KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Kazancı: ‘Yetmez ama evet’ diyenler utancıyla baş başa
Kazancı: ‘Yetmez ama evet’ diyenler utancıyla baş başa
Siyaset
10 Aralık 2011 Cumartesi 11:33
  • 1641
  • 8

Kazancı: ‘Yetmez ama evet’ diyenler utancıyla baş başa

İstanbul Barosu Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Kazancı, referandumda ‘Yetmez ama evet’ diyenlerin utançlarıyla baş başa olduğunu söyledi

ADD eski Genel Başkanı ve İstanbul Barosu Anayasa Komisyonu Başkanı Av. Ertuğrul Kazancı, CHP İzmit İlçe Örgütü`nün cuma söyleşisine konuk oldu. ‘Yeni anayasa ve insan hakları` konusunda konuşan Kazancı, 12 Eylül referandumunda ‘yetmez ama evet` diyenlerin utançlarıyla baş başa olduğunu, anayasanın değişmez maddelerinin değişmesini isteyenlerin de Türkiye Cumhuriyeti düşmanı olduklarını söyledi. Toplantıya milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, ilçe başkanı Ömer Hazer ve çok sayıda partili katıldı.
 

HAYSİYETLİ İNSAN DEĞİŞMEZ
Türkiye`nin anayasal bir tartışma içinde olduğunu ifade eden Kazancı, “Bir tarafta devrimci cumhuriyetçiler, bir tarafta karşı devrimciler, bir tarafta Lozan`cılar, bir tarafta Sevr`ciler var. 12 Eylül referandumunda darbecilerin yargılanması vardı. Ancak göstermelik kaldı. Değişikliğin kamuda bir yansıması olmadı. ‘Yetmez ama evet` diyenler utançlarıyla baş başadır. Eski devrimcilerin hidayete erip cumhuriyete karşı uğraşlarını ibretle izliyoruz. Haysiyetli insanın düşüncesi değişmez” dedi.
 

HURAFE VE SAFSATA YOK
Büyük Britanya`daki geleneklerden ve kanunlardan bahsederek, Atatürk Türkiyesi`nde hurafe ve safsatalara yer olmadığını belirten Kazancı, “Bizde bilimsel gerçeklik vardır. Bir ülkede yasama ve yürütme iç içe geçmişse siyasal suntayla karşı karşıya kalırsınız. Türkiye`de olduğu gibi. Her ülkenin anayasasında değişmez maddeler vardır. Bizimde devlet şekli, bayrak, marş ve dilimizi içeren ilk üç maddemiz değiştirilemez. Değiştirilmesi teklif dahi edilemez” diye konuştu.
 

ATATÜRK DÜŞMANLIĞIDIR
Kazancı, “Tüm çıngar bu üç maddeden dolayı çıkıyor. Ülkenin bölünmesini amaçlayanlar Atatürk`ten, milli marştan, bayraktan rahatsız. Bu üç maddeyi değiştirmek demokrasi midir? Anayasamızdaki değişmez maddeleri değiştirmek istemek cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığıdır. Demokrasi kadar özünden saptırılan, istismar edilen bir kavram daha yok” ifadesini kullandı. Konuşmasında başkanlık sistemine de değinen Kazancı, “Yürütme, başbakanlıkla cumhurbaşkanlığının birleştiği başkanda oluyor. Diktatörlüğe rahat gidilecek bir sistemdir” dedi.
 

TAVIR ALMAK ZORUNDAYIZ
Söyleşisinde insan haklarından da bahseden Kazancı, Ermeni meselesini kullananlara prim verilmemesi gerektiğini söyledi. Kazancı, “Nobel armağanı diye bir şey veriyorlar. Nobel, İsveçli silah imalatçısıdır. Önce kardeşini vurmuştur. Dinamiti icat etmiştir. ‘Ermeni soykırımı var` diyen Osman Pamuk`u bu ödüle layık gördüler. Bu ülkenin karakterinde kesme, biçme ve tehdit etme yoktur. Sahtekarlıkla para almak için kendi haysiyetini ortaya koyan insanlara karşı tavır almak zorundayız” sözlerini kaydetti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ