KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
“Meclis listesinde öncelik örgütün değil halkındır”
“Meclis listesinde öncelik örgütün değil halkındır”
Siyaset
Aktan Uslu
09 Ocak 2019 Çarşamba 11:04
  • 1440
  • 0

“Meclis listesinde öncelik örgütün değil halkındır”

Belediye meclis adaylarının ön seçimle belirleneceği CHP Gebze İlçe Örgütü’nde Başkan Musa Yılmaz gerek örgüt gerekse toplumun takdirini toplayacak, tüm toplumu kapsayacak bir liste oluşacağını söyleyip ekledi: “Liste belirlenirken önce halk sonra örgüt baz alınacak.”

CHP’de doğrudan demokrasi, yine başka bahara..

CHP Genel Merkezi’nin kongrelerde çarşaf listenin önünü üstelik alınan kararla açmasına rağmen il geneli kongrelerde verilen önergeyle çarşaf listenin yine bloğa dönüştüğü CHP’de belediye başkan adaylarının ardından meclis üyelerinin ön seçimle belirlenmesi de başka bahara ertelendi. Bu seferki gerekçeler arasında İYİ Parti ile olası ittifakın da etken olduğu sanılıyor.

Tüm toplumu kapsayacak

Öte yandan dünkü basın toplantısında Başkan Musa Yılmaz, gerek örgüt gerekse toplumun takdirini toplayacak, tüm toplumu kapsayacak bir liste oluşacağını öne sürüp, Liste belirlenirken önce halk sonra örgüt baz alınacak” dedi. Başkan Yılmaz’a basın toplantısı divanında ilçe yönetiminden Arzu Çakmak Pehlevan, Hikmet Orhan ve Recep Şamdanlı ile Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan eşlik etti. Üyelere de açık basın toplantısı hafta içi mesai saatinde düzenlenince katılım 10 civarında kaldı.

Geniş değerlendirmelerde bulunduk

Başkan Musa Yılmaz belediye meclis üyelerinin atamayla belirlenmesine ilişkin kararın belediye başkan adayları Avukat Recep Dursun’un yanı sıra milletvekillerinin, partili yöneticilerin, belediye meclisi aday adaylarının ve bazı üyelerin katılımıyla geniş değerlendirmeler sonrası alındığını kaydetti.

Kamuoyunu da göz ardı etmeyeceğiz

Yılmaz atamayla oluşacak listede toplumun tüm kesimlerinin kendisine kesinlikle yer bulacağını belirtip soru üzerine, “Öyle bir liste oluşturacağız ki açıkladıktan sonra, listede yer bulamadığı için tepki gösteren veya yerini beğenmeyen olmayacak. Sözünü ettiğiniz konuda hiçbir sorun yaşanmayacak. Biz bu aşamada sadece meclis üyesi aday adaylarının, parti tabanının değil genel kamuoyunun beklentilerini de göz ardı etmeyeceğiz. Hazırlayacağımız liste gerek örgüt gerekse kamuoyunda kabul ve takdir görecektir” dedi.

Kadın adaylar eşitlik içinde yer bulacak

Bugüne kadar 7-8’i kadın olmak üzere 20 civarı başvuru olduğunu, yöntemin açıklanmasıyla birlikte başvuru sayısında daha da artış olacağını öngördüklerini kaydeden Yılmaz yine soru üzerine listede kadın adayların eşit şekilde yerini alacağını söyledi. Yılmaz ısrarlara karşın bugüne kadar aday adaylığı başvurusunda bulunanların isimlerini vermedi.

Recep Dursun da atamaya ikna oldu

Yine bir başka soru üzerine belediye meclis üyeliği belirlemede de ön seçimi savunan CHP Gebze Belediye Başkan adayı Avukat Recep Dursun’un atamaya şartlar, koşullar ve zemin gereği atamaya ikna olduğunu kaydeden Musa Yılmaz, “Sokakta 262 bin seçmen, örgüt olarak ise 4 bini aşkın üyemiz var. Atama yöntemi örgütün talebi mi değil miden öte örgüt de toplumun hakikatlerini inkar etmeyecek. Bu aşamada önce halk sonra örgüt baz alınacak. Öyle bir yöntem uygulayacağız” dedi.

Üç ayrı tanıtım toplantısı

Musa Yılmaz diğer partilerin adayların belirlenmesinin ardından anket çalışmasıyla halkın nabzının yoklanacağını belirtip ayrıca kısa süre içinde biri projeleri, diğeri belediye başkan adayını, diğeri ise belediye meclis üyeliğine adayları tanıtıcı halka açık toplantılar düzenleyeceklerini söyledi. Yılmaz hafta sonu iki gün süreyle gerçekleşen arama konferansından çok memnun kaldığını, raporların gelmesinin ardından projelerinin de yön bulacağını kaydetti.

Metin Göktepe’yi unutmadı

CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz basın toplantısında Evrensel Gazetesi’nin 23 yıl önce dün katledilen muhabiri Metin Göktepe’yi de unutmadı. Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye E Tipi Cezaevinde öldürülen tutuklular Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Spor Salonu’nda dövülerek öldürülmüştü. Yılmaz, Göktepe’ye bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dilerken Göktepe’nin katline sebep olanları kınadı. Özgür basının tüm baskı ve uygulamalara karşı görevini sürdürdüğünü kaydetti.

Berberoğlu’nu gazeteciler için getiriyoruz

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü gerekçesiyle CHP Gebze Gençlik Kolları tarafından düzenlenecek etkinlikte CHP’nin bir süre tutuklu yargılanan gazeteci milletvekili Enis Berberoğlu’nun gazeteciler için ağırlanacağını hatırlatan Yılmaz, tüm Gebzeli gazetecileri programa davet etti. 12 Ocak Cumartesi günü akşamı Gebze Kültür Merkezi’nde düzenlenecek program 18.30’da paylaşacak. Berberoğlu basın özgürlüğü, gazeteci davaları ve sansür konularında konuşacak.

Öte yandan Başkan Yılmaz dünkü basın toplantısında, “Bizim yaşanası bir Gebze ideallerimiz var” başlığı altında 20 maddeden oluşan bir metini deklare etti. Yılmaz o idealleri şöyle sıraladı:

Dertlinin derdine derman olmak.

Yoksulun yoksulluğuyla mücadele etmek.

İşsize iş, aş, istihdam sağlamak.

Tüm Gebze halkına eşit bir belediye oluşturmak.

Engelli yurttaşlarımıza engelsiz bir yaşam sağlamak.

Gebzeli öğrencilerimize iyi bir eğitim için burs vermek.

Her mahallede, mahalle meydan ve parkları oluşturmak.

Her mahallede cenaze taziye evleri kurmak.

Kültür sanat ve sosyal etkinlik alanları oluşturmak.

Çözülemeyen trafik sorunlarını çözmek.

Belediyeyi rant kapısı olmaktan çıkarmak, halk kapısına çevirmek.

Organize sanayi kuruluşları ile barışık bir belediye.

Tüm STK’lar ile barışık bir belediyecilik.

Halka sırtı dönük değil yüzü dönük, kapısı açık bir belediyecilik.

Geleceğe güvenle ilerleyen ve örnek bir belediyecilik.

İmar sorunu kalmayan ve sorunları çözebilen bir belediyecilik.

Kadınlarımızın sosyal hayatın ve üretim ekonomisinin içinde olan bir belediye.

Emekli yurttaşlarımız ile ilgili sosyal ve kültürel hayatın içerisinde olacak şekilde düzenlemeler yapılacaktır.

Köylülerimizin çıkarları gözetilerek imar sorunları, orman sorunları, tarımcılık ve hayvancılık gibi sorunları çözüme kavuşturulacaktır. Köylerle yaşadığımız kentin entegrasyonu sağlanacaktır.

Organize sanayi ile iyi ilişkiler kurarak işçi istihdamının Gebzeli yurttaşlarımızdan sağlanmasının yolu açılacaktır

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ