KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Müftüden CHP’ye türban teşekkürü
Müftüden CHP’ye türban teşekkürü
Siyaset
18 Ekim 2010 Pazartesi 16:30
  • 1178
  • 8

Müftüden CHP’ye türban teşekkürü

CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy’u ziyaret eden İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve yardımcıları son çıkan Diyanet Kanunu nedeniyle CHP’ye teşekkür etti

Din Görevlileri Haftası nedeniyle İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve yardımcıları; Bayram Erdoğan, Nedim Özkal, Şaban Apaydın, Lütfü Akay ile Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy`u ziyaret etti. Din ve siyasetin ağırlıklı olarak konuşulduğu ziyarette müftü Mehmet Sönmezoğlu, Diyanet Kanunu çalışmasında kendilerine destek veren CHP`ye teşekkür etti. Sönmezoğlu, “Özellikle Hamza Çebi önemli çalışmalar yaptı. Geldiği zaman haberimiz olsun. Teşekkür etmek isteriz” dedi.
 

MORALİ BOZUKTU
Birkaç gündür partiye fazla zaman ayıramayan Ferhan Şensoy`un morali oldukça bozuktu. Şeker hastası eşi Neşe Şensoy`un hastalığıyla ilgilendiği için önümüzdeki günlerde de İstanbul`a sıkça gideceğini söyleyen Şensoy`un eşi için endişelendiği görüldü. Din görevlilerini kapıda karşılayan Şensoy, Sönmezoğlu`nun hediye ettiği Kuran-ı Kerim için teşekkür etti. Oldukça sıcak bir ortamda geçen ziyarette espriler bile yapılırken Şensoy makamına oturmayı tercih etmedi. Aldığı siyasi terbiye gereği misafirlerini makamında oturarak karşılamadığını söyleyen Şensoy, Sönmezoğlu`nun karşısına oturdu.
 

ATATÜRK SEVGİSİ
Atataürk sevgisi olduğu bilinen Sönmezoğlu ise Atatürk`ü arkasına almak istemediği için yerini kendi seçerek Atatürk`ün önünde oturdu. Müftü yardımcısı Bayram Erdoğan, Sönmezoğlu`na Ketenciler`de oturan Şensoy`un camiye büyük katkılar yaptığını hatırlattı. Siyasete alet etmemek için camiye gitmeye bile korktuklarını söyleyen Şensoy, “Camiye gitmeye korkar hale geldik. Siyaseti dine alet ediyorlar diyecekler diye çekiniyoruz” dedi. Müftü Sönmezoğlu ise, “Cami hepimizin ortak paydası. Siyasete alet edilmemeli” ifadelerini kullandı.
 

ŞENSOY İÇİNİ DÖKTÜ
CHP`nin kamuoyunda dinsizlik suçlamalarına maruz kalmasının adeta patlamasını yaşayan Şensoy müftü Sönmezoğlu`na içini döktü. Şensoy, “Çocuklarımın sünnetinde düğün yapmadım. Bizim bir Selim Hocamız vardı. Onu çağırıp mevlit okuttuk. Bize bakınca solcu komünist ne anlar derler, ama biz bazı şeyleri göstermeyip siyasete alet etmiyoruz” şeklinde konuştu. Köy hizmetleri müdürlüğü yaparken cami yıkımı kararı çıktığını esprili şekilde anlatan Şensoy, “Eşme`den gitmeme 10 gün vardı. Yetkililere ‘ben gittikten sonra yıkın. Arkamdan komünist camiyi yıktı gitti demesinler` dedim. Ben oradayken yıkıldı ama daha güzeli yapıldı” ifadelerini kullandı.
 

CHP`LİLER DAHA ÇOK
Müftü yardımcısı Nedim Özkal, 10 yıl önce Gümüşhane`de görev yaparken öğle ve ikindi namazlarına CHP`lilerin daha çok geldiğini, toplu kılınan cuma namazlarına diğer partililerin daha çok geldiğini söyleyince Şensoy da şu şekilde açıklama yaptı; “Şimdi gidelim bir camiye. İkindiyi kılanlar arasında en çok CHP`li vardır. Biz sadece gösteriş için toplu namaz kılınan cuma namazlarına gitmiyoruz.” İl yöneticisi Reyhan Akbaş, hiçbir din adamının dinimizde siyasetin nasıl yapılması gerektiği yönünde açıklama yapmamasını eleştirince müftü Sönmezoğlu, örtünmekle ilgili bilgilerini paylaştı.
 

KAPANANLAR AÇILIR
Sönmezoğlu, “Başörtüsünü serbest bırakmak çözümün kendisi. Buna bence modacılar karar vermeli. Örtünmenin yüzlerce çeşidi olabilir. Bana göre siz de örtülüsünüz” dedi. CHP olarak eşarbın serbest bırakılmasını istediklerini ancak AKP`nin türbana eşarp dediğini söyleyen Şensoy da partinin baş örtüsüne sıcak baktığını ifade etti. İlginç açıklamalarına türban konusunda da devam eden müftü yardımcısı Nedim Özkal da, türbanın serbest bırakılması halinde siyaset için kapatanların açılacağını dile getirdi.
 

ATATÜRK`E VEFASIZLIK
Atatürk sevgisini her fırsatta dile getiren Sönmezoğlu, Atatürk`e vefasızlık yapıldığını belirterek Atatürk`ten sonra hiçbir cumhurbaşkanının Kuran-ı Kerim`i tefsir ettirmediğini söyledi. Sönmezoğlu, “Bir genel kurmay başkanlığını bir de diyanet işlerini kurmuş. Daha ne yapsın? Şimdiki ismi örtülü ödenek olan parayla Kuran-ı Kerim`i tefsir ettirmiş. Ondan sonra hangi cumhurbaşkanı böyle bir şey yaptı? Diyanet olarak yakında Atatürk ve dinle ilgili bir kitap yayınlayacağız” ifadelerini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ