KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
O ilçede bağımsız aday çıkmak üzere
O ilçede bağımsız aday çıkmak üzere
Siyaset
Aktan Uslu
10 Ocak 2019 Perşembe 08:24
  • 4172
  • 0

O ilçede bağımsız aday çıkmak üzere

Kocaeli’nin arsa arazi getirisi en yüksek ilçelerinden Çayırova’da etkili bir bağımsız aday girişiminin eli kulağında. O ekipten “Sen aday ol” denilen M.K, “Benden olmaz” deyip ret etti

Çayırova; Kocaeli’nin Kartepe, Başiskele, Darıca ve Dilovası İlçeleri gibi henüz 10 yaşındaki ama arsa arazi getirisi en yüksek ilçelerinden. O anlamda belki de en yüksek ilçesi.

Öyle ki, arsa arazi konuları ilçe, bölge ve il basınını aşıp ulusal basına konu oldu. Meclis’e kadar taşındı. Kaldı ki ilçe ve bölge basınında çok az işlendi. Ulusal basın daha çok ilgi duydu.

İlçede bugüne kadar aday açıklamasında bulunan tek parti, CHP.

AKP adayı yine cayılmazsa cumartesi günü açıklanacak.

Önümüzdeki hafta içi de MHP, İYİ Parti, Saadet, HDP… aday mı açıklar yoksa bir takım ittifak olasılıkları dahilinde mi hareket edilir. Taşlar yerine oturur.

Ancak Kocaeli Zirve’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre çok ciddi bir bağımsız aday açıklamasının da eli kulağında.

Yaklaşık 10 kişilik bir ekip..

Bu ekibin özellikleri şöyle.

Hepsinin ideolojik olarak bir siyasi duruşu var ama yerel seçimi partiler üstü, aday temelli düşünüyorlar.

Ortak özellikleri.. Kulislerde adı geçen hiçbir partinin hiçbir aday adayını, benimsemiyorlar.

İçlerinde CHP’nin Doktor Mustafa Anaç’ı aday göstermesini bekleyip beklentisi hayat bulmayanlar da var.

Ekip Çayırova’nın mevcut siyasi dokusuna paralellik içinde. Muhafazakâr veya liberal diye tanımlanabilir, sağ eğilimliler daha ağırlıkta.

Ekip aslında bir aday belirledi gibi. Kendisiyle de görüştük. İsminin açıklanmasını istemedi ama bu kadarına müsaade etti.

M.K adlı kişiye de adaylık teklifinde bulunuldu. Ret etti. Kararından geri adım atması zayıf ihtimal.

Ekipte ve etrafında eski belediye başkanları, belediye meclis üyeleri de var deniyor.

Hedefleri kısa vadede, 31 Mart yerel seçimlerinde 10-13 bin aralığında bir oy edinip Çayırova’daki bütün partilere etkili bir mesaj verip bir sonraki yerel seçim yani orta vadede partilerin aday tercihinde etkili olabilmek..

Hedefleri olan oy sayısını tuttururlar mı tutturmazlar mı bilinmez ama hayli ciddiler ve iddialar.

Ve hedefledikleri sayıda, altında veya üstünde oy edinip Çayırova’da yeni dönemin belediye başkanının kim olduğunda belirleyici etkiye sahip olurlarsa, tavırlarının hangi partinin adayının işine gelip belediyeye kimin başkan seçileceği umurlarında bile değil.

Yani özellikle AKP’nin başvurduğu ucuz, niteliksiz ve halkı korkutarak oy devşirmeye yönelik, ağırlıklı olarak CHP’yi kasten, “Biz gelmezsek onlar gelir…” türü propagandasına kapalılar. Genel anlamda böylesi bir ucuz siyaset biçimi hangi partiden hangi partiye yönelik gelirse gelsin, ketumlar.

Bizdeki sağlam ve güvenilir kaynaklı kulis bilgileri şimdilik bu kadar…

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ