KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Karaosmanoğlu'nun adaylığına karşıyım
Karaosmanoğlu'nun adaylığına karşıyım
Siyaset
09 Aralık 2010 Perşembe 11:45
  • 4337
  • 15

Karaosmanoğlu'nun adaylığına karşıyım

Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun milletvekili adayı olmasına karşı olduğunu söyledi

Cemalettin ÖZTÜRK-Yılmaz KARABIYIK-Koray ZÖNGÜR

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık`la çok samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.
Geçtiğimiz haftalarda CHP milletvekili Hikmet Erenkaya ile başlattığımız söyleşi dizimizin bu haftaki konuğu AKP milletvekili Fikri Işık`tı.
Sekapark`ta bulunan Özsar Et Lokantası`nda yazı işleri müdürümüz Cemalettin Öztürk, editörlerimiz Yılmaz Karabıyık ve Koray Zöngür`ün sorularını içtenlikle yanıtlayan Işık, parti içi meseleler konusunda ve Kocaeli gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.
Fikri Işık, İzmit ilçe teşkilatında yaşanan istifaların doğru bir karar olmadığını fakat kurumsallığını tamamlamış partinin yaşanan bu istifalarla sarsılmayacağını, yara almayacağını, ilçe başkanı Nedim Arsal ve belediye başkanı Nevzat Doğan arasındaki tartışmaların basına yansımasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve “Bu olaylar bizi üzmüştür” demekten başka bir yorum yapmayacağını söyledi.
Kocaeli`de kaç milletvekili hedeflediklerine dair sorumuza ise Işık`ın yanıtı; “Kimsenin oyu kimsenin cebinde değil, böyle bir tahmini şu an için yapmayı doğru bulmuyorum” şeklinde oldu. 
Işık, il başkanı Zeki Aygün`ün milletvekilliği için aday olması gerektiğini ancak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun adaylığına karşı çıktığını söyledi.
Karaosmanoğlu`nun 2014 yerel seçimlerinde yeniden başkanlık için aday olabileceğini belirten Işık, bunun için önünde hiçbir engel bulunmadığını dile getirdi.
Kandıra GİOSB`ye karşı çıkanların, emlakçı birkaç muhtardan ibaret olduğunu ve bu kişilerin köylüyü de galeyana getirdiğini belirten Işık, eylemlerin baş aktörü CHP`li Ahmet Uzun`a da yüklenerek, “Uzun`un bu yaptığı CHP`nin oyunu düşürecektir” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcıları İzzet Çetin ve Hurşit Güneş için “Sezonluk siyasetçi`” benzetmesi yapan Işık, “Kocaeli için çalışan ve milletvekilliğinin hakkını veren tek CHP`linin Hikmet Erenkaya olduğunu ifade etti.
Işık, MHP milletvekili Cumali Durmuş için ise kendisiyle şimdiye kadar hiç oturup yemek yemediğini, bir arada bulunmadığını fakat asla kişisel bir sorunun olmadığını söyledi.
Kendini başarılı olarak gördüğünü dile getiren Işık, net bir şekilde 2011 milletvekili seçimlerinde “adayım” demese de gönlünün adaylıktan yana olduğunu belirtti.
CHP`nin güçlenmesini ve kendilerine alternatif olmasını istediğini söyleyen Işık, HAS Parti`nin ise bir misyonu olmadığını, bu yüzden de başarılı olamayacağını dile getirdi. Keyifle okuyacağınız söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.


ARSAL SORUNU BENİ ÜZÜYOR
 

Partide Nedim Arsal sorunu var, ne diyorsunuz, sizce görevden alınacak mı?
--Biz milletvekillerinin teşkilatların iç işlerine karışmamız söz konusu değil. İzmit ilçe başkanı Nedim Arsal ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan arasındaki tartışmalar gayet doğal ama bunun basına yansıması yanlış. Ben il başkanıyken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile çok tartıştım ancak bunu basına yansıtmadık. Ben teşkilat içi tartışmaların basına yansımasını doğru bulmuyorum. Bu konu bizi üzmüştür, sadece bunu söyleyebilirim. Arsal'ın görevden alınıp alınmayacağını bilemem, buna genel merkez karar verir. Bu kararı verecek tek yetkili organ da MYK`dır.
 

Kendinizi başarılı buluyor musunuz?
--Kendimi başarılı bulmuyorum demek yanlış olur. Başarılı olduğumu düşünüyorum. Ailemle bile zor görüşüyorum. Bir hafta sonu da Ankara'da bacak bacak üstüne atıp oturmadım. Kocaeli'ye geliyor, programlara katılıyor, halkla iç içe oluyorum.

GÖNLÜM ADAYLIKTAN YANA

Peki tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?
-- Adayım ya da değilim demek şu an için yanlış olur. Bunu söylemek için daha çok erken ama gönlüm adaylıktan yana.
 

Milletvekilliği adaylığı için temayül söz konusu mu?
-- Hayır söz konusu değil. AKP'nin kuruluşundan bu yana izlediği bir sistem vardır. Yeni aday adayları önce teşkilat temayül yoklamasından, ardından da kamuoyu yoklamasından geçer. Son olarak da genel merkezin araştırmasına tabi tutulur. Bunu yapmamızdaki amaç da geçmişte yanlış bir işe karışık karışmadığını öğrenmektir. Mevcut milletvekillerinin tekrar aday gösterilebilmesi için de kente karşı görevini yerine getirip getirmediğine, meclis çalışmalarına katılıp katılmadığına ve genel merkezin verdiği görevleri aksatıp aksatmadığına bakılır.

KİMSENİN OYU KİMSENİN CEBİNDE DEĞİL

Sizce AKP 2011 genel seçimlerinde Kocaeli'de kaç milletvekili çıkarır?
--Kimsenin oyu kimsenin cebinde değildir. Öyle bir şey yaparsınız ki bir bakarsınız babanız bile siz oy vermez. Ben şu an için hedef söylemeyi yanlış buluyorum. Hedeflerini açıklayan arkadaşlar da kamuoyu yoklaması yaparak bunu açıklıyor. Ama şunu diyebilirim ki Kocaeli'de AKP'nin oyu Türkiye ortalamasının üzerinde. Genel seçimlere kısa bir süre kala yapılan anketlerden bir tahmin yürütebilirim ama şu an için bir hedef söylemeyi doğru bulmuyorum.

AYGÜN AĞABEY ADAY OLMALI

AKP'de genellikle il başkanlığı yapan kişiler milletvekili oluyor, örneğin siz. Bunun nedeni nedir? Zeki Aygün'ün aday olmasını ister misiniz?
İl başkanları teşkilatları ve kenti en iyi tanıyan insanlardır. Bu yüzden aday gösteriliyor. Ben Zeki Aygün'e hiçbir zaman 'Bey' demem çünkü o bizim ağabeyimizdir. Zeki ağabeyi çok sevirim ve aday olmasını canı gönülden isterim. Kendisi kenti ve teşkilatları çok iyi biliyor. Samimi ve içten bir insan. AKP'nin kurucularından, partiye çok emeği var. Milletvekili olmayı da hak ediyor.

ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL YOK
 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu başarılı buluyor musunuz?
--Çok başarılı sevilen bir insan. Tabiki başarılı buluyorum. Sefa Sirmen gibi bir rakibi varken Büyükşehir'i kazandı. 2009 seçimlerini  Sefa Sirmen'in başarısızlığı olarak görmüyorum, İbrahim Bey'in başarısı olarak görüyorum. 2014'te de tekrar aday olmasını istiyorum. Aday olması için de hiçbir engel yok.
 

Peki Karaosmanoğlu'nun milletvekili adayı olmasını ister misiniz?
--Bunu ne Başbakan ne de ben isterim. İbrahim Bey iyi bir başkan ve çok da seviliyor. Kendisinin görevini bırakıp aday olmasına karşıyım. 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi için tekrar aday olmalı. Bunu çok isterim. Ancak milletvekiliği için aday olmasına karşıyım.
 

Sizin hemşericilik yaptığınız iddia ediliyor ne diyorsunuz?
-- Öyle bir durum olsa 2007 yılında teşkilat temayül yoklamasından yüzde 86 oyla çıkarmıydım. Bir insanın yanlışını bulamayınca iftira atacak birşeyler buluyorlar. Ben hemşericilik yapmam. Yamuk adama da hemşerim diye sahip çıkmam.

KILIÇDAROĞLU HALK TİPİ BİR İNSAN
 

CHP sizce bu seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu ile başarılı olur mu?
-- Sayın Kılıçdaroğlu halk tipi bir adam. Kendisi samimi biri halk ile kucaklaşıyor. Ama sadece Kılıçdaroğlu bir şey yapamaz. CHP'nin güçlü olmasını istiyorum. Türkiye'nin iki partili yapıya ihtiyacı var. İnsanlar AKP'nin icraatlarını beğenmediğinde CHP'ye rahatlıkla oy verebilmeli. Yani altarnatif hazır olmalı. 
 

HAS Parti'nin AKP'ye altarnatif olabileceğini düşünüyor musunuz?
--Arkadaşlara saygısızlık etmek istemem. Bir partinin ya bir misyonun devamı olması ya da yeni bir misyonu olması gerekir. HAS Parti'nin genel başkanı Numan Kurtulmuş'un felsefesinin ne olduğunu anlayamadım. İkisi de yok kendisinde. Ben başarısız olacaklarını düşünüyorum. SP yoluna devam eder ama HAS Parti edemez gibi geliyor bana. Yine de başarılar diliyorum.

ALEYHİNDE KONUŞAMAM
 

AKP'den istifa eden İl Genel Meclis Üyesi Sabahattin Malkoç'un sizin için söylediklerine ne diyeceksiniz?
--Kendisi partiye emek vermiş bir insan. Partimizden istifa etti ve bir süre sonra HAS Parti'ye geçti. Aleyhinde değerlendirme yapmak istemiyorum. 
 

Peki AKP İzmit İlçe Başkanlığı için İbrahim Elgin'in ismi geçiyor ve sizin de desteklediğiniz söyleniyor, ne diyorsunuz?
--İbrahim Elgin çok başarılı ve iyi bir insan. Çok da çalışkan. Ancak bu bir iddiadan ibaret, böyle bir şey yok. Arsal görevden alınsa ve yerine Elgin'i getirmeye kalksalar bunu kabul etmez. Eğer edecek olsa ve bana danışsa ben aday olmamasını isterim. Çünkü şu anki görevi çok önemli ve layıkıyla yerine getiriyor.

EMLAKÇI MUHTARLAR KARŞI ÇIKIYOR

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ne köylüler tepkili ne düşünüyorsunuz?

--Birincisi köylülerimizin toprakları değerinde alınacak. İkincisi yapılacak olan Kandıra GİOSB ile arazi sahiplerinin çocuklarına öncelik verilmek üzere 10 bin kişi istihdam edilecek. 200 bin kişi de yetiştirdiği ürünleri burada pazarlayacak. Burada kimyasal olmayacağı için çevreyi de kirletmeyecek. Şimdi soruyorum böyle bir yatırım istenmez mi? Biz buraya 13. OSB'yi kurmuyoruzki. Bazı emlakçi muhtarlar ve provokatörler köylüyü galeyana getiriyor ve toprakları daha pahalıya satmaya çalışıyor. Bunu yapanlar yarın nasıl halkın yüzüne bakacak. CHP'li Ahmet Uzun Kandıra GİOSB'nin Dilovası'na yapılmasını istiyor. Köylü ile görüştüm, ne zaman başlayacaksınız diyor. Uzun`un yaptıkları yüzünden CHP seçimlerde büyük fatura ödemek zorunda kalacak. Bu eylemi yapanlar varya, biz buradan vazgeçsek neden vazgeçtin diye tepki gösterir.
 

ÇETİN VE GÜNEŞ SEZONLUK SİYASETÇİ

Kandıra GİOSB'ye İzzet Çetin de karşı olduğunu söyledi ve “Akciğerlerimizi yok etmeyin” dedi, ne diyorsunuz?
-- CHP Genel Başkan Yardımcıları İzzet Çetin ve Hurşit Güneş sezonluk siyasetçi. İkisi de ilimizde durmuyor. Çok sık gelmiyor. Çetin, Kandıra GİOSB'nin nerede kurulacağını dahi bilmiyordur.

HİKMET ERENKAYA'YI SEVERİM
 

Diğer partilerden ilimizde beğendiğiniz milletvekilleri var mı?
--CHP`li Hikmet Erenkaya`yı severim. Arada bir oturur yemek yeriz, kenti konuşuruz. Sorunları tartışırız. Erenka`ya bu kentin yetiştirdiği bir isim ve bu kente zarar verecek hiçbir şey yapmıyor. Ve sık sık seçim bölgesi iline gelir. Her programda, açılışta, cenazelerde karşılaşıyoruz. Hikmet beyle her zaman yola çıkarım ben.
 

Peki MHP milletvekili Cumali Durmuş ile kent sorunları üzerinde konuşuyor veya bir araya geliyor musunuz?
--Hayır, bir araya gelmedik şimdiye kadar. Cumali Durmuş ile 3.5 yıldır meclisteyiz ama bir kere olsun bir araya gelmedik, hiç birlikte yemek yemedik. Bu kentte gezip dolaşırken, cenazelere, törenlere ve açılışlara katılırken kendisiyle hiç karşılaşmadım. Aslına bakarsanız MHP ile muhafazakar yapımız birbirine yakın olmasına rağmen hiç bir arada bulunmadık. Bu ikimiz arasında kişisel bir sorun değildir. Karşılaştığımızda ise konuşuruz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ