KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
Kaybedeceğim seçime girmem
Kaybedeceğim seçime girmem
Siyaset
28 Aralık 2011 Çarşamba 14:20
  • 1114
  • 3

Kaybedeceğim seçime girmem

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’na aday olan Ömer Akın, seçimi kazanacağını ifade ederek, kaybedeceği seçime girmeyeceğini söyledi. Akın, hiç bir partiliyi dışlama lükslerinin olmadığını da açıkladı

Sevgili okurlar; 1991'de başladığım gazetecilik mesleğinde aralıksız 15 yıl boyunca bu kentin sokaklarında muhabirlik yaptım. Keyif alarak yaptığım muhabirlik, kentin bütün kılcal damarlarını öğrenmemi sağladı. Kocaeli`nin sokaklarında dolaşırken, hem kenti öğrendim, hem de kent insanını yakından tanıma fırsatı buldum. 
Sokakta koşuştururken gazetecilik mesleğini isteyerek, bilerek yaptım. Bugün emekliliğe merdiven dayanmış olan ben, 2005 yılından bu yana gazetenin mutfağında, masa başında gazetecilik yapıyorum.
Yeni yılla birlikte gazetemizde yapılan önemli değişikliklerle, masa başı gazeteciliğin ve yöneticiliğin dışına taşarak asıl ilgi alanım olan 'Habercilik' kimliğimi geri aldım. Bundan böyle kentin önemli isimleri, siyasetçileri, bürokratlarıyla söyleşiler yaparak karşınızda olacağım.
Bu kente yön veren, söz sahibi siyasetçiler, devlet büyükleri, ve bürokratlara sesleniyorum; her an telefonunuzdan sizi arayıp söyleşi randevusu alabilir, ansınız kapınızı çalabilirim. Keyifli, sıkıcı olmayan söyleşiler, sohbetler yapacağız. İlgi alanınızla ilgili vereceğiniz mesajları, özel yaşamınıza dair anıları, sosyal ve kültürel faaliyetlerinizi paylaşacağız. Kısacası sizlerle yapacağımız söyleşilerde kendinizi yeniden keşfedeceksiniz.
İlk konuğum CHP İzmit İlçe Başkan adayı Ömer Akın. Şubat ayında yapılacak İzmit ilçe kongresi öncesi
7 adaydan biri olan Akın, halen CHP İl Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. İzmit ilçe başkanlığına aday olan Akın'a partinin önemli isimleri de destek veriyor. Sakin ve beyefendi kimliğiyle dikkat çeken, SEKA'dan idareci olarak emekliye ayrılan Ömer Akın, aynı zamanda deneyimli bir sendikacı olarak siyasete atıldı.   
İstikrarlı, hedefi olan, ileriyi gören ve öngörülü biri...
İlçe kongresini kazanacağından da çok emin. Ömer Akın ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşide sorular benden cevaplar Akın`dan...
 

 

Ömer Bey, kendinizi tanıtır mısınız?

1951`de İzmit Akmeşe'de doğdum. Ulugazi ilkokulu, İnkılâp Ortaokulu ve Ticaret Lisesi`nden mezun oldum. Sonra Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ön lisansını bitirip, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi bölümünden mezun oldum. Çalışma yaşamıma 1973 yılında Seka'da başladım. Pazarlama şefliği, idari ve sosyal işler müdürlüğü ile baş uzmanlık görevlerinde bulundum. Seka kapatılmadan önce 2004 yılında hizmetine ihtiyaç duyulmayan personel statüsüyle araştırmacı unvanı alarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne atandım. Halk Eğitim Merkezi`nden 2007 yılında emekli oldum. Eğitimci Tülay Akın ile evliyim. İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan bir kız çocuğum var.    

 

Sendikacılığa nasıl başladınız?  

657 Sayılı Devlet Memurları Yasası`na bağlı çalışmama rağmen emekten yana siyasete ve sosyal olaylara hep ilgi duydum. 1990`lı yılların başında ülkede emekten yana esen rüzgârlar kamu emekçilerini de sendikal haklar için harekete geçirmişti. Ben de bu etkinin dışında kalamazdım.
 

 

 

SEKA'DA MEMUR SENDİKASI

 

Seka fabrikasında çalışan memurların üye olduğu ilk sendikayı siz mi kurdunuz?

Seka'da çalışan 44 arkadaşımla birlikte genel merkezi İzmit'te olan SEKAM–SEN`i kurduk. Sendikamızın genel başkanlık görevini arkadaşlarım bana verdi. 1993 yılında Seka'nın 9 ayrı ilde bulunan fabrikalarında çalışan 3 bin memuru örgütleyen sendikamız, 1995 yılında Seka'nın dışında Sanayi Bakanlığı, TÜGSAŞ, MKE, Çitosan gibi kurumlarda çalışan 16 bin üyesi olan SANAYİ-SEN ile birleşerek GENEL SANAYİ SEN adını aldı. Arkadaşlarım beni bu sendikanın da kurucusu ve genel başkanlığına getirdi. Genel merkezi Ankara olan sendikamızın genel başkanlık görevini 2001 yılına kadar sürdürdüm. Bu dönemde ayrıca KESK Genel Yürütme Kurulu üyeliği görevini de yürüttüm.

 

Sendikacılıktta bir hayli kariyer yapmışsınız peki siyasete nasıl girdiniz?

Kamu emekçisi olmama rağmen siyasetten çok uzak değildim. Kardeş çocukları olduğumuz CHP`de siyaset yapan Hasan Çelik'in 1994`te Saraybahçe Belediye Başkan aday adaylığından itibaren tüm adaylıklarında yanında ve işin mutfağındaydım.

 

Partiye na zaman üye oldunuz?     

2007 yılında Mahir Dönmez'in milletvekilliği adaylığında da gece gündüz demeden partimizin başarısı için beraber çalıştık. CHP, Atatürk ilkelerinin, eşitlik, özgürlük, kardeşlik, emeğin kutsallığı gibi kavramların savunucusu olan ve bağımsız cumhuriyetimizi kuran bir partidir. 2007 ekim ayında emekli olunca doğal olarak fiilen zaten içinde olduğum partime hukuken de üye oldum.

 

Gönülden bağlı bulunduğunuz CHP'de ilk aktif göreviniz neydi? 

Partideki ilk resmi görevim 2009 aralık-2011 ocak ayları arasında Balıkesir Bandırma İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve 2011 Şubat ayından itibaren de Kocaeli İl Yönetim Kurulu üyelikleri görevlerinde bulundum. Halen il başkan yardımcılığı görevim sürmektedir.

 

Emekten gelen birisiniz, partinin çalışma komisyonlarında hiç görev aldınız mı?

Yönetim kurullarında görev almadan önce ‘Strateji geliştirme ve örgütlenme` komisyonlarında 2007-2008 yıllarında görev yaptım.  

 

Atamayla gelen Yalçın Kuşkan`ın il yönetimine kimin tercihiyle girdiniz?

Tercih il başkanımız Yalçın Kuşkan'ındır. Mahir Dönmez ve Nadir Birok dostlarım beni önermişlerdi.

 

Genel seçim sonrası CHP'de, kaosun tavan yaptığı bir süreçte yönetime getirildiniz. Eleştirileri nasıl göğüslediniz?

Sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve sendikalardan sorumlu başkan yardımcısı olarak yapacak çok iş vardı. Sadece işime baktım.

 

 

BİR AĞABEYE İHTİYAÇ VAR 

 

Yalçın Kuşkan`ın yeniden il başkan adayı olma ihtimali yüksek. Aday olması halinde sizin yeriniz garanti gibi görünüyor, neden ilçe başkanlığından ısrar ediyorsunuz?

Bence bu ısrar değil. İzmit ilçe Kocaeli`nin can damarı. Birkaç yönetimi kapsayan uzunca bir süredir İzmit ilçe parçalı yönetim kurullarından dolayı iyi yönetilemiyor.
Bunun zararını da hem İzmit halkı hem de partililerimiz görüyor. İzmit ilçede bir ağabeyin önderliğinde uyumlu, kendileriyle barışık, bütünlüklü bir yönetime ihtiyaç var. Ancak böyle bir yönetim partimizi başarıya taşıyabilir. Ülkeme, ilçeme ve partime borcum var. Bu sorumlulukla hareket ediyorum.

 

İzmit ilçe başkan adaylığı fikri nasıl oluştu sizde?

Az önce anlattığım eksikliği görüyordum, ancak il yönetimimdeki görevimden dolayı formül geliştiremiyordum. Bu fikri ilk olarak Mahir Dönmez arkadaşım bana söyledi. Çevremde bulunan arkadaşlarla yaptığım görüşmelerden sonra olabilir dedim.

 

 

BU SEÇİMİ BEN KAZANIRIM

 

İzmit ilçe başkan adaylığı için 7 isim var. Kendinizi şanslı görüyor musunuz?

Kesinlikle şanslı görüyorum. Şimdiye kadar 'ben bu seçimi alamam, kaybederim' dediğim hiç bir seçime girmedim. Şansım çok yüksek ve ben bu seçimi kazanırım.

 

Şartlara göre adaylıktan çekilme durumunuz var mı?

Çekileceğim seçime girmem. Adaylığım kesin ve geri adam atmam.

 

Size rakip olan diğer adayları nasıl görüyorsunuz?

Başka CHP yok. Onlar benim yoldaşlarım, partili arkadaşlarım. Kendilerinde o birikimi görmeseler aday olmazlardı.

 

CHP'de siyaset yapmak zordur. Siyasi kavga ve gruplaşmalar var. Bu yapı CHP`ye zarar veriyor mu?

Bu durum partimizin yaşayan bir parti olduğunu gösterir. Emir komuta zinciriyle değil. Düşünceleri çarpıştırarak sonuca gidiyoruz.
 

 

 

TOPLUMLA BULUŞACAĞIZ    

 

Nedeni nedir bu gruplaşma ve kavgaların?

Daha iyi yönetme iddiası.
 

 

Peki, nasıl biter veya bitirilir bu kavgalar? CHP ne zaman kol kola girer?

Önümüzdeki günlerde yapacağımız ilk kongreden sonra yönetime geldiğimizde. Eski-yeni bütün partililer kol kola girip yürüyeceğiz. Hiç bir partilimizi dışlama lüksümüz yok. Bir tek CHP'li bizim için çok çok önemli. Kimseyi kaybetmek istemeyiz.
 

 

Herkesin konuştuğu ve her konuşan kişinin kendini haklı gösterdiği bir ortam var CHP'de. Seçilmeniz halinde kurumsal yapı olarak bir çalışma başlatacak mısınız?

Gördüğüm bazı eksiklikler var. Gerekli değişiklikleri 2012 nisan ayı sonrasında arkadaşlarımla adım adım gerçekleştireceğiz.

 

İzmit ilçede önceliğiniz nedir?

Ekip olarak partimizin program ve tüzüğünden hareketle sosyal yaşamın gerçeklerine uygun, partimizin toplumla buluşmasını sağlayacak olan örgütlenmeyi esas alan bir programla yola çıktık. Önceliğimiz; hep birlikte 'uzmanlaşmış ilçe yönetimi' ni gerçekleştirmek olacaktır. Her yönetici uzmanlık alanı olan bir birimi yönetecek ve herkes görevini en iyi şekilde yapacak. İşte o zaman ‘iktidar` bize uzak olmayacaktır.
 

 

 

ONLARSIZ EKSİK KALIRIZ

 

Adaylığınızla birlikte partinin ilimizdeki eski duayenleri, önemli kanaat önderlerini yanınızda görüyoruz. Gençlerin yeri nedir sizin yanınızda?

‘Gençlik gelecektir` ilkesini lafta değil özde benimsiyoruz. Gençlerimiz geleceğimizdir. İlçe yönetim kurulumuzda kota zorunluluğundan değil, o görevlere layık oldukları için genç arkadaşlarımız olacak. Benim görevlerimden biri de bir sonraki kongreye genç bir arkadaşımı ilçe başkanı olarak hazırlamaktır.

 

Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya`nın bu partide devri bitti mi?

Hiçbir partilimizi dışlama gibi bir lüksümüz olamaz. Hele bunlar partimizin yapı taşlarındansa hiç olamaz. Sefa Sirmen'le, Hikmet Erenkaya ile Yalçın Kuşkan'la, Hasan Çelik'le Nadir Birol'la Mahir Dönmez ile ve daha nice partililerimizle biz CHP`yiz. Herhangi birisi olmazsa eksik kalırız. Hiç bir büyüğümüzün devri bitmiş değildir. Zaten arkadaşlarımız faaliyetlerin ve sürecin dışında değiller.
 

 

 

BAŞARI SEVGİYİ GETİRİR

 

Partide ciddi anlamda bir sevgi eksikliği var. Sevgi ortamını nasıl oluşturacaksınız?

Kime yakın kime uzak olduğuna bakmaksızın herkese eşit davranarak ve üyelerin oylarıyla belirlediği mahalle komisyonları, temsilcilerimizin özverili çalışmaları bizi başarıya götürecek. Art niyetsiz özveriyle birlikte çalışmak birbirimize saygı duymayı getirecek. Bunun neticesinde gelen başarı da sevgiyi beraberinde getirecektir. 

 

Sizi ilçe başkanlığına seçecek olan delegelerdir. Delegeye mesajınız var mı?

Delegelerden tek beklentim, hiç bir etki ve baskı altında kalmadan, kendi hür iradeleriyle, partisini ileriye taşıyabilecek adaya oy vermeleri. Bunu umut ediyorum. 'Benim adayım değil, benim partim' anlayışıyla hareket edilmesini isterim¬.

 

CHP'de nasıl bir üye profili olmalı?  

Üyelerimizin insan ilişkileri güçlü, düzenli ve bilinçli birer yurttaş olmalarına yardımcı olmak, yaşadıkları çevrede etkin, önder ve güvenilir birer partili olarak yetişmelerini sağlamak. Sosyal demokrat ilkeler ışığında demokrasi, katılım, dayanışma ve sosyal adalet bilincinin toplumda yaygınlaşmasına katkıda bulunmak. Bilgiyi eyleme dönüştüren ve birikimini toplum yararına kullanan birer partili yetiştirmek.  Demokratik cumhuriyete sahip çıkarak bu düşüncelerin kitlelere tam ve doğru olarak taşınmasına yardımcı olmaktır.
 

 

 

ÜYELERE ÇAĞRI


Üye listeleri askıya çıktı ama listelerin bir hayli karışık olduğu söyleniyor. CHP'de bu sorun neden hep oluyor?

Üyelere çağrım şudur: Sandık seçmen listelerinden isimlerimizi ve diğer bilgilerimizin doğruluğunu kontrol edelim. Yanlışlık varsa düzeltilmesi için mutlaka dilekçeyle başvurumuzu yapalım. Varsa adres değişikliğimizi gerekli evraklarla mutlaka yaptıralım. Mahallemizde bulunan üye arkadaşlarımızın isim ve diğer bilgilerini kontrol etmeleri için ilçe binamıza uğramalarını sağlayalım. Amacımız doğrultusunda üye arkadaşlarımızla süreci birlikte yürütmeye çalışalım. Eski anlayışların ‘kafakol ilişkilerine` fırsat vermeyelim.

 

Söyleşi için teşekkür ederim. Son olarak söyleyeceğiniz ve vereceğiniz mesajınız var mı?

Çok teşekkür ederim. Ülkemize ve halkımıza borcumuz var. Görülen bir gerçek var ki, oda laik, demokratik cumhuriyetimizin tehlikede oluşu. İktidarda sanki irtica varmış gibi irticayla mücadele edenler cezaevlerinde yatıyor. Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için mücadele ediyoruz. Bu gidişe ‘dur` demek elimizde. Güç verin hep birlikte mücadele edelim. Hep birlikte kazanalım.

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ