O Havaalanında FATURA MİLLETE KESİLDİ
O Havaalanında FATURA MİLLETE KESİLDİ
Siyaset
16 Şubat 2018 Cuma 11:53
  • 828
  • 0

O Havaalanında FATURA MİLLETE KESİLDİ

Mecliste görüşülen yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin Kanun Tasarısı görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; Zafer Havaalanında Hazine tarafından verilen yolcu garanti rakamlarını ve gerçekleşen yolcu sayılarını paylaştı

Zihni sihir projesi

Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yararlandığı Zafer Havaalanına ilişkin ciddi rakamlar paylaşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2010 yılında ihale edilen ve 50 Milyon Euro’ luk maliyet bedeli ile yapılan Zafer Havaalanında Hazinenin verdiği garanti yolcu rakamlarının sadece yüzde 3’ne ulaşıldığını söyledi.

 

Devlet garanti verilen yolcu sayısının sadece yüzde 3’üne ulaşabildi

Akar, 29 yıl 3 ay yüklenici firma tarafından işletmeciliği yapılacak olan havaalanında Hazinenin büyük bir zarara uğratıldığını belirtti. Verilen garanti yolcu sayılarına dikkat çeken Akar, her bir yolcu için iç hatlar da 2 euro dış hatlarda 10 euro Garanti veren hazinenin 6 yılda garanti yolcu sayısının 5 Milyon 211 olduğunu ancak gerçekleşen sayının sadece 215 bin kişi olduğunu söyledi.

 

Üç kentin nüfusunun 1 Milyon 600 bin olduğunun altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 6 yılda üç kentin nüfuslarının 33 bin artarken devletin verdiği garanti yolcu sayılarının 288 bin arttığını söyledi. Hazinenin sadece 6 yılda 27 milyon Euro (110 Milyon TL) gibi bir tutarı işletmeci firmaya ödemek durumunda kaldığını belirten Akar, bu rakamın gelecek yıllarda aratacağını söyledi.

 

Maliyetin iki katını hazine firmaya ödeyecek

İşletmeci firma tarafından 50 Milyon euro’ya mal olan havaalanın maliyetinin Hazinenin ödeyeceği rakamlarla sadece 10 yılda karşılanacağına dikkat çeken Akar, bu yolcu sayılarının değişmemesi durumunda Hazinenin firmaya toplam 120 milyon Euro ödeyeceğini söyledi. Bodrum ve Esenboğa Havalimanlarında da aynı tablonun olduğunu belirten Akar, hazinenin Bodrum havaalanı için işletmeci firmaya 8 Milyon 263 Bin Euro (40 Milyon TL), Ankara Esenboğa Havaalanı içinse 29,5 Milyon Euro (150 Milyon TL) ödemek durumunda kaldığını belirtti.

 

Yap- İşlet- Devret projelerinin faturası 6,2 Milay TL oldu

Hazinenin 2018 yılında Yap- İşlet- Devret projeleri için 6,2 Milyar TL ayırmak durumunda kaldığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar önümüzdeki yıllarda bu akıldan yoksun projeler yüzünden hazinenin yani milletin sırtına 50 Milyar TL ayrılmak zorunda kalınacağını söyledi.

Akar’ın sözlerine cevap veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuya ilişkin  Ulaştırma Bakanının cevap verebileceğini söylerken, Yap- İşlet Devret projeleri için bu sözlerin muhalefet tarafından hep söylendiğini ancak Avrasya Tünelinin garanti rakamları ile bu yıl başabaş olacağını söyledi.

 

Bu sözler üzerine tekrar söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Avrasya Tüneli ile ilgili işletmeci firmanın açıklama yaptığını 1 yıl için garanti verilen 25,6 Milyon araç sayısına ulaşılmadığını 15 milyon araçta sınırlı kalındığını ve Hazinenin firmaya 123 Milyon TL ödemek durumunda kaldığını söyledi.

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

“Kriz sizin kafanızda var”

Yazan: Arif cerıt

Yorum: Gulmeyın başkan yok demeyin kriz bunu yasayan biliyor bence kriz sizin kafanızda yok

4 firmaya haksız kazanç cezası!

Yazan: Isa karaoz

Yorum: Firmaların isimlerinide vermeleri gerekiyor.Vatandaş ona göre tepkisini göstersin.

Yazan: abdullah turk

Yorum: baskan olabılırsın ama ınsan olamamıssın zabıtalara baskı yaparak neyın pesındesın abının hatrı olmasa coktan yıktırırdım o duvarı sen buyuklerımı dua et once ınsan olmak lazım

Yazan: asi

Yorum: *Darbe gecesi şeyhin olduğu iddia edilen “Fazlı Kerem Hoca” denilen zatın dağ başındaki evine kaçtığın doğru mu?

Yazan: Emre

Yorum: Yollarda site inşaatı yapanların arabaları, tuğlaları, biriketleri, iş makinaları, kumları, vs... araçların gelişi güzel iki taraflı park etmeleri netiesinde mahalle sakinleri yoldan geçemez durumda. artık belediyeden nasıl bir imtiyaz kopardılarsa..geçen gün uyku tutmadı.dolaşayım dedim, aklıma yedi yıldız geldi, dolaştım aradım bi tane bile yıldız göremedim.sonra arabam devrildi sandım. meğerse selin sürüklediği inşaat malzemeleri yolda birikinti yapmış, bende üstünden geçmişim.

TANRIÖVEN; TİCARETİN YAZILI OLMAYAN KURALLARI VARDIR

Yazan: Adnan Metin

Yorum: Dediklerine Tamamen Katılıyor ve Seni Tanımaktan Gurur Duyuyorum Sevgili Dostum..Yolun Açık Olsun.Başarıların Daim Olsun..

Yıkım yeni başladı, veliler tedirgin

Yazan: Halk

Yorum: Neden okullar tatil olduğunda yapılmadı

KENT REHBERİ