O Havaalanında FATURA MİLLETE KESİLDİ
O Havaalanında FATURA MİLLETE KESİLDİ
Siyaset
16 Şubat 2018 Cuma 11:53
  • 773
  • 0

O Havaalanında FATURA MİLLETE KESİLDİ

Mecliste görüşülen yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin Kanun Tasarısı görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; Zafer Havaalanında Hazine tarafından verilen yolcu garanti rakamlarını ve gerçekleşen yolcu sayılarını paylaştı

Zihni sihir projesi

Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yararlandığı Zafer Havaalanına ilişkin ciddi rakamlar paylaşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2010 yılında ihale edilen ve 50 Milyon Euro’ luk maliyet bedeli ile yapılan Zafer Havaalanında Hazinenin verdiği garanti yolcu rakamlarının sadece yüzde 3’ne ulaşıldığını söyledi.

 

Devlet garanti verilen yolcu sayısının sadece yüzde 3’üne ulaşabildi

Akar, 29 yıl 3 ay yüklenici firma tarafından işletmeciliği yapılacak olan havaalanında Hazinenin büyük bir zarara uğratıldığını belirtti. Verilen garanti yolcu sayılarına dikkat çeken Akar, her bir yolcu için iç hatlar da 2 euro dış hatlarda 10 euro Garanti veren hazinenin 6 yılda garanti yolcu sayısının 5 Milyon 211 olduğunu ancak gerçekleşen sayının sadece 215 bin kişi olduğunu söyledi.

 

Üç kentin nüfusunun 1 Milyon 600 bin olduğunun altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 6 yılda üç kentin nüfuslarının 33 bin artarken devletin verdiği garanti yolcu sayılarının 288 bin arttığını söyledi. Hazinenin sadece 6 yılda 27 milyon Euro (110 Milyon TL) gibi bir tutarı işletmeci firmaya ödemek durumunda kaldığını belirten Akar, bu rakamın gelecek yıllarda aratacağını söyledi.

 

Maliyetin iki katını hazine firmaya ödeyecek

İşletmeci firma tarafından 50 Milyon euro’ya mal olan havaalanın maliyetinin Hazinenin ödeyeceği rakamlarla sadece 10 yılda karşılanacağına dikkat çeken Akar, bu yolcu sayılarının değişmemesi durumunda Hazinenin firmaya toplam 120 milyon Euro ödeyeceğini söyledi. Bodrum ve Esenboğa Havalimanlarında da aynı tablonun olduğunu belirten Akar, hazinenin Bodrum havaalanı için işletmeci firmaya 8 Milyon 263 Bin Euro (40 Milyon TL), Ankara Esenboğa Havaalanı içinse 29,5 Milyon Euro (150 Milyon TL) ödemek durumunda kaldığını belirtti.

 

Yap- İşlet- Devret projelerinin faturası 6,2 Milay TL oldu

Hazinenin 2018 yılında Yap- İşlet- Devret projeleri için 6,2 Milyar TL ayırmak durumunda kaldığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar önümüzdeki yıllarda bu akıldan yoksun projeler yüzünden hazinenin yani milletin sırtına 50 Milyar TL ayrılmak zorunda kalınacağını söyledi.

Akar’ın sözlerine cevap veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuya ilişkin  Ulaştırma Bakanının cevap verebileceğini söylerken, Yap- İşlet Devret projeleri için bu sözlerin muhalefet tarafından hep söylendiğini ancak Avrasya Tünelinin garanti rakamları ile bu yıl başabaş olacağını söyledi.

 

Bu sözler üzerine tekrar söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Avrasya Tüneli ile ilgili işletmeci firmanın açıklama yaptığını 1 yıl için garanti verilen 25,6 Milyon araç sayısına ulaşılmadığını 15 milyon araçta sınırlı kalındığını ve Hazinenin firmaya 123 Milyon TL ödemek durumunda kaldığını söyledi.

 

 

DİĞER HABERLER

İmzalar, İnce’nin oyunu geçti

İmzalar, İnce’nin oyunu geçti

CHP’de genel başkan değişimi isteyen muhalifler, olağanüstü kurultay için noter aracılığıyla ilk gün 353 imza toplarken, bu rakamın ikinci gün Muharrem İnce’nin 36. Olağan Kurultay’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu karşısında aldığı 447 oyu geçerek, 466’ya ulaştığı belirtildi. ‘Değişim ve dönüşüm kurultayı’ adı verilen olağanüstü kurultayın toplanması için 634 delegenin imzası gerekiyor. CHP’de lider değişiminin oylanacağı olağanüstü kurultayın yapılıp yapılmayacağı 13 gün sonunda belli olacak

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ