KOCAELİ 17° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3448 TL
  • 6.1136 TL
  • 6.8703 TL
Kocaeli Zirve
"Kocaeli, yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı?"
Siyaset
16 Ağustos 2018 Perşembe 14:36

"Kocaeli, yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı?"

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a Kocaeli'nin yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı olduğunu sordu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a Kocaeli'nin yaşanacak depremlere ne kadar hazırlıklı olduğunu sordu.

17 Ağustos 1999'da 7.4 büyüklüğündeki meydana gelen depremin üzerinden 19 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'dabüyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı. HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu , Fuat Oktay'a sorduğu soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Kocaeli'nde 9 bin 477 kişi yaşamını yitirdi, 9 bin 881 kişi yaralandı. Depremde, 35 bin 180 konut, 5 bin 770 iş yeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. 40 bin 757 konut, 6 bin 57 iş yeri orta, 45 bin 86 konut ve 6 bin 128 iş yeri de hafif hasarlı olarak kayıtlara geçti."

 

"Bu bağlamda;

 

Kocaeli geneli için yapı stoku kalitesi envanteri çıkarılmış mıdır? Eğer çıkarılmışsa sonuçları nelerdir?

Kocaeli'nde olabilecek büyük bir depremde göçme riski olan bina sayısı belirlenmiş midir? Eğer böyle bir çalışma varsa ilçe ve mahallere göre ayrılmış göçme riski olan bina sayısı kaçtır?

Kocaeli'nde göçme riski tespiti yapılmış ve güçlendirilmesi yapılmamış kamu binaları bulunmakta mıdır? Eğer güçlendirilmesi yapılmamış binalar varsa bu binalar hangi kamu binalarıdır?

Kocaeli'nde tekrar yaşanabilecek büyük bir depremin can kaybına sebep olamaması için hangi önlemler alınmıştır? Afet toplanma merkezlerinin iskana açıldığı iddiası doğru mudur?

Kentsel dönüşümün afet odaklı olmak yerine kentsel ranta dönük olarak önceliklendirilmesinin önüne geçmek için hükümetin aldığı önlemler nelerdir?

Türkiye genelinde göçme riski olan bina sayısı kaçtır?"

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Halı Yıkama
Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
KKG
Volka Proje
Akkurt İnşaat
Evdiz
Körfez Center AVM
Körfezin Sütçüsü
Kumpir
Bekiroğlu