KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Kılıçdaroğlu yeni PM istiyor
Kılıçdaroğlu yeni PM istiyor
Siyaset
08 Kasım 2010 Pazartesi 10:45
  • 921
  • 1

Kılıçdaroğlu yeni PM istiyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski genel sekreter Sav’ın istediği şekilde 27-28 Kasım’da kurultay yapmak yerine aralık ayı içinde tüzük ve PM’nin yenileneceği kurultay yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Utku Çakırözer'in haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın toplayacağı il başkanlarının bir anket ile görüşlerini aldıktan sonra olağanüstü kurultay konusunda son kararını verecek. CHP liderinin, eski genel sekreter Önder Sav ve ekibinin istediği şekilde 27-28 Kasım`da kurultay yapmak yerine aralık ayı içinde tüzük ve PM`nin yenileneceği kurultay yapmaya hazırlandığı öğrenildi.


CHP kulislerinden edinilen bilgilere göre, geçen hafta yaşanan ayrışma sonrasında milletvekilleri ve parti meclisi üyeleriyle tek tek ve gruplar halinde görüşen Kılıçdaroğlu`nun temaslarında kendisine ağırlıklı olarak “Genel başkanlığınız üzerinde en ufak bir şüphe yok. Ancak bu parti meclisi ile seçime gitmeyin. Milletvekili adaylarınız Önder Sav`ın etkisindeki PM`den onaylanmayabilir. Mutlaka kurultaya gidip parti meclisini yenileyin” telkinleri yapıldı.


Bu değerlendirmelere kendisi de katılan CHP liderinin yarın Ankara`ya toplayacağı 81 il başkanının görüşünü aldıktan sonra kararını netleştireceği bildirildi. Buna göre yarın il başkanlarının önüne Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata tarafından hazırlanacak bir anket sunulacak. İl başkanlarından, isimsiz olarak dolduracakları ankette, “Tüzük değişmeli mi?”, “Kurultay gerekli mi?” gibi soruların yanı sıra “Parti meclisi yenilenmeli mi” sorusunu da yanıtlamaları istenecek. İl başkanlarının verecekleri yanıt doğrultusunda Kılıçdaroğlu ve yeni yönetim de olağanüstü kurultay konusunda kararını verecek.


Tüzük demokratikleşecek

Yeni yönetime yakın isimlerden edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu kurultay kararı alsa dahi bunu Sav ekibinin istediği şekilde 27-28 Kasım`da yapmayacak.

Kararın 15 gün önceden duyurulması gerektiği için CHP lideri kurultayın aralık ayında gerçekleşmesini sağlayacak biçimde bir takvim planlayacak.

Kurultayda parti meclisinin ‘çarşaf liste` ile seçilmesi ve delegelerin yüzde 20`sinin imzasıyla genel başkan adayı çıkarılabilmesi gibi değişiklikler yapılarak partinin daha demokratik bir tüzüğe kavuşturulması planlanıyor.


Başkanlık seçimi istemiyor

Kılıçdaroğlu ve CHP`nin yeni yönetimi, olağanüstü kurultayda genel başkanlık seçimi yapılmasını öngörmüyor. O nedenle kurultay çağrısında bu talebin yer alması beklenmiyor. Ancak şekillenmesinde Önder Sav`ın etkili olduğu parti meclisinin yenilenmesi için seçim yapılması çok güçlü bir olasılık. Bu noktada alınacak kararda il başkanlarının yarın dolduracakları anketlerden çıkacak hava belirleyici olacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ