KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
3 deprem istasyonu daha faaliyete geçiyor
3 deprem istasyonu daha faaliyete geçiyor
Güncel
13 Ağustos 2010 Cuma 14:58
  • 837
  • 0

3 deprem istasyonu daha faaliyete geçiyor

TÜPRAŞ, TOSB ve KOSBAŞ’a yerleştirilen ivmeölçer istasyonları 16 Ağustos’ta düzenlenecek olan programla faaliyete sokulacak

Marmara Depremi`ni düzenleyeceği programla anılarda canlandıracak olan Büyükşehir Belediyesi, 3 deprem istasyonunu daha faaliyete geçiriyor. Daha önce 10 bölgede ivmeölçer cihazı konuşlandıran Büyükşehir, TÜPRAŞ, TOSB ve KOSBAŞ`a da birer istasyon yerleştiriyor. Deprem kenti olan Kocaeli`de kentin önde gelen kuruluşları ortak çalışmalarla deprem bilincinin yerleşmesine katkı sağlıyor. Depreme yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Kocaeli Sanayi Odası (KSO) işbirliğiyle kentin çeşitli noktalarında yer hareketlerini an ve an kaydeden cihazlar yerleştiriliyor. 16 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan programla TÜPRAŞ, TOSB ve KOSBAŞ`a yerleştirilen cihazların açılışı yapılacak.
 

HEDEF 40 İSTASYON
Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi`ne bağlı olarak kurulan istasyonların açılışı Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası`nda yapılacak. Saat 14.00`da başlayacak olan programa Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Büyükşehir, KSO, TÜPRAŞ, TOSB ve KOSBAŞ yetkilileri katılacak. Büyükşehir Belediyesi, KSO ile sanayi kuruluşlarına ivmeölçer cihazı yerleştirilmesi için protokol imzalamıştı. Odaya üye sanayi kuruluşlarına ivmeölçer cihaz yerleştirilmesini kapsayan protokole Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile birlikte imza atmıştı. Tüm ilçelerde toplam 40 ivmeölçer kurmayı hedefleyen Büyükşehir, bu kapsamda şimdiye kadar 10 ivmeölçer istasyonu kurdu.
 

SİSMOLOJİK KAYITLAR
İstasyon kurma çalışmalarına devam eden Büyükşehir, belediye hizmet binası başta olmak üzere Kandıra, Karamürsel, Körfez ve Gölcük Kavaklı Sahili`ne 10 adet ivmeölçer cihazı yerleştirmişti. Açılışla birlikte kurulmuş olan istasyon sayısı 13`e yükselecek. İvmeölçer cihazları anlık kayıtlar tutuyor. İstasyonlardan elde dilen sismolojik kayıtlar Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi`ne bağlı teknik personel tarafından incelenerek, uzun dönemde zemin hareketleri belirleniyor ve bölgenin deprem tehlike ve risk haritası çıkarılıyor. Sanayi bölgelerine yerleştirilen istasyonlar ise bu kuruluşlardaki binaların olası depremde zemin davranışları tespit edilecek. İvmeölçer cihazlarının ardından ise Deprem Master Planı ve Erken Acil Uyarı Sistemi projeleri devreye sokulacak. TÜBİTAK ve üniversitelerle ilgili konularda çalışmalar da devam ediyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ