KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
“Mal varlığımı açıklarım diğerlerine karışmam!”
“Mal varlığımı açıklarım diğerlerine karışmam!”
Siyaset
Aktan Uslu
17 Ocak 2019 Perşembe 21:04
  • 3768
  • 3

“Mal varlığımı açıklarım diğerlerine karışmam!”

 CHP Darıca Belediye Başkan adayı Yakup Törk basını 16 Ocak Basın Onur Günü’ne atfen kahvaltılı toplantıda ağırladı. Sorularla terleyen Törk mal varlığını muhtemelen seçim öncesi açıklayacağını belirtip, “Açıklamayan aday olursa, niye açıklamadığını sormam” dedi

Ülkemizde her seçim döneminin yegane konusu mal varlığı, CHP Darıca Belediye Başkan adayı Yakup Törk’ün bugünkü basın toplantısında da gündeme geldi. Gazetecilerin ısrarlı sorusu üzerine muhtemelen seçim öncesi mal varlığını açıklamayı taahhüt eden Yakup Törk bir başka soru üzerine, “Ben mal varlığımı açıklarım ama diğer adaylar açıklamazsa, ‘Niye açıklamadın?’ demem” diyerek takdiri kamuoyuna bırakacağını ima etti.

Dertleriyle dertlenecek bir adayım

Yakup Törk sözlerine gazetecilerin 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutlayarak başladı. Gerek Gebze Bölgesi gerekse il geneli basının adaylığına gösterdiği ilgiyi kıymetli bulduğunu söyledi. Son 8 yıldır yer aldığı aktif siyasette son iki aydır belediye başkan adayı olarak hizmeti sürdürdüğünü hatırlatan Törk, “Planlı programlı projeler ile yoluma devam ediyorum. Darıca’nın ve Darıcalı’nın dertleriyle dertlenecek bir adayım” dedi.

Basına mavi boncuk

Darıca’da bugüne kadar sürdürdüğü çalışmalarda Darıcalılar’ın şahsında değişimden yana olduğunu memnuniyetle gözlemlediğini kaydeden Törk basına yönelik olarak da, “Basına verdiğimiz kalbi önemle, 1 Nisan’dan itibaren, özellikle basınla ilişkilerde dünden çok daha iyi olacağız” dedi.

Hiçbir siyasi görüşü öne çıkartmayacağız

Belediyede yönetime geldiklerinde hiçbir siyasi görüşü öne çıkarmadan, bir diğerini yermeden bir yönetim biçimini hayata geçireceklerini anlatan Yakup Törk, ev ziyaretlerinde özellikle AK Parti seçmen ve üyesinden gördükleri ilgiden memnun olduğunu dile getirdi. Toplantıyı basına atfettiklerini belirtip konuşmasını kısa kesti ve ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Seçim bütçesinde rakam açıklamadı

 

Bugünkü basın toplantısında basına da sundukları seçim broşüründen 40 bin adet bastırdıklarını, ilçedeki hanelerin tamamına yakınına ulaştırdıklarını belirten Yakup Törk bu tür tanıtım konularında Derya Deniz’e ait Tetra Ajans’tan destek aldıklarını belirtti. Derya Deniz ile okul sıralarından arkadaş olduğunu aktaran Törk, “Birçok kişinin çok para harcayarak sürdüremeyeceği bir seçim kampanyasını mütevazı imkânlarımız ve bütçemizle sürdürüyoruz. Çalışma yine kendi imkânlarımızla sürecek” dedi. Törk bu konuda iletilen soruya rağmen seçim bütçelerine dair rakamlı bilgi vermedi.

Eğitim kültür spor ve turizm kenti Darıca

Başarıya ulaşacaklarını inandığını belirtip Darıca’nın eğitim, kültür, spor ve turizm kenti vizyonları ile öne çıkacağını söyleyen Törk, “Eğitimle kültürü birleştirebiliriz ama özellikle turizm ve spor alanında büyük atılım olacak” dedi. 210 bin nüfus, 140 bin seçmene sahip Kocaeli’nin nüfus itibariyle en büyük üçüncü ilçesinin hak ettiği değere şahsının belediye başkanlığında kavuşacağını söyledi.

Çok kültürlü seçim şarkısı

Seçime dair müzik çalışmasının yerel sanatçılar tarafından sürdürüldüğünü, ay sonuna kadar bu çalışmanın tamamlanacağını belirten Törk horondan bağlamaya çok kültürlü, çok renkli bir çalışmaya imza atılacağını kaydetti.

Siyasi iletişim danışmanları yönlendiriyor

Bir diğer soru üzerine bugün itibariyle bir olan seçim aracı sayısının ise ilerleyen günlerde 4-5’e yükseleceğini dile getirdi. Yine büyük binalara asacakları dev posterler marifetiyle de Darıca’nın her yerine ulaşacaklarını belirten Törk kampanyalarının siyasi iletişim danışmanı olan ekip arkadaşlarıyla halkın beklentisi paralelinde süreceğini anlattı.

Muzaffer Bıyık istediğimiz bir tercihti

AK Parti’de belediye başkan adayının AK Parti İlçe eski Başkanı Muzaffer Bıyık olarak açıklanmasının ardından kendisini arayıp tebrik ettiğini, başarılar dilediğini söyleyen Yakup Törk, “Bu konuda bir şey söylemek bana düşmez. Ya da söylemek düşerse Bıyık’ın adaylığı mevcut durumun devamının adaylığıdır. Bugüne kadar olanlardan sorumlu iki kişiden (Diğeri Belediye Başkanı Şükrü Karabacak) biri aday oldu. Açıkçası istediğimiz bir tercihti. Allah gönlümüze göre verdi” dedi.

İYİ Parti aday adayı çekildi

İYİ Parti ile olası ittifak üzerine görüşmelerin sürdüğünü, İYİ Parti’nin büyük olasılıkla aday çıkartmayacağını belirten Yakup Törk, “Kocaeli genelinde bazı pürüzler vardı. Darıca’da aday adayları (Mehmet Recep Bekmezoğlu) dört gün önce aday adaylığından çekildiğini açıkladı. İYİ Parti de büyük ihtimalle bizimle sahada olacak. Kısacası, Darıca tamamdır Yakup Törk ile” diye konuştu.

Kampanyalarında bugüne kadar her şeyin yolunda gittiğini, eski havanın artarak devam ettiğini belirten Yakup Törk, “Bu yarışı, siyasi parti yarışına sokmaktan yana değiliz” dedi.

Okul öncesi için kreş

Hibe krediyle restore

Seçim beyannamesini şubat ayı ortasında açıklayacağını kaydeden Törk iki projesine dair ipuçlarını tekrarla verdi. Eğitimde özellikle dar gelirli mahallelerden başlayacak olan okul öncesi eğitim veren kreşlerini eğitimde fırsat eşitliği için tasarladıklarını belirten Törk, “Darıca aslında tarihi bir kent. Eski tarihi binaları restore ederek açığa çıkartacağız. Bu çalışmayı da Avrupa Birliği’nden hibe krediyle hayata geçirecek ve o binaların olduğu yerde sanat sokakları kuracağız” diye konuştu.

Seçim sandıkta kazanılır

Seçime taşıma seçmenle hile karışacağına dair kaygısı olup olmadığı sorusunu, “Seçmen taşımakla sonuç etkilenmez. Seçim sandıkta kazanılır” diye yanıtlayan Yakup Törk, Darıca Gençler Birliği’nin mevcut konumuna dairse şunları söyledi:

Kulüpte altyapıya ağırlık vereceğiz

“84 yıllık geçmişi olan köklü bir camianın kulübü olan Darıca Gençler Birliği anonim şirkete, ticari bir işletmeye dönüştürülerek satıldı. Azeri bir iş adamı satın aldı ve artık geri dönüşü çok zor. Öylesi bir olasılıkta fiyatı onlar belirleyecek. Bu aşamada kulübün isminin, renginin, yerinin değişmemesi konusunda etkili temaslarımız oldu. Belediyeye seçildiğimizde ise kulübe destek olacak, özellikle altyapıya ağırlık verecek ve yeni yeteneklerin açığa çıkmasının önünü açacağız.”

Darıca’da dört aday yarışır

Darıca’da belediyenin en güçlü adayı olarak rakip partilerin adaylarına ilişkin bir söylemi olmayacağını belirten Yakup Törk şahsıyla birlikte aday açıklayan AK Parti, henüz aday açıklamayan Saadet Partisi ve HDP dâhil olmak üzere dört adayla yarışacağını öngördüğünü söyledi. Yakup Törk bir gazetecinin, “HDP sizi destekleyeceğini açıkladı” sorusuna ise, “Hayır.  Öyle bir açıklama olmadı” yanıtını verdi.

Yüzde 60 oyla seçilirsem şaşırmam

Asgari yüzde 51 oyla seçilmeyi hedeflediğini ancak yüzde 60 oy alırsa da şaşırmayacağını kaydeden Yakup Törk, “Darıca’da değişim olması için tüm ilçelerden talep var. ‘Reisçiyim’ diyen AK Partililer’den bile, şahsıma oy vereceğini söyleyen 100’lerce kişi var” diye konuştu. Yakup Törk, “Çok yoğun ilgi var ve proje toplantısı için uygun salon bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

Devlet memuru eşim 1 Nisan’a kadar izinli

Toplantıda yanında oturan eşi Esra Törk’ün 01 Nisan tarihine kadar izinli bir devlet memuru olarak çalışmalarında yer alacağını belirten Yakup Törk, “Özellikle akşam ev ziyaretlerinde çalışmalarıma katılıyor. Şahsımın adaylığına ailecek sahibiz ve kalabalık bir aile yapısına da sahibiz” diye konuştu.

Kadın ve gençlere eğitim önceliğimiz olacak

Törk sözlerini, “Bunu siyasi parti değişimi olarak görmemek lazım. Bu kente dair hedefe koyulmuş bir ekibin kenti yeniden eski kimliğine kavuşturma çabasıdır. İnsanların mutlu olduğu, sahilinden faydalandığı bir ilçe çabasıdır. Kadınlara, gençlere ve çocuklara yönelik kültürel ve eğitsel çalışmalar göreve geldiğimizde önceliğimiz olacaktır” diyerek tamamladı.

Başkanlar ve yönetimleri katılmadı

CHP Darıca İlçe Başkanı Gürer Yıldırım, Kadın Kolları Başkanı Oya Akdeniz ve Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kızılbuğa’nın yer almadığı toplantıya çok az yönetici katıldı. Gençlik kolları yönetiminden Tunay Münüklü ile Piri Reis Mahalle Başkanı Esra Alp toplantıya katılan az sayıdaki partili arasında yer edindi. Yakup Törk konuklarını günün anısına üzerinde, “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı, Atatürk’ün resminin yer aldığı porselen büyük boy fincan hediyesiyle uğurladı. Törk basın mensubu konuklarıyla günün anısında toplu fotoğraf da çektirdi.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum
default photo
Sorular..Sorular...Kafamıza takılan sorular
Yazan: Osman Baki Şengüler

Şimdiden gazetecilik vazifenizin gereğini yaptığınız/yapacağınız için teşekkür ederim..Selam ve Saygılarımla

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo
Sorular..Sorular...Kafamıza takılan sorular
Yazan: Osman Baki Şengüler

3- Meclis üyesi aday listelerinde HDP li olacak mıdır?4- Başkan seçilmesi halinde HDP üyesi olanlara veya HDP teşkilatından olanları belediyede istihdam edecek midir?Sayın adayın burdan yorumu görüp cevaplaması için yayınlarsanız sevinirim. Ayrıca bir basın toplantısında bu soruları kamuoyunu temsilen ve tarafsız gazeteciliğin bir gereği olarak; ayrıca toplumu haberdar etme/bilgilendirme görevinizin bir gereği olarak Sayın Adaya sorup cevaplarını kamuoyu ile paylaşır mısınız?

0 Beğendim
1 Beğenmedim
default photo
Sorular..Sorular...Kafamıza takılan sorular
Yazan: Osman Baki Şengüler

Merhaba, Aşağıdaki konuları başkanın bir başka toplantısında sorup verdiği cevaplar hakkında kamuoyunu bilgilendirebilir misiniz?1- Sayın Adayın, PKK terör örütüne bakışı nasıldır? Mesela PKK yı bir terör örgütü olarak görüyor ve lanetliyor mu? Cevap evet ise bunu basınla yaptığı bir toplantıda deklare edebilir mi?2- Sayın Adayın, HDP ye bakışı nasıldır? İlişkisi hangi düzeydedir. Seçimle ilgili olarak HDP ile yaptığı bir pazarlık, görüşme, anlaşma olmuş mudur?

0 Beğendim
2 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ