KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Muhalefetin il başkanları ilk kez bir araya geldi
Muhalefetin il başkanları ilk kez bir araya geldi
Siyaset
10 Aralık 2009 Perşembe 16:32
  • 1893
  • 23

Muhalefetin il başkanları ilk kez bir araya geldi

Muhalefet partilerinin ilimizdeki il başkanları, İşçi Partisi İl Başkanı Fahrettin Uzuner’in öncülüğünde bir araya geldi. Toplantıda, iktidar partisi değil, toplantıya katılmayan SP konuşuldu

Muhalefet partilerinin il başkanları Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği`nin lokalinde bir araya geldi. İP İl Başkanı Fahrettin Uzuner`in öncülüğünde gerçekleştirilen buluşmaya, CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar, TP İl Başkanı Hüseyin Zeytinci, DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, Yeni Parti İl Başkan Yardımcısı Tahir Akköse, HEPAR İl Sekreteri Sinan Murgu katılırken, DP İl Başkanı Ercüment Şahin cenazesi nedeniyle katılamadı. SP ise toplantıya katılmak istemedi. Buluşmanın sekreterya kısmıyla ilgilenen İP İl Başkanı Fahrettin Uzuner, “Muhalefet partileri olarak genel bir anlayış birliğimiz var. Ben işin sadece sekretarya kısmını yürüttüm. Bundan sonra umarım bu toplantılarımız devam eder. 10 partinin temsilcilerini çağırdık. Gelenlere teşekkür ederiz” dedi.
 

HER SÖYLENEN SUÇ SAYILIYOR
Toplantıda tek tek görüşlerini ileten başkanlardan ilk sözü alan MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar, “Biz buraya muhalefet partilerinin il temsilcileri olarak geldik. Türkiye ve Kocaeli iyi yönetilmiyor. Bu nedenle ülkemizde ayrışmalar ve gerginlikler oluşuyor. Ayrışmayı nasıl engelleyebiliriz bunları konuşacağız. Birlik ve beraberliğimizi gösterip, tabana bu güveni vermek, ülke gündeminin olumlu gelişmeler göstermelerine katkı sağlayacaktır. Ekonomik yetersizlik, terör, güvenlik sorunu, uluslararası ilişkilerde Türkiye`nin düşen itibarı buraya gelen parti temsilcilerinin ortak sıkıntısıdır. Sadece çözüm yöntemlerimiz farklı” dedi. Yeni Parti İl Başkan Yardımcısı Tahir Akköse ise, “Ülkemizde sorunlar oldukça fazla. Her söylediğimiz suç sayılıyor. Toplu güç birliğiyle sesimizi daha yüksek çıkartabiliriz” dedi.
 

POLİTİKA, HİZMET SANATIDIR
CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ise, “Fahrettin Bey`in çağrısıyla buradayız. Seve seve bu toplantılara geliriz. Bizim halktan gizleyeceğimiz hiç bir şeyimiz yok. Burada toplantılarımız herkese açık. Bu bir yenilik. Biz rakip muhalefet partilerde olsak da politika hizmet sanatıdır. Hepimiz burada çözüm yollarında en iyisini biz yaparız düşüncesindeyiz. Sadece çözüme ulaşma yollarımız farklı” dedi. TP İl Başkanı Hüseyin Zeytinci ise yaptığı konuşmada şunları söyledi;
 

TÜRKİYE`DE BİR İLK
“Türkiye`nin ve ilimizin problemlerini masaya yatırmak için toplandık. Bu toplantının önemi büyük. Bundan sonraki toplantılarda gerekli gündem maddelerini tespit edip, daha iyi daha aktif olacağımızdan eminim.” DSP İl  Başkanı Yakup Kalmuk, “Türkiye`de ilk defa böyle bir toplantı gerçekleşiyor. Bu durumda ilimizdeki muhalefet partilerinin sorunlara karşı verdiği önem ve daha iyi hizmet verebilme anlayışıdır” derken, son olarak söz alan Hak ve Eşitlik Partisi İl Sekreteri Sinan Murgu, “Muhalefet olarak sorunlara çözüm getirebilmek için görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.
 

DAĞINIK HALDEYİZ
İP İl Başkanı Fahrettin Uzuner`in gerçekleştirilen toplantıda hiçbir karar ve görüş çıkmasa da, beraber aynı masada bulunmalarının bile olumlu olacağını kaydederek, “Biz bu ülkeyi çok seviyoruz ama dağınık bir haldeyiz” dedi. Çağırılan partiler arasında SP`nin de bulunduğunu belirten Uzuner, “Erol Pekcan`ı arayıp çağırdığımda gelmeyeceğini ses tonundan anladım. Bana AKP yok diye gelemeyeceklerini belirtti. Benim anladığım, ‘Biz AKP ile dirsek teması içindeyiz. Aynı kesimlerden oy alıyoruz. Orada da o partililer de olacak beraber gözükmek istemiyoruz` gibi bir düşünceden dolayı katılmadıklarını tahmin ediyorum” dedi. Toplantıda ayrıca DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, “Bu masada SP, TDH ve BBP de olmalıdır” dedi.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ