KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
“KHK'lılar rüyalarında işe iade olduklarını görüyor”
“KHK'lılar rüyalarında işe iade olduklarını görüyor”
Siyaset
06 Ocak 2019 Pazar 16:14
  • 9902
  • 0

“KHK'lılar rüyalarında işe iade olduklarını görüyor”

HDP Milletvekili Faruk Gergerlioğlu, ihraç edilen kamu emekçilerinin sorunlarının çözümü için TBMM bünyesinde yürütülen çalışmaları, TMMOB çalıştayında aktardı.

TMMOB, OHAL KHK'larıyla İhraç Edilen Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Sorunları Çalıştayı, Ankara İMO Rüştü Özal Salonu'nda gerçekleştirildi. Çalıştaya TMMOB Yönetim Kurulu Üyelerinin dışında KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve birçok KHK ile ihraç edilen insanlar katılım gösterdi.

"OHAL ile soykırım yapıldı"

Çalıştayda söz alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, göğüs hastalıkları uzmanı olduğunu ve 679 sayılı KHK ile 6 Ocak 2017 yılında ihraç edildiğini hatırlatarak, 2. yılı doldurduklarını söyledi. İhraçlar sıralarda yaşanan süreçleri anlatan Gergerlioğlu, "İnsanlar OHAL ile soykırıma uğratıldıktan sonra 2.5 yıl geçmesine rağmen insanlar yargıya ulaşabilmiş değil" dedi. KHK'ler sonunda 60'a yakın intiharların yaşandığını aktaran HDP'li Gergerlioğlu, araştırmalar sonucunda 2200'e yakın KHK'linin arasından yüzde 16'sının aklından intihar geçtiğini söyledi.

"İnsanlar rüyalarından işe iade olduklarını görüyor"

OHAL sonrası KHK'ler ile ihraç edilen yurttaşlarında yaşadığını psikolojiye ayrıntılarıyla değinen Gergerlioğlu, birçok kişinin süreçleri çok sancılı geçirdiğini, rüyalarında işe iade olduklarını gördüğünü ve uyandıklarında ise kabus dolu dünyada yaşadığını söylediklerini belirtti.

İtirazların sonucunda yüzde 3'lük bir orada iadelerin kabul edildiğini söyleyen Gergerlioğlu, bugüne dek 50 bin 300 başvurunun incelendiğini bunlarından arasından 3700 kişinin işe iadelerinin kabul edildiğini belirtti. "Başvuruların ancak yüzde 40'ı işleme alındı. Hukuk dışı işlemlerle içerikler oluşturuluyor" diyen Gergerlioğlu, "Mahkeme sonucu takipsizlik kararına rağmen hatta hakkında hiç dava açılmayanlara bile komisyon red kararı veriyor. Komisyon kendisini anayasanın, hukukun önünde görüyor. Kendisinin mahkemeymiş gibi görüp ceza veriyor" ifadelerini kullandı.

"Komisyonla görüşmek istedik, 40 gün kadar randevu verilmedi"

OHAL Komisyonunun son 5 ay içerisinde birden 50 binlere kadar ulaşmasını iyi niyetli bir neticelendirme olmadığını aktaran Gergerlioğlu, "2 yılda 18 bin kadar başvurular açıklanıyor ancak AİHM'in ve Avrupa Konseyinin uyarıları sonucunda 5 ay içerisinde sayı 50 binlere ulaşıyor. Ben bunu iyi niyetli olarak görmüyorum. Komisyon Türkiye'ye geldikten sonra havuz medya yazarları, Komisyona isteyen milletvekilinin rahatlıkla ziyaret edebileceğini söylemesi sonrası biz de bir bakalım dedik. Ancak, Komisyon bize 40 gün kadar randevu vermedi. Ben başkana da söyledim. Yukarıdan size ne söyleniyorsa siz de onu yapıyorsunuz. Size de bir şey diyemiyorum. Bir hukuksuzluk emredilmiş, onu yapıyorsunuz.

"Şu tarihten itibaren bankaya para yatıran Teröristmiş"

Bank Asya'ya el konulması sonrası ihraç edilen ve hakkında dava açılan insanların yaşadığı mağduriyetlere de değinen Gergerlioğlu, bir yurttaşında sadece 100 lira yatırdı diye hakkında dava açıldığını belirtti. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası Devlet tarafından bankalara para yatıranların 'terörist' olduğunun ilan edildiğini belirten Gergerlioğlu, "Savcı dosyalara bakıyor bunu benim önüme niye getirdiniz diyor. Elimde dosyalar var, tertemiz dosya. Hiçbir şeyi yok" ifadelerini kullandı.

Özel okullarda çalışma

Milli Eğitim Bakanı'na özel okullarda çalışma izninin verilmesi için görüşmeler yaptığını söyleyen Gergerlioğlu, Bakanlığa binlerce öğretmenin, akademisyenin zor durumda olduğunu ve buna bir çözüm bulunması gerektiğini söylediğini belirtti. Yaptığı açıklamalar ve görüşmeler sonrasında Bakanın açıklama yapmak zorunda kaldığını söyleyen HDP'li Gergerlioğlu, "Bırakın KHK ile iadeyi, yaşasın bu insanlar, ölecekler. Öylesine bir soykırım ki, gerçekten imha etmeye çalışan bir anlayış. Görüşmeler sonrası bir çalışma yürüdüğünü duyurmak isterim. Ama ne zaman sonuçlanır şu anda bilgim yok" cümlelerini kullandı.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ