KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
MHP mitingine ilimizden 1500 kişi gitti
MHP mitingine ilimizden 1500 kişi gitti
Siyaset
13 Aralık 2009 Pazar 22:56
  • 1233
  • 9

MHP mitingine ilimizden 1500 kişi gitti

MHP’nin Ankara Tandoğan Meydanı’nda düzenlediği “Bin yıllık kardeşliği yaşa ve yaşat” mitingine ilimizden yaklaşık 1500 partili gitti

Milliyetçi Haraket Partisi`nin “Bin yıllık kardeşliği yaşa ve yaşat” konulu mitingi dün Başkent Ankara`daki Tandoğan Meydanı`nda yapıldı. Türkiye`nin dört bir yanından otobüslerle onbinlerce kişinin katıldığı mitinge ilimizden de 30 otobüs kaldırıldı. MHP İl Yöneticileri özel araçlarıyla bir gün önce miting hazırlıklarını tamamlamak için Ankara`ya gitti. İlimizin bütün ilçe teşkilatlarından kalkan otobüslerin yanı sıra özel araçlarıyla da mitinge gidenlerin toplam sayısının 1500`e yaklaştığı belirtildi. Ankara yolculuğunun izlenimlerini yerinde alabilmek ve mitingi ayrıntılı izleyebilmek adına biz de MHP İzmit İlçe binasından kalkan araçla önceki gece saat 02.15`te yola çıktık. İzmit ilçe başkan vekili Salih Yeykan`ın öncülüğünde organize edilen yolculukya Ankara`daki mitinge gitme programına katılım yüksek oldu. Halkevi`nden kalkan otobüsteki partililere kısa bir konuşma yapan başkan vekili Salih Yeykan, “Bizimle beraber bu dava peşinden gelen herkese teşekkürü bir borç bilirim” dedi. Otobüste partilerin yanı sıra ilçe yönetiminden Murat Kara, Kubilay Ongur, Ahmet Yalçın, Sami Sevilen de hazır bulundu. Yolculuk sırasında ülkücüler bol bol türkü söylediler ya da türküye alkışla tempo tuttular.
 

İLK DURAK DÜZCE
Miting yolculuğunda ilk mola verilen yer olan Düzce`deki Yeşilyayla Dinlenme Tesisleri`nde otobüs arızalandı. Bunun üzerine İzmit`ten yeni bir araç istendi. Bu durum nedeniyle, partiler yaklaşık 1.5 saat dinlenme tesisinde yeni aracı bekledi. Ardından tekrar yeni otobüsle yola çıkan partililerin ikinci durağı ise Gerede`deki Metro Turizm Tesisleri oldu. Burada ise MHP Çayırova İlçe Teşkilatı`ndan kalkan otobüsün arıza yaptığı görüldü. Soğuk havada fazla beklemek istemeyen partileler tekrar yola çıktı ve dün saat 08.30`da Ankara`da, farklı şehirlerden partileri taşıyan otobüslerin bekleme yerine varıldı. MHP`liler buradan yürüyerek miting alanına geçti.
 

TÜRKÜLERLE PARTİLİLER ÇOŞTU
Miting alanında toplanan onbinlerde partili genel başkan Devlet Bahçeli`den önce Nefes Nefese Anadolu adlı grubun türküleriyle çoştu. Halayların uzun kuyruklar oluşturduğu mitingde ayrıca Aşık Sefai, okuduğu şiirlerle partilileri kendine hayran bıraktı. Mitingde ayrıca binlerce insan ellerinde Türk bayrakları, parti bayrakları ve Atatürk posterleriyle güzel bir bayrak şovu sergiledi. Mitingde ayrıca seyyar satıcılar günü kazançlı kapadı. Çok sayıda seyyar satıcının bulunduğu miting alanında özellikle şemsiye, atkı, bayrak ve çay ilgi gördü. Parti amblemli bayrak ve berelerin 5 TL`ye, şemsiyelerin 3 TL`ye ve Alparslan Türkeş fotoğraflı atkıların ise 10 TL`den alıcı bulduğunu gördüm. Seyyar satıcılar mitingden çok para kazandı.
 

SLOGANLAR ATILDI
Soğuk havaya rağmen Tandoğan Meydanı`nı dolduran onbinlerce partili genel başkanları ve partileri lehine slogan attı. Ülkücü hareketi olan kurt işaretiyle “Devletin başına Devlet gelecek”, “Nu mutlu Türküm diyene”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde sloganlar atıldı. Miting şehitlere saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. Mitinge ayrıca en fazla çalan şarkı, 10. Yıl Marşı, Türkiyem ve “Çanakkale İçinde türküleri oldu.
 

TÜRK MİLLETİNİN SESİDİR
Genel başkanlarının konuşma yapacağı Ankara mitinginde hazır bulunan MHP Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuş, günün anlam ve önemine dair yaptığı açıklamada, “Türk milletinin ülkesine sahip çıktığı bir kalabalıkla karşı karşıyayız. Bu muhteşem çoşku, Türk milletinin sesidir. Bu sesi başta başbakan olmak üzere tüm iktidar parti milletvekilleri dikkatle dinlesinler” dedi. Miting alanına 1 gün önce gelen ve genel merkeze giderek partililerle bilgi alışverişinde bulunan il başkanı Ruhi Çavdar ise konuşmasında; “Bu muhteşem kalabalığı herkes görmeli. Türk milletinin duyarsız olduğunu düşünenler bugün yanılmışlardır. Bu millet haksızlığı kaldıramaz” dedi.
 

YÜKSELEN SES MİLLETİN UMUDUDUR
MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli ise saat 12.15 sıralarında miting alanına gelerek, partililerle buluştu. Partililerin yoğun bir şekilde sevgi gösterisinde bulundukları genel başkanlarından da aynı şekilde ilgi gördü. Genel başkan Bahçeli, şöyle konuştu; “İlk meclisin açıldığı gün gibi inançla ve gururla başkentimizde Tandoğan Meydanı`nda toplandınız. Bu muhteşem manzara Türk milletinin şahlanışdır. Milli mücadeleyi gerçekleştiren ruh bu meydandadır. Bin yıllık kardeşliği yaşamak ve yaşatmak için buraya geldik. Ülkemizin dört bir yanından bu meydana gelenler oldu. Kim olursanız olun vatanımızın bayrağını, kardeşliğin önemini belirtmek için bu meydandayız. Bu yükselen ses milletimizin umudu olacaktır. Biz kardeşiz, beraberiz diyenlerin kararını dünyaya duracağız. Gelen her kişiye tek tek teşekkür ederim.”
 

SİYASİ KOKUŞMA
Açılış konuşmasının ardından AKP hükümetini eleştiren Bahçeli, “Türkiye son 7 yıldır, AKP ile can çekişmektedir. Ülkemizi, siyasi, ahlaki ölçüsü, ilkesi olmayan istismardan başka sermayesi olmayan, kötü niyetli, şaibeli, bir zihniyet yönetmektedir. AKP`nin tek başına iktidar gücüyle toplumsal sorun alanları genişlemiş, çatışma dinamikleri her alana yayılmıştır. Devlet kurumları kuşatılmıştır. Siyasi kokuşma dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Hükümetin aciz politikası milli çıkarları tehlikeye atmıştır. Ülkemiz yabancı başkentlerin güdümüne sokulmuş, AB ile hastalıklı bir ilişkiye girilmiştir” dedi.
 

İMRALI CANİSİ VE BAŞBAKAN EL ELE VERİYOR
Son günlerde yaşanan terör olaylarında da değinen Bahceli, “Bugün Türkiye bir ateş çemberimden geçmekte bir ihanet gittikçe büyümektedir. Bölücülük sokaklara taşmıştır. İhanetle pazarlık başlamıştır. AKP`nin attığı her yanlış adım bölücülüğün kazandığı yeni bir mevzi olmuştur. Açılım dedikçe bölücüler azmakta, fırsat dedikçe İmralı canisi ile başbakan el ele vermektedir. İşbirlikçi yönetimin elinde bedeli kanla ödenerek kazanılmış 1000 yıllık kardeşliğimiz, milli kimliğimiz huzurumuz kaybolmaktadır. Hükümet sınır ötesinde korkak sınır berisinde ise acizdir” dedi.
 

BAŞBAKAN BEDEL ÖDEYECEK
Konuşmasının devamında yaşanan terör olaylarıyla ilgili hesabın mevcut hükümet tarafından verileceğini de belirten Bahçeli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bozulan kardeşliğin bir bedeli olacaktır bu bedeli Başbakan Erdoğan ve kadroları ödeyecektir. Milliyetçi hareketin nefesi enselerinde iki eli yakalarında olacaktır. Yıllardır Kandil`e neden gidilmediğinin hesabını sizler soracaksınız. Birliğimize yönelik tahriklerin hesabını sizler soracaksınız. 1000 yıllık kardeşliği yaşatmak için buradasınız. Bu 1000 yıllık kenetlenmenin duyurusudur. Bin yıl tarihi aşıp gelen milletin adını zirveye yükseltmiştir. Bu milletin adı Türk milletidir. Bizim bin yıllık kardeşliği yaşatmadaki muradımız budur. Biz parçalamaz bölmeyiz bayrağa saygı var mı ona bakarız.”
 

BU HAVAYI HER YERE TAŞIYIN
Yaklaşık 2 saat süren konuşmasının sonunda mitinge katılan partililere seslen Bahçeli, “Sokaklarda arayacağımız bir şey yok. Biz, başkaları sokaktayken iktidarda olacağız ve terörü devlet gücüyle yeneceğiz. İstismarcılara itibar etmeyeceksiniz. Türk milletinin siz yalnız bugün değil gelecekte de ihtiyacı vardır. Buradan evlerinize işlerinize gideceksiniz. Tandoğan`daki bu havayı memleketin her köşesine taşıyınız. Ne mutlu Türküm diyen herkesle kucaklaşınız. Durmayınız düşmeyiniz yılmayınız yorulmayınız. Dava arkadaşlarıma mücadelelerinde üstün başarılar dilerim” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ