KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Nihai bir sonuç yok Maşukiye son tercih
Nihai bir sonuç yok Maşukiye son tercih
Siyaset
09 Aralık 2012 Pazar 12:26
  • 1526
  • 6

Nihai bir sonuç yok Maşukiye son tercih

Milletvekili Mehmet Ali Okur, YHT projesi için taş ocağı tartışmasında diğer siyasetçilerden ayrı bir yerde durarak, nihai bir sonucun olmadığını Maşukiye’nin en son tercih olduğunu açıkladı
AKP İl Teşkilatı`nın uygulamaya koyduğu ‘nöbetçi vekil` uygulamasında bu hafta AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, nöbet koltuğuna oturdu. Vekil Okur, gündemdeki taş ocağı tartışmasına müdahil olarak, değerlendirmelerde bulundu. Okur, daha netleşen bir kararın olmadığını, alternatif yerlerin arandığını kaydetti. Maşukiye`nin en son tercihte yer aldığını ve nihai bir sonucun olmadığını ifade eden Okur, CHP`nin bu konudaki tutumunu da eleştirdi. 
 
EĞİTİME 68 MİLYAR TL
AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, yarın başlayacak olan bütçe görüşmelerinde eğitime büyük önem verildiğini belirtti. Okur, “Yoğun bir sürece giriyoruz bütçe görüşmeleri başlayacak. Kesintisiz olarak ayın 20`sine kadar sürecek. Bütçede yüzde 27 artışla birinci sırayı milli eğitim alıyor. Bütçedeki milli eğitimin yeri 68.1 milyar TL. Milli eğitim bütçenin yüzde 17`ini kapsıyor. İktidarımızın eğitimine vermiş olduğu önemi bir kez daha göstermiş oluyoruz” diyerek bütçe hakkında bilgi verdi.
 
MAŞUKİYE NİHAİ SONUÇ DEĞİL
Gündemden hiç düşmeyen taş ocağı konusuna da değinen vekil Okur, halen taş ocağı için alternatif yer arayışının devam ettiğini belirtti. Okur, Maşukiye`nin en son seçenek olduğunu belirterek, diğer siyasetçilerden ayrı bir duruş sergiledi. Okur, “Bu dönem içinde bize taş ocağı açmak için 27 tane başvuru oldu ve hepsini reddettik. Maşukiye bizim son tercihimiz alternatif araştırmalar devam ediyor. Amaç üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Hızlı tren ile ne kadar kısa sürede buluşturabiliriz bizim amacımız bu. Maşukiye`de çalışma yapıldı belli bir noktaya geliniyor nihai bir sonuç değil daha. Mevcut düşünülen yerde değişiklik olacak. En son çaredir Maşukiye” diyerek tavrını ortaya koydu.
 
TAŞ ÜCRETLİ VERİLECEK
Okur, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar`ın yaptığı eleştirilere de cevap verdi. Okur, “Müteahhit bu taşı nerden bulacak bakkaldan mı alacak. Taş ocağı milyonlarca ton taş için açılacak. Onların açıklamaları basite kaçma yönü. Bu kentin yöneticileri bu konuya müdahale olmak zorunda” diyerek taşın firmaya ücretli verileceğini ve bunun belli bir işletme maliyetinin olduğunu ekleyerek akıllardaki soru işaretini gidermeye çalıştı. Okur, CHP`nin yaptığının hizmeti geciktirme, baltalama olduğunu ifade ederek, “Muhalefete kalsak hiç iş yapamayacağız” dedi.
 
GEBZE`NİN YÖNÜ İZMİT`E DÖNDÜ
Gebze`deki çalışmalarla ilgili de bilgi veren Okur, vakıf üniversitesi çalışmaların tüm hızla devam ettiğini bu kapsamda TAYSAT ve Diyanet Vakfı`nın bir çalışması olduğunu ifade etti. Okur, “Gebze`de devlet üniversitesi konusunda da bir çalışma var. Gebze`de açık öğretim bürosunu da açtık. 400 yataklı Fatih Devlet Hastanesi`nin projesi başladı. Şubat ayında 82 bin metrekare büyüklüğündeki adliye binamızın ihalesi yapılacak. Emniyet müdürlüğü binaların yapılması yine gündemde” dedi. Okur, Gebze`nin il olmasının gündemde hiç olmadığını belirterek, Gebze`nin yönünün artık İstanbul`dan İzmit`e döndüğünü ve İzmit ‘le Gebze`nin barışık yaşamayı öğrendiğini vurguladı.
 
GÖREV YERLERİ DEĞİŞTİ
Okur, Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun çevrecilere karşı ‘Yosma` açıklamalarından dolayı çıkan karışıklığa değindi. Okur, bu açıklamaya karşı milletvekili Sibel Gönül`ün üstüne alınmasının öz konusu olmadığını bu sözleri yarası olanın alması gerektiğini ifade etti. Vekil Okur, son olarak ise görevler yerlerinde de bir değişiklik olduğunu açıkladı. Okur, görev yeri olan Düzce`nin değiştiğini ve artık Sakarya olduğunu kaydetti. Zeki Aygün`ün ise Sakarya`dayken Bursa oldu. Böylelikle Zeki Aygün`ün boşalan görev yerine Mehmet Ali Okur geçti.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ