KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
Karaosmanoğlu adam mı kayırıyor
Karaosmanoğlu adam mı kayırıyor
Siyaset
24 Aralık 2009 Perşembe 16:59
  • 1652
  • 3

Karaosmanoğlu adam mı kayırıyor

CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, belediye avukatlarının Antikkapı davasında sessiz kaldığını, diğer davalarda çoştuğunu belirterek, “Eğer böyle devam ederse ‘Karaosmanoğlu adam kayırıyor’ diyeceğim” dedi

CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, il yönetim kurulu kararıyla geçtiğimiz haftalarda alınan aylık basın açıklamalarının ilkini gerçekleştirdi. İl binasında yapılan basın açıklamasına yoğun bir katılım sağlanırken, basın toplantısında İzmit ilçe başkanı Ömer Hazer, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri, il ve ilçe gençlik kollarıyla partiler hazır bulundu. Sarıbay 15 gündem maddesiyle basın açıklamasını yaparken, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu ve AKP iktidarını eleştirirdi. Sarıbay`ın önemli gündem maddeleri, Arızlı, Cephanelik, işsizlik, açılım, Antikkapı ile Kandıra`daki tarım alanlarının satımı oldu.
 

DELEGE SEÇİMLERİNE SEVİNDİM
Basın açıklamasının başında geçtiğimiz hafta sonu Gebze ve Darıca`daki ilçe kongrelerine ve İzmit ilçe delege seçimlerine değinen Sarıbay, “Göreve geldiğimizin hemen akabinde 12 ilçemizde mahalle delege seçimleri yapıldı. 11 ilçemizden delege seçimleriyle ilgili il başkanlığımıza itiraz gelmedi. İzmit ilçemizde yapılan delege seçimleriyle ilgili 4 mahalle ve 6 köyden yapılan itirazlar ise il yönetim kurulunun toplantısında reddedildi. Sevindirici olan 52 mahalle ve 50 köyde yapılan seçimlerde üzücü olayların olmamasıdır. 2 mahallede yapılan seçimlerde çıkan tartışma neticesi iptal edilerek daha sonra tekrarlanması ve tartışmanın sonlanması partimiz açısından bizleri mutlu etmiştir. Delege seçimlerine partili üyelerin katılımının yüksek olması, üyelerimizin partiye sahip çıktığını göstermektedir. Gebze ve Darıca ilçe kongrelerimiz seviyeli, CHP etiğine uygun şekilde sona ermiştir. Umuyorum ki bundan sonraki ilçe kongrelerimiz de aynı şekilde sonlanacaktır” dedi.
 

BARİ BÖYLE KALSIN
Düzenledikleri toplantıların amacının Kocaeli ve ülke gündemi hakkında yorum yapılması ve çözüm arayışları için iktidar partisine yol gösterici olması açısından önemli olduğunu kaydeden başkan Sarıbay yargı bağımsızlığının tehlikeye girdiğini söyleyerek “Türk yargısı bağımsızlığını koruyamaz hale gelmiştir. Adalet Bakanlığı müfettişleri eliyle, telefon dinlemeleriyle, MİT ve emniyet mensuplarını yargı mensupları üzerine göndererek, tehdit, şantaj ve bası yapılarak sindirilmek istenmektedir. Biz hukukçular eskiden yargının daha bağımsız olmasını savunurken, bugün ‘bari en azından böyle kalsın` demeye, bugünü savunmaya başladık” dedi.
 

KOCAELİ, KARS`TAN KÖTÜ
AKP hükümeti tarafından düzenlenen ve muhalefet partilerinin yoğun eleştirisi altında gerçekleştirilmeye çalışılan “Demokratik Açılım” konusuna da değinen Sarıbay, “Terörle mücadelede 40 bin insanımız öldü. Bunun yaklaşık 7 bini asker, polis, korucu. 25 yıllık terörle mücadelede 300 milyar dolar harcandı. AKP`nin iktidar olduğu 2002 yılından sonra terör azaldı mı yoksa terör örgütü daha mı güçlendi” dedi. Kocaeli ve ülke ekonomisine de değinen Sarıbay, “Kocaeli`de 174 bin işsiz var. İşsizlikte Siirt`ten iyi Kars`tan kötüyüz. Başbakan`ın teğet geçtiğini söylediği kriz, ocakları söndürdü” dedi.
 

ARIZLI SAKİNLERİNE TAM DESTEK
Arızlı Konutları`nda son zamanlarda yaşanan gerginlikler hakkında da konuşan il başkanı Sarıbay, “Arızlı Konutlar`ında vatandaş adeta suça itilmektedir. Devlet vatandaşı sokağa atmak için, vatandaş barınma hakkı için direniyor. Devletin 5-10 memura lojman için vatandaşını mağdur etmesi, bunu bir inat şeklinde sürdürmesi kabul edilemez. Vali bu sorunu orada yaşayanlarla birlikte çözmelidir. Başlangıç olarak da orada yaşayan aileleri ve çocukları psikolojik travmaya zorlayan polis kontrol noktası kaldırılmalıdır. Vatandaşların barınma hakkı devlet tarafından güvence altına alınmalı. Biz Arızlı sakinlerine tam destek veriyoruz, her zaman onların yanındayız” dedi.
 

SEKA GÜZEL OLDU
Cephanelik bölgesinde İzmit Belediyesi`nce yapılmak istenen spor alanları ve Kadın Sosyal Merkezleri`ne karşı olmadıklarını belirten Sarıbay, “İzmit için şans olarak değerlendirdiğimiz bu yerin kullanımının İzmit için kabus olmasın istiyoruz. 818 dönümlük arazi içerisinde İzmit Belediyesi ufak bir kısmı yapacak. Kalan 620 dönümlük arazi ne olacak? Bakın Seka Park`a. Bence çok güzel oldu, ama yapılan kısmı. Diğer taraf ne kadar kötü duruyor. Güzelliği örtüyor. Burasının da böyle olmamasını, tamamen o alan içinde tüm projelerin bitirilip, ondan sonra çalışmalara başlatılmasını istiyoruz” dedi.
 

DİZLERİNİZİ DÖVMEYİN
Kandıra`da Organize Sanayi Bölgelesi yapılacak olan bölgelerdeki tarım arazilerinin satışını da değerlendiren Sarıbay, “OSB`de oluşumun sağlanarak, halkın elindeki arsaların ucuza kapatılması ve bu furyadan rant sağlanması çabaları devam ediyor. OSB`nin nerede kurulacağını şimdiden bilen uyanıklar bu bilgilerini değerlendirerek arsa toplamaya başladı. Bu bilgilerin AKP yandaşlarına sızdırıldığı halk arasında söylenti olarak var. Kandıra`daki vatandaşlarımız arsalarını satmasın. Kıymetini bilsinler, yoksa yarın dizlerini döverler” dedi.
 

GÜDÜK BİR RAKAM
İl Özel İdaresi`nin 2010 yılı bütçesi için ayrılan 39 milyonluk bütçenin çok az olduğunu belirten Sarıbay, “O parayla yatırım yapmak mümkün değil. Özellikle Büyükşehir Belediyesi ile karşılaştırıldığında güdük bir rakam olarak kalır. Bu parayla bırakın yatırım yapmayı, Valilik ve İl Özel İdaresi için yıllık bakım ve akaryakıt ihtiyacını zor karşılarsınız” dedi.
 

SOKAK AĞZI KONUŞMALAR
Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu`na da yüklenen Sarıbay, şöyle konuştu; “AKP Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, önceki gün Siyaset Akademisi`ne katıldığı zaman, Türkiye`deki muhalefetin abuk-subuk yapıldığını söylemiştir, bunlar mahalle ağzıyla konuşmalar. Halkı temsil eden birine bu sözler yakışmıyor. Ayrıca Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediye Meclisi eski CHP Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Acurman`ın yeni belediye binasının ruhsatının sahil kıyı kanuna aykırı olduğunu söylemesi üzerine, ‘Yerim senin kıyı kanununu` demişti.
 

ADAM MI KAYIRIYOR?
Öte yandan Karaosmanoğlu, Antikkpapı davası hakkında da ‘Bunlar tırı-vırı işler` demişti. Bu sokak ağzı kimseye yakışmıyor. Ayrıca Antikkapı davası tabirinizle tırı-vırı işler değil. 2 ton kaçak su kullanan kişilere bile mahkemede belediye avukatları çoşarken, Antikkapı duruşmalarına avukatlar müdahil bile olmuyor. Belediye avukatları Antikkapı`da ‘Biz davacıyız` demiyorlar. Müdahil olmaları halinde taraf olacaklarından, bir şey diyemiyorlar. Sirmen`in Yuvacık davasında neden böyle davranmadılar. Eğer bu durum böyle devam ederse, Karaosmanoğlu yandaşlarını kayırıyor yorumunu yapacağım.”

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ