KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Kuşkan; “ya birlik olun ya da susun”
Kuşkan; “ya birlik olun ya da susun”
Siyaset
26 Aralık 2012 Çarşamba 15:24
  • 2206
  • 6

Kuşkan; “ya birlik olun ya da susun”

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Kandıra ilçe danışma toplantısında eski belediye başkanları ve partililer arasında süre gelen soruna neşteri vurdu. Kuşkan ya birlik olun ya da susun mesajı verdi

CHP Kandıra İlçe Örgütü`nün danışma kurulu toplantısı ilçe binasında gerçekleştirildi.   CHP Milletvekili Hurşit Güneş ile tutuklu milletvekillerin durumunu görüşmek üzere Türkiye`ye gelen İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Ann Clowyd, ona eşik eden Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer, CHP eski genel sekreter yardımcısı Şule Bucak da danışma kurulu toplantısına katıldı ve bir süre partililerle sohbet etti. Danışma kuruluna katılması beklenen İsmet İnönü`nün kızı Sevinç İnönü ise yoğun programı nedeniyle toplantıya katılamadı.

 
TURAN SARI GELMEDİ
Danışma kuruluna ayrıca İl başkanı Yalçın Kuşkan, milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kandıra ilçe başkanı Muzaffer Yağız, il kadın kolları başkanı Sevim Özen, eski belediye başkanları Mustafa Ören, Sevim Deren, Kenan Evin ile geçtiğimiz hafta CHP`ye üye olan Çanakkale Üniversitesi eski rektörü Ali Akdemir, İsmail Sarıca, eski milletvekilim Hikmet Erenkaya ve çok sayıda partili katıldı. Eski belediye başkanı Turan Sarı`nın ise toplantıya katılmaması dikkat çekti.
 
KANDIRA`DA BİR İNGİLİZ
Toplantı öncesinde İngiliz parlamenter Ann Clowyd, partililerle sohbet etti. Clowyd, “ İngilitere İşçi Partisi`nin selam ve sevgilerini sizlere getirdim.  Türkiye`ye çok geldim. Ancak bu gelişimde 8 milletvekilinin tutuklu olduğunu görünce üzüldüm. Basın ifade ve hareket özgürlüğünün tam anlamıyla olmadığını gördüm.  Bizde İngiltere`de muhalefette olan bir partiyiz. CHP`de muhalefette bir parti. İlk seçimlerde umarım siz de biz de iktidar oluruz” dedi. İngilizce konuşan parlamenterin konuşmasını Güneş tercüme etti. 
 
HERKES OMUZ VERSİN
İngiliz parlamenterin konuşmasının ardından Güneş ile beraberindekiler, Kandıra`nın bazı köylerinde incelemelerde bulunmak üzere toplantıdan ayrıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ilçe başkanı Muzaffer Yağız, “toplantımız herkese ve basına açık olacak. Kimse kapalı kapılar arkasında ve basın yoluyla konuşmasın. Herkes düşüncesini burada söylesin. Herkes taşın altına elini soksun. Çalışmalara omuz versin” ifadelerine yer verdi.
 
KUŞKAN SERT MESAJLAR VERDİ
İlçe başkanı Yağız`ın ardından söz alan il başkanı Yalçın Kuşkan, Kandıra`da ayrılık çıkaran herkese çok sert konuştu. Kuşkan, “Ya birlik olun konsorsiyum içinde bir aday çıkarın ya da seçime kadar susun” dedi. Kuşkan, “Kandıra`da kendi aramızda adam akıllı dertleşelim ve konuşalım diye bu toplantıyı sona aldık. Kandıra olan gelişmeleri gördüğümde Kandıra`ya yönelik görevlerimi yapamıyor hissine kapılıyorum. CHP özgürlüğün sonuna kadar kullanıldığı bir parti ancak bunun CHP`ye zarar vermediği derecede meşruluğu vardır” dedi.
 

ESKİ BAŞKANLARA ÇAĞRIDA BULUNDU
İsim vermedern eski belediye başkanlarına gönderme yapan Kuşkan, “Eskiden gazetelerde pehlivan tefrikaları vardı. Bunun gibi günlerce Kandıra`ya yönelik çekişmeleri basından izledik. Böyle bir şey olamaz. Kimim kime çalıştığı bizi ilgilendirmiyor. Bizim ilgimiz Kandıra`da seçimi almak. Benim tek kriterim bir CHP`li başkan seçtirmek ikincisi liyakatli bu işi yapacak başkanı bulmaktır. Burada söyleyeceklerini söyleyin. Birlik ve birlik beraberlik için de konsorsiyum içinde aday çıkarmaya ihtiyacımız vardır. Kandıra`da seçimi kazanmanın şartı budur” açıklamasında bulundu.
 
TEK AMAÇ BELEDİYEYİ KAZANMAK
Tek amaçlarının Kandıra`da belediyeyi kazanmak olduğunu hatırlatan Kuşkan, “Hristiyan düğünlerinde  bir şey diyorlar. Bir şey biliyorsanız söyleyin ya da ebediyete kadar susun derler. Ben de bir şey söylemek isteyen ya şimdi ya da bir ay sonra yapacağımız ikinci toplantıda konuşsun yoksa bir daha konuşmasın. Bu konuda her arkadaşım dikkatli olmalı.  Kimsenin başkanlığı beni ilgilendirmiyor. Önemli olan CHP`nin belediyeyi kazanması. Parti içinde barışı temin ettikten sonra burada iş çok kolay” diye konuştu.
 
KAN DAVASINA DÖNÜŞTÜRMEYİN
Daha sonra söz alan milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, “Sosyal demokrat bir partiyiz ama demokrasiyi içimize sindirmiş değiliz. Kandıra`da birbirinizle akraba olmanıza rağmen birbirinizin arasında sorun çözemiyorsanız bunu geçmişe dayandırarak kan davasına dönüştürmenin anlamı yok.  Birbirimiz hakkında hain diyoruz. Buna kim karar veriyor. Birbirimizi hain, diye suçlarsak biz yol alamayız. Güneydoğu`da aşiret kavgaları oluyor. Onlar bile bir araya geliyor. Siz niye bir araya gelemiyorsunuz. Mutlaka size sorulacak ama aranızda bir uzlaşın” çağrısı yaptı.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ