KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Kandıra AKP’de Kan ağırlığını koydu..!
Kandıra AKP’de Kan ağırlığını koydu..!
Siyaset
23 Aralık 2011 Cuma 09:17
  • 1638
  • 3

Kandıra AKP’de Kan ağırlığını koydu..!

AKP Kandıra İlçe Başkanı Erdinç Şentürk de sorunsuzca kongresini yaptı.

Tabi dışarıdan bakınca sorunsuz bir kongre.
Hani derler ya ‘Dışı seni, içi beni yakar` diye, o misal. İşin içine girip ayrıntılara bakınca pek de sorunsuz bir kongre olmadığını görüyorsunuz.
2009 yerel seçimlerinde belediye başkanı adayı gösterildiği için koltuğunu Erdinç Şentürk`e bırakan Cengiz Kan, belediye başkanı olduktan sonra da teşkilattan elini ayağını çekmedi.
Teşkilatın alacağı her kararda etkin rol oynadı.
Tıpkı ilçe kongresinde olduğu gibi...
Kan, yönetim kurulu listesinin oluşturulmasında etkin bir rol oynadı. Kendi adamlarını yönetime yerleştirdi. Hem de il başkanı Mahmut Civelek`e rağmen. Kan, adeta ‘Kandıra`da ben ne dersem o olur` dedi. Bu yüzden de kongre günü keyfi çok yerindeydi.
İl başkanı Mahmut Civelek, belediyede çalışan kişilerin ilçe yönetimine girmesini istemedi.
Kan ise Kandıra İSU Müdürlüğü`nde çalışan Ramazan Kılıç ve mezbahalarda çalışan Adem Sevil`i yönetime yerleştirmek istedi.
Bunun için günler süren pazarlıklar yapıldı. Son pazarlık ise kongreden bir gün önce il binasında Civelek`in de katıldığı toplantıda yapıldı ve listeye son şekli verildi. Nihayetinde Kan, Ramazan Kılıç`ı listeye yerleştirdi, Adem Sevil`i ise delege yazdırdı.
Kan, bununla da kalmadı.
Hatırlar mısınız bir dönem Cengiz Kan`ın başı denetleme komisyonu tarafından hazırlanan rapor yüzünden başı derde girmişti.
Bu olay şu an yargıda.
AKP`liler ise konuyu kapatmak için elinden geleni yaptı.
Kan`ın usulsüz ihaleler yaptığını içeren bu raporu AKP`li meclis üyeleri Erkan İşler, Erdoğan Günay ve Özcan Şenol hazırlamıştı. O dönem Kan, meclis üyelerine savaş açmış hatta ilçe yönetime baskı yaparak disiplin kuruluna bile sevk ettirmek istemişti.
Kan, kongre öncesi ciddi bir adım attı ve meclis üyelerinden Erdoğan Günay ile arasındaki buzları eritti. Kan ardından kongrede bir dönem savaş açtığı meclis üyelerini aklayan sözler kullandı.
Ne dedi Kan: Meclis üyelerimiz art niyetli hareket etmedi. Onlar da hizmet peşinde. Onlara teşekkür ediyorum.
Kan, belediyeye müfettiş gönderilmesine neden olan hatta kendisini adliyelik yapan raporu hazırlayan meclis üyelerine zeytin dalı uzattı. Hatta ve hatta meclis üyelerinden Erdoğan Günay`ı delege bile yazdırdı.
Kan`ın icraatları bununla da kalmadı. Geçtiğimiz ay yapılan seçimlerde Kandıra Muhtarlar Derneği Başkanı seçilen Mevlüt Akdeniz`i de delege listesine yazdırdı. Her kesime eşit mesafede olması gereken muhtarlar derneği başkanı Mevlüt Akdeniz`in Cengiz Kan ile ne kadar yakın ilişki içinde olduğunu zaten bilmeyen yoktu.
Hatta Akdeniz için ‘Cengiz Kan`ın adamı` tabiri bile çok fazla kullanılır.
Biz bir muhtarın bir siyasi partiye bu kadar yakın olmasını çok doğru bulmadığımızı söylemek isteriz.
Öte yandan eski kadın kolları başkanı olan ve şu an Cengiz Kan`ın özel kalem müdürlüğünü yapan Fatma Yalçınkaya da delege listesine girmeyi başarmış bir isim.
Anlayacağınız Erdinç Şentürk ilçe başkanı seçildi ama ilçe teşkilatında söz sahibi yine Cengiz Kan oldu.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ