KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Alternatif alt kültürlerin dışa vurumu; Piercing
Alternatif alt kültürlerin dışa vurumu; Piercing
Yaşam
10 Nisan 2010 Cumartesi 12:00
  • 2602
  • 1

Alternatif alt kültürlerin dışa vurumu; Piercing

Afrika kabilelerinde uygulanan erkekliğe geçiş ve cesaret ile daha birçok dini ve sosyal ritüelin simgesi olan piercing, günümüzde alternatif alt kültürlerin ve gençlerin gözdesi halini aldı.

Dudak, kaş, dil, göbek ve vücudun akla gelebilecek her bölgesine yaptırılan piercing`in popüleritesinin başlaması ise 1980 Kaliforniya`sına dayanıyor. Bu dönemde “Çağdaş İlkeller” harekatıyla, bilinçli olarak ilkel kültürlerden etkilenilmesinin ardından, bir kısmı Sado-Maso kültüre katılabilecek olan dövme, piercing, yara izleri, kızgın demirlerle vücudu dağlama gibi ritüeller yaygınlaştı.
Piercing ise dövmeyle birlikte birçok alt kültürün simgesi ve gençlerin farklılık yaratmak adına aksesuar olarak kullandıkları bir materyal oldu. İzmit sokaklarında da sıklıkla rastladığımız piercing`li gençlerin çoğu, piercing`in sosyal gelişimini bilmese de farklılık yaratmak, dinlediği müzik türüne ve kendisini ait hissettiği alternatif alt kültüre uygun davranmak için, ilimizde az sayıda olan piercing ustalarının kapılarını çalıyor. Biz de Kocaeli`nin ilk rockshop`u IVIR&ZIVIR`ın sahibi, gençlerin Ferhat abisi Ferhat Demirhan`a piercing`i ve yapım aşamasını sorduk. 2001 yılından beri IVIR&ZIVIR Rockshop`ta piercing yapan Demirhan, gayet sıcak geçen bir sohbetle sorularımızı yanıtladı.


İşte piercing hakkında bilinmeyenler:

Ivır&Zıvır, sanırım İzmit`teki ilk rockshop. Açıldığı günden bu yana piercing yapıyor musunuz?
Evet, Kocaeli`de bir ilkiz. 2001 yılında bu dükkanı açtık ve o dönemden bu yana piercing yapıyoruz. Daha önce dövme de yapıyorduk fakat şu an yalnızca piercing ve geçici dövme işlemlerini uyguluyoruz.

Piercing konusunda bu işi yapan insanların herhangi bir eğitimi olması gerekli ya da zorunlu mu? Yoksa, kim isterse birilerine piercing takabilir mi?
Aslında bu işi bilinçsizce yapan çok fazla insan var. Ben Hacettepe mezunuyum ve uzun süre birçok özel hastanede çalıştım. İnsan vücudunun anatomisini iyi biliyorum ve bu nedenle herhangi bir sorunla karşılaşmıyoruz. Fakat maalesef ki bahsettiğiniz gibi bir zorunluluk yok ve birçok kişi bu işi bilinçsizce yapıyor.

Herhangi bir uyuşturma tekniği uyguluyor musunuz? Piercing yaptıran kişi çok fazla acı hissediyor mu?
Bölgesel anestezi uyguluyoruz. Kişinin isteğine ve piercing yapılacak bölgeye göre farklı tekniklerle uyuşturuyoruz. Lokal anestezi, yüzey soğutarak uyuşturma, spreyle uyuşturma bunlardan birkaçı. Tamamen kişinin isteği ve uygulanacak bölgeye bağlı. Uyuşturma nedeniyle acı da pek hissedilmiyor.

Genellikle kaç yaş aralığında insanlar size piercing yaptırmak için geliyor?
Yaş aralığı 12-13 yaşından başlıyor ve genelde 30-35 yaşta son buluyor.

Gerçekten piercing yaptırmak için 12 yaşında çocuklar da geliyor mu?
Evet. Fakat 18 yaşın altındakilere aile izniyle yapıyoruz. Bir onay formu ya da aileleriyle birlikte bize gelmeleri gerekiyor yapabilmemiz için.

Peki, ‘`Piercing yaptırmak istiyorum`` diyerek size gelenler hangi sosyo-kültürel yapıda insanlar? 
Eskiden daha çok rock kültürünü benimsemiş kişiler piercing yaptırırdı. Şimdi daha da popülerleşti, tikisinden kırosuna kadar birçok kişi piercing yaptırmak istiyor. Sonuçta piercing estetik amaçlı kullanılan bir şey.

Hangi bölgelere uyguluyorsunuz ve diyelim ki yaptıran kişi vazgeçti, piercing küpesini çıkarmak istiyor; iz kalma durumu söz konusu mu?
Piercing saç derisinden ayak parmağına kadar vücudun akla gelebilecek her bölgesine uygulanabilir. Genellikle göbek, kaş, dil, dudak gibi bölgelere talep geliyor. İz kalma durumu ise söz konusu değil. Piercing herhangi bir iltihaplanma yapmadıysa, delinen bölge ileride iz kalmadan kapanabilir.

Bugüne kadar piercing uyguladığınız en ilginç bölge neresiydi?
Dilin altında ve damakta yer alan bölgeye piercing uygulamıştım. En ilginci buydu sanırım. Bir de enseye uygulamıştım.

Piercing`de kullanılan küpeler özel bir maddeden mi oluşuyor, yoksa sıradan metaller de kullanılabilir mi?
Kullanılan küpeler titanyum ve cerrahi çelikten yapılıyor. Biz zaten Avrupa`da en çok kullanılan wildcat markasını tercih ediyoruz ve markanın Kocaeli temsilcisiyiz. Piercing`in bakım koşullarına uyulduğu takdirde hiçbir problem çıkmayacağını garanti edebiliyoruz.

Uygulama sonrasında bakım nasıl gerçekleştiriliyor?
Biz, eczaneden alacakları bir krem öneriyoruz fakat herhangi bir iltihaplanma olmadığı müddetçe uygulama sonrasında özel bir bakıma ihtiyaç duyulmuyor. Aynı kulak deliği gibi. Yalnızca takılacak küpenin hijyenine dikkat edilmesi önemli.

Her şey iyi güzel de, en önemlisi hijyen. Piercing yaptırmak isteyen kişiler size güvenebilir mi? Ne gibi hijyen önlemleri alıyorsunuz?
Tüm işlemleri tek kullanımlık iğneyle gerçekleştiriyoruz. Malzemelerimizi steril kaplarda saklıyoruz. Ayrıca, açıkta teşhir ettiğimiz küpeleri de satmadan önce sterilize ediyoruz.

Kimlere piercing uygulanamaz?
İsteyen herkese piercing uygulanabilir. Daha önce dediğim gibi bir tek 18 yaşından küçüklere aile izni olmadan uygulayamıyoruz.

Son olarak fiyatları soralım size.
Çok büyük bir maliyeti yok. Piercing işlemini küpesiyle birlikte, yapılan bölgeye göre 25 ile 50 lira arasında değişen fiyatlarla gerçekleştiriyoruz.

GÖBEK PIERCING`İ MISIR`DA ASALET SİMGESİ

En çok bilinen, uygulanan ve hatta çoğumuzun bile sahip olduğu piercing çeşidi kulak piercingi, yani küpe. Piercing`in kelime anlamı zaten vücut delme işlemi. Kulağın 12 ayrı yerine piercing uygulanabiliyor. Ayrıca, farklı bölgelere uygulanan farklı piercing çeşitleri, toplumlarda kültürel birtakım anlamlar da taşıyabiliyor.
Orijinali Hindistan ve Güney Asya olan burun kanatlarına uygulanan piercing, batı toplumlarında moda halini aldığı için yapılıyor. Burun kökü ve kaşa uygulanan piercing ise Avrupa ve Kuzey Amerika orijinli. Batı toplumlarında genellikle mücevher takılarak kullanılan dil piercing`i, aslında kökeni Mayalar, Şamanlar ve Hindulara dayanan dini bir ritüel. En ilginci ise Avrupa ve ABD orijinli olduğu sanılan göbek piercinginin Mısır`da aristokratlar ve rahiplere özgü bir asalet simgesi olarak kullanılmış olması.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ