlu. Ailesi aslen Trabzonlu fakat onlar 1945 yılından bu yana İzmit`te yaşıyor. İTÜ Makine Mühendislik Fakültesi mezunu ve henüz evli değil. Kendisi Çuhadaroğlu ailesinin dördüncü kuşağının en büyük bireyi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ