KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli’nin AKP’lileri çok alıngan
Kocaeli’nin AKP’lileri çok alıngan
Siyaset
05 Aralık 2010 Pazar 13:39
  • 1749
  • 5

Kocaeli’nin AKP’lileri çok alıngan

İlimize geldiğinde AKP ve Başbakan Erdoğan’a ‘Kuduz Köpek’ benzetmesi yaptığı için yargılanan Masum Türker, “Kocaeli’nin AKP’lileri çok alıngan” dedi

Demokratik Sol Parti İl Örgütü`nün organize ettiği dayanışma gecesi Şehir Restaurant`ta düzenlendi. Genel başkan Masum Türker`in de katıldığı etkinlikte seçim startı verildi. İl başkanı Yakup Kalmuk`un ev sahipliğinde gerçekleşen gecede PM üyeleri; Mustafa Aslan, Orhan Yeşilyurt, Yalçın Avcı, Necati Eker, genel merkez disiplin kurulu üyesi Ruhi Saner, genel sekreter yardımcısı Soydal Sılay, gençlik kolları genel başkan yardımcısı Cemre Baykal da hazır bulundu.
 

MHP VE AKP KATILMADI
AKP dışında tüm siyasi partilerin davetli olduğu geceye İzmit eski belediye başkanı Erol Köse, Büyükşehir Belediye Meclisi`nin CHP`li üyeleri Fahri Örengül ve Süleyman Karaman, CHP`li İrfan Kabaloğlu, İP eski il başkanı Fahrettin Uzuner, ADD eski genel başkanı Ertuğrul Kazancı, ADD Kocaeli Şube Başkanı Banu İlter, SMMMO Başkanı Ender Şenol, Alevi Dernekleri Şube Başkanı Doğan Demir, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Başkanı Ömer Çeken, Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Süleyman Pekin, Haber-Sen Şube Başkanı Ayhan Altan ve çok sayıda DSP`li katıldı.
 

BAŞBAKAN MASUM
Son yıllarda seçim mağlubiyetleriyle moral bozukluğu yaşayan DSP`de Masum Türker`in dayanışma gecesine katılması partililere moral verdi. Bayanlar boyunlarına taktıkları fularla, erkekler de yakalarındaki DSP rozetleriyle geceye katılırken etkinlik boyunca DSP bayrakları dalgalandı. Partililer genel başkanlarının salona girmesiyle büyük coşku yaşadı. Genel başkanını konuşması sırasında partililer bayrakları ellerinden indirmezken “Başbakan Masum” sloganları da atmayı ihmal etmedi.
 

AKP-HAS DANIŞIKLI DÖVÜŞ
Türker burada yaptığı konuşmasını Kocaeli`de her memleketten insan olduğu için Türkiye`ye ithaf etti. 7 ay sonra seçim olduğunu belirterek AKP`yi eleştiren Türker, isim vermeden HAS Parti ile AKP`nin danışıklı dövüş yapacağını söyledi. Türker, “Türkiye`de büyük bir oyun oynanıyor. 2002`de iktidarın kim olacağını tayin ettiler, şimdi muhalefetin kim olacağı tayin etmeye çalışıyorlar. Daha sonra muhalefeti devre dışı bırakıp bugünlerde kurulan partiyi getirecekler” dedi.
 

YÜZDE 40 OLAMIYORUZ
Başta CHP olmak üzere solda birlik isteyenlere de konuşmasında seslenen Türker, seçime DSP olarak gireceklerini ve birliği yalnızca parlamento da yapabileceklerini vurgulayarak, “DSP`ye hayat vermiş herkesle solda birlik yapacağız ama parlamentoda yapacağız. İstiyorlarsa CHP ve diğer partiler bizimle koalisyon yapar. Birlikte olursak AKP`yi deviririz diyorlar. AKP`nin yüzde 44 oyu var. CHP bunun çok altında. Biz birleşirsek yüzde 40 olamıyoruz ki. Son genel seçimlerde fedakarlık yaptık. DSP ve SHP seçime girmedi. CHP`yi destekledik. Yüzde 20 alabildik. Ama yerel seçimlerde birleşmeden AKP`yi yüzde 47`den 38`e çektik.  DSP bu defa seçime girecek” ifadelerini kullandı.
 

O ÖKÜZ AKP DEĞİL
Daha önce ilimizde yaptığı bir konuşma nedeniyle hala yargılandığını ve Kocaeli`de AKP`lilerin çok alıngan olduğunu söyleyen Masum Türker, bu kez öküz benzetmesini yaptığı konuşmasında önlem aldı. Türker şu ifadeleri kullandı; “Daha önce kuduz köpek dedim hala yargılanıyorum. Şimdi bahsettiğim öküz kurbanlık öküz. Yanlış anlamayın. Bir öküzü bir kişi yatırıp kesemez. Ülkeden AKP`nin gitmesini istiyorsak dört koldan çalışmalıyız. Her parti kendi mücadelesini verirse bunu sağlarız. Bu öküz AKP değil. Basın mensupları yazmasın. Buranın AKP`lileri alınıyorlar.” Konuşmalarında türban meselesine de değinen Türker şöyle devam etti;
 

GURUR DUYUYORUZ
“Zamanında bir müftüyü belediye başkan adayı yaptığımız için bize ‘Fethullahçı` dediler. O müftü şimdi CHP`de PM üyesi. Biz inanca saygılıyız. Aramızda başörtülü arkadaşlar var, gurur duyuyoruz. Şimdi türban şart koşuluyorsa laikliği sağlayamamış oluyoruz. Biz dini dışlamış bir ülke değiliz. DSP`nin halkçı ve devrimci bir parti olduğunun da altını çizen Türker, “Okula gitmeyen 350 bin öğrenci var. Bunlar geleceğin tinercisi, hırsızıdır. İktidar çocukları tehlikeye sokuyor demektir. Bu sorunları çözmek bizim işimizdir. Beraber terlersek bu düzeni değiştiririz” şeklinde konuştu.
 

TAYYİP`İN YERİNİ ALACAĞIM
DSP`nin sürekli başka partilerle ittifakından bahsedilmesine de değinen Türker, “Önümüzdeki haftalarda moralimizi bozmak isteyenler çıkacaktır. Rahşan Hanımı sembol diye gösteriyorlar. O ceviz kabuğunu seçti. Hep başkansına çalışacaksak bize ne ihtiyaç var o zaman? Tayyip`in yerini alacağım, buna talibiz. Tayyip`in paçasını bir tek ben sizin desteğinizle aşağı alırım. Çünkü benden başka örgütüne güvenen yok” ifadelerini kullandı. Partiye katkı sağlaması için rozet ve posterlerin satışa sunulduğu gecede sık sık DSP eski genel başkanı Bülent Ecevit`in şiirlerine yer verildi. Seçim startı veren DSP`liler çalan şarkılarla dans edip gece boyunca eğlendi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ